Ayrim kollej binolari maktablarga aylantiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-sentyabr kuni kasbiy ta’limni rivojlantirish va milliy malaka tizimini isloh qilishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 5-fevral kuni ijtimoiy sohalar bo‘yicha bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida vazifa qo‘yilgan edi. O‘tgan vaqt mobaynida tizimning samaradorligi tanqidiy o‘rganilib, qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda professional ta’lim tizimi uch turdagi muassasalar: 333 ta kasb-hunar maktabi, 227 ta texnikum va 112 ta kollejdan iborat. Ular tabaqalashganligi va dasturlari o‘rtasida uzviylik bo‘lmagani sababli mavjud quvvatlardan unumli foydalanilmayapti.
Shu bois mazkur 3 turdagi muassasalar negizida texnikumlar tarmog‘ini rivojlantirish taklif etilmoqda. Unga ko‘ra, 600 ta texnikum tashkil etiladi. Maqbullashtirish natijasida bo‘shaydigan 71 ta muassasa binosi maktablarga aylantirilib, 42 mingta yangi o‘quvchi o‘rni yaratiladi.

Some college buildings will be converted into schools
On September 24, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for the development of vocational education and reform of the national qualification system.
The task was set at the videoconference on social spheres held on February 5 this year. Over the past period, the effectiveness of the system has been critically studied, and additional measures have been developed.
Currently, the professional education system consists of three types of institutions: 333 vocational schools, 227 technical schools, and 112 colleges. Due to their stratification and lack of continuity between programs, existing capacities are not being effectively used.
Therefore, it is proposed to develop a network of technical schools based on these 3 types of institutions.
According to it, 600 technical schools will be created. As a result of optimization, 71 buildings of institutions will be converted into schools, 42 thousand new student places will be created.