Ayrim kollej binolari maktablarga aylantiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-sentyabr kuni kasbiy ta’limni rivojlantirish va milliy malaka tizimini isloh qilishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 5-fevral kuni ijtimoiy sohalar bo‘yicha bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida vazifa qo‘yilgan edi. O‘tgan vaqt mobaynida tizimning samaradorligi tanqidiy o‘rganilib, qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda professional ta’lim tizimi uch turdagi muassasalar: 333 ta kasb-hunar maktabi, 227 ta texnikum va 112 ta kollejdan iborat. Ular tabaqalashganligi va dasturlari o‘rtasida uzviylik bo‘lmagani sababli mavjud quvvatlardan unumli foydalanilmayapti.
Shu bois mazkur 3 turdagi muassasalar negizida texnikumlar tarmog‘ini rivojlantirish taklif etilmoqda. Unga ko‘ra, 600 ta texnikum tashkil etiladi. Maqbullashtirish natijasida bo‘shaydigan 71 ta muassasa binosi maktablarga aylantirilib, 42 mingta yangi o‘quvchi o‘rni yaratiladi.

Некоторые здания колледжей будут преобразованы в школы
Президент Шавкат Мирзиёев 24 сентября ознакомился с презентацией предложений по развитию профессионального образования и реформированию национальной системы квалификации.
Об этом было поручено на состоявшемся 5 февраля текущего года видеоселекторном совещании по социальным сферам. За прошедший период была критически изучена эффективность системы, разработаны дополнительные меры.
В настоящее время система профессионального образования состоит из трех типов учреждений: 333 профессиональных школ, 227 техникумов и 112 колледжей. Из-за их дифференциации и отсутствия преемственности между программами неэффективно используются имеющиеся мощности.
Поэтому предлагается развивать сеть техникумов на базе этих трех типов учреждений.
По его словам, будет создано 600 техникумов. В результате оптимизации 71 здание высвобождаемых учреждений будет преобразовано в школы, будет создано 42 тысячи новых ученических мест.