Attestatsiya test sinovini boshqa kunga ko‘chirsa bo‘ladimi?
Akam maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlaydi. Toifa uchun to‘lov qilib qo‘ygandi. Lekin 6-7-noyabr kunlari to‘yi bo‘lishi kerak edi. Test bo‘ladigan kunga to‘y marosimi to‘g‘ri kelib qolsa, to‘lovni qaytarib olsa bo‘ladimi yoki imtihon kunini ko‘chirsa bo‘ladimi?
Pedagog xodimlarni attestatsiyadan o‘tkazish Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomning 45-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar attestatsiyaga uzrli sababga ko‘ra kelmagan bo‘lsa, ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Quyidagi holatlar uzrli sabablar deb baholanadi:
- xodimning vaqtincha mehnatga qobiliyatsizligi;
- davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligi;
- respublika va xalqaro musobaqalarda ishtirok etganligi;
- vaqtincha xorijiy mamlakatda safarda bo‘lganligi;
- yaqin qarindoshining vafoti;
- vakolatli davlat organi yoki ta’lim tashkilotlari rahbarlarining ma’lumotnomasida ko‘rsatilgan boshqa asoslar.
Demak, pedagog xodimning to‘y marosimi bo‘layotganligi sababli test sinovlarida ishtirok etolmaydigan bo‘lsa, bu haqda maktab direktorining tegishli ma’lumotnomasi asosida attestatsiya test sinovi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Bunda uzrli sabablarga ko‘ra malaka (test) sinovlarida ishtirok eta olmagan pedagoglar uchun test sinovlari bo‘lib o‘tadigan kunlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadi.
Eslatib o‘tamiz, “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 22-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar uzrli sabablarga ko‘ra attestatsiyaga kelmaganligi tufayli ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chirilgan taqdirda, yig‘im takroran undirilmaydi.

Can the certification test be postponed to another day?
My brother works as a schoolteacher. He had paid for the category. But the wedding was scheduled for November 6-7. If the wedding falls on the day of the test, can the payment be refunded or the exam day be postponed?
The certification of pedagogical staff is regulated by the Regulation "On the Procedure for Certification of Pedagogical Personnel of Preschool, General Secondary, Secondary Special, Vocational and Extracurricular Educational Organizations," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 of September 17, 2021.
According to paragraph 45 of this regulation, if pedagogical personnel did not come to the certification for a valid reason, their certification will be postponed to another period.
The following circumstances are considered valid reasons:
• period of temporary incapacity of an employee;
• performance of state or public duties;
• participation in republican and international competitions;
• is temporarily on a trip to a foreign country;
• death of a close relative;
• other grounds specified in the certificate of the heads of the authorized state body or educational organizations.
Therefore, if the teacher cannot participate in the test due to the wedding ceremony of the employee, the certification test will be postponed to another date based on the relevant report of the school director.
In this case, the days of the tests for teachers who were unable to participate in the qualification (test) tests for good reasons are determined by the Ministry of Preschool and School Education.
It should be recalled that according to paragraph 22 of the relevant regulation, in case of postponement of the certification of pedagogical personnel due to their non-appearance for valid reasons, the fee is not charged again.