Nosozlikmi yoki ogohlantirish? Vazirlik test sinovi vaqtidagi holatga tushuntirish berdi
Bugun Informatika va axborot texnologiyalari fanidan bo‘lib o‘tayotgan attestatsiya test sinovlari vaqtida ayrim hududlarda platforma yana ishlamay qolgani haqida xabar bergandik.
Shundan so‘ng, biz ham Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining cams.uzedu.uz platformasidan jarayonni to‘g‘ridan-to‘g‘ri kuzatib, holatni tekshirib ko‘rdik.
Biz esa ikki nafar (ayol) pedagoglar test topshiriqlarini bajarayotgan vaqtida platformada nosozlik yuzaga kelib, test birdan yakunlanib qolganligiga guvoh bo‘ldik. Taxminan, 10 daqiqalardan keyin esa platforma yana ishlab ketgan.
Holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari xalqtaliminfo.uz'ga tushuntirish berdi.
Vazirlik mas’ullarining aytishicha, videoda e’lon qilingan holatda nosozlik bo‘lmagan, balki pedagoglar tomonidan noto‘g‘ri amallar bajarilgan bo‘lishi ham mumkin.
Shuni ham alohida ta’lidlash lozimki, bugungi nosozlik darajasi joriy yil 15-aprelda bo‘lib o‘tgan holatdan tubdan farq qiladi. Ya’ni, bu safar pedagog xodimlar testga kirguniga qadar kichik nosozliklar kuzatildi, lekin test jarayoni boshlangach, tizimda deyarli nosozlik kuzatilmadi.
Xo‘sh, test jarayoni vaqtida pedagoglar qanday harakat qilsa, platforma ogohlantirish beradi?
Test jarayonida faqat numberpad (raqamli klaviatura) ishlatilishi mumkin, boshqa tugmalar (masalan, Alt, Tab yoki Windows tugmalari) bosilganda, dastlab ogohlantirish paydo bo‘ladi. Agar bu holat yana takrorlansa, ekranda qizil rangda ogohlantiruvchi oyna paydo bo‘ladi.
Shunda kuzatuvchi so‘nggi marta ogohlantirib, maxfiy kodni kiritish orqali testni davom ettirishga ruxsat beradi. Ushbu harakat yana qaytarilsa, tizim avtomatik tarzda pedagogni testdan chetlashtiradi. Umuman olganda, platforma qoidabuzarliklarni ikki marta kechiradi, ammo uchinchi marta bunday urinish qilinsa, pedagog testdan chiqarib yuboriladi.
Shuningdek, test sinovi paytida o‘qituvchi boshqa tomonga qarab, kim bilandir gaplashgan bo‘lsa, yoki ko‘p harakatlansa ham platforma ogohlantirish berishi mumkin. Bu haqda vazirlik tomonidan tashkil etilgan matbuot anjumanida ham batafsil javob berilgandi.
Eslatib o‘tamiz, texnik nosozlik joriy yilning 15-aprel kuni ham aynan Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilarida kuzatilgandi. Shundan so‘ng vazirlik attestatsiyadan norozi bo‘lgan pedagog kadrlarga yana qayta testda ishtirok etishga ruxsat berishga majbur bo‘lgandi.

Неисправность или предупреждение? В министерстве объяснили ситуацию во время испытаний
Сегодня мы сообщили, что платформа перестала работать в некоторых регионах во время аттестационных испытаний в области информатики и информационных технологий.
После этого мы также наблюдали за процессом непосредственно с платформы cams.uzedu.uz Министерства дошкольного и школьного образования и проверяли ситуацию.
Мы стали свидетелями того, как два педагога (женщины) выполняли тестовые задания, когда на платформе произошел сбой и тест внезапно завершился. Примерно через 10 минут платформа снова заработала.
Ситуацию xalqtaliminfo.uz объяснили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
В министерстве заявили, что в заявленной на видео ситуации нет никаких нарушений, но не исключено, что педагоги совершили неправильные действия.
То есть платформа будет предупреждать о том, как ведут себя педагоги во время тестирования?
Во время теста можно использовать только цифровую клавиатуру, а при нажатии других клавиш (например, Alt, Tab или клавиш Windows) сначала появляется предупреждение. Если это произойдет снова, на экране появится окно с предупреждением красного цвета.
Затем монитор выдает последнее предупреждение и позволяет продолжить тест путем ввода секретного кода. Если это действие будет возвращено еще раз, система автоматически удалит преподавателя из теста. В целом платформа прощает нарушения дважды, но если такая попытка будет совершена в третий раз, педагог будет отстранен от тестирования.
Также платформа может выдать предупреждение, если преподаватель отводит взгляд, разговаривает с кем-то или много двигается во время теста. Подробно об этом ответили на пресс-конференции, организованной министерством.
Напоминаем, что технический сбой наблюдался 15 апреля этого года у учителей информатики и информационных технологий. После этого министерство было вынуждено допустить к повторному тестированию педагогов, недовольных аттестацией.