Musiqa, jismoniy tarbiya va CHQBT fani o‘qituvchilarini katta o‘zgarishlar kutmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev kecha, 7-noyabr kuni maktablarda musiqa, jismoniy tarbiya va harbiy vatanparvarlik fanlari sifatini oshirish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Taqdimotda musiqa, jismoniy tarbiya hamda chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik o‘qituvchilari faoliyati tanqid qilindi.
Musiqa fani o‘qituvchilari
Qayd etilishicha, maktablardagi musiqa o‘qituvchilarining 21 foizi o‘rta maxsus ma’lumotli. Ba’zilarining o‘zi cholg‘u chala olmaydi. Sababi musiqa o‘qituvchilarining amaliy malaka oshirish tizimi yo‘q, bu borada san’at maktablari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilmagan.
Madaniyat institutlari bitiruvchilari o‘qituvchilikka qabul qilinmaydi. Shu bois maktablarda saboqlar sifatini oshirish bo‘yicha qator chora-tadbirlar taklif etilmoqda.
Xususan, musiqa madaniyati fani o‘qituvchilarining bilim darajasi va kasbiy mahorati baholanib, malaka oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bu yo‘nalish bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalari, o‘qituvchilarga toifa berishning yangi tartibi ishlab chiqiladi.
“Turon maktab teatri”ning ijobiy tajribasi asosida maktablarda “Iqtidor” havaskorlar badiiy jamoalari tashkil etiladi. Oliy ta’lim muassasalarining musiqa va san’at yo‘nalishi bitiruvchilariga maktablarda ishlashga ruxsat beriladi.
Hududlardagi musiqa va san’at maktablarini umumta’lim maktablariga tayanch maktab sifatida biriktirish, iqtidorli o‘quvchilarni kashf etish maqsadida muntazam ko‘rik-tanlovlar o‘tkaziladi.
Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari
Ma’lum bo‘lishicha, jismoniy tarbiya o‘qituvchilari uchun uslubiy qo‘llanmalar mavjud emas. O‘quvchilarni seleksiya qilish tizimli emas.
Shuning uchun jismoniy tarbiya fani bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalar ishlab chiqilib, o‘quv dasturlari takomillashtiriladi. Ushbu fan o‘qituvchilarining bilim darajasi va kasbiy mahoratini aniqlash bo‘yicha milliy baholash tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Kelgusi o‘quv yilidan boshlab, bosqichma-bosqich hamma joyda maktab sport klublari tashkil etiladi. Bu yo‘nalishda ham o‘qituvchilarga toifa berishning yangi tartibi, maktablarning sport bo‘yicha reyting tizimi ishlab chiqiladi.
Chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik o‘qituvchilari
Hozirda maktablarda qariyb 10 ming nafar ana shunday pedagoglar faoliyat ko‘rsatmoqda. Lekin ularning 27 foizi nomutaxassis. 2 ming 750 ta maktabda ushbu fan uchun sharoit yetarli emas.
Shu bois endi chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik o‘qituvchisi shtati Mudofaa vazirligiga o‘tadi. Endi bu vazifaga Qurolli Kuchlar zaxirasidagi harbiylar ishga qabul qilinadi.
Mazkur fan bo‘yicha yangi o‘quv dasturi va darsliklar yaratiladi. Har bir tuman va shaharda bittadan maktab negizida “Jasorat maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
O‘quvchilarning fanlarni o‘zlashtirishiga qarab, o‘qituvchilariga 20 million so‘mgacha oylik maosh to‘lab beriladi.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik rahbari va “Jasorat maktablari” faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida Hukumat qarori qabul qilindi.
Shavkat Mirziyoyev BMTda ham ta’lim masalasini ko‘tardi
Prezident o‘z nutqida pedagoglarning o‘zaro tajriba va bilim almashishi uchun yagona xalqaro platformani yaratish maqsadida O‘zbekistonda Butunjahon professional ta’lim sammitini o‘tkazishni taklif etdi.

Большие перемены ждут учителей музыки, физкультуры и ЛПУ
Президент Шавкат Мирзиёев 7 ноября ознакомился с презентацией о повышении качества музыкальных, физкультурных и военно-патриотических предметов в школах.
На презентации подвергнута критике деятельность учителей музыки, физической культуры и начальной допризывной подготовки.
Преподаватели музыки
Отмечается, что 21% учителей музыки в школах имеют среднее специальное образование. Некоторые сами не умеют играть на инструменте. Причина в том, что нет системы практического повышения квалификации учителей музыки, не налажено сотрудничество с школами искусства. Выпускники институтов культуры не принимаются на преподавательскую работу.
В связи с этим предлагается ряд мер по повышению качества уроков в школах.
В частности, будет проведена оценка уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры, налажена система повышения квалификации. Будут разработаны учебные пособия по данному направлению, новый порядок присвоения категорий учителям.
На основе положительного опыта "Туранского школьного театра" в школах будут созданы художественные коллективы любителей "Иктедор." Выпускникам высших учебных заведений по направлению "Музыка и искусство" будет разрешено работать в школах.
В целях прикрепления к общеобразовательным школам региональных школ музыки и искусства в качестве базовых школ, выявления одаренных учащихся будут регулярно проводиться конкурсы.
Преподаватели физической культуры
Как выяснилось, отсутствуют методические пособия для учителей физической культуры. Отбор учащихся не является систематическим.
Поэтому будут разработаны учебные пособия по физическому воспитанию и усовершенствованы учебные программы. Будет создана национальная система оценки уровня знаний и профессионального мастерства преподавателей данного предмета.
Начиная со следующего учебного года поэтапно повсеместно будут созданы школьные спортивные клубы. В этом направлении также будет разработан новый порядок присвоения категорий учителям, система спортивного рейтинга школ.
Преподаватели допризывной начальной подготовки
В настоящее время в школах работают около 10 тысяч таких педагогов. Однако 27% из них не являются специалистами. В 2 750 школах не хватает условий для обучения данному предмету.
Поэтому теперь штат учителя начальной допризывной подготовки переходит в Министерство обороны. Теперь на эту должность будут приниматься военнослужащие резерва Вооруженных Сил.
Будут созданы новые учебные программы и учебники по данному предмету. В каждом районе и городе на базе одной школы будет налажена деятельность "Школы мужества."