Rossiyada o‘qituvchilarning mukofot pullari harbiy xarajatlarga yo‘naltirilmoqda
Rossiyaning Irkutsk viloyatida o‘qituvchilar, tarbiyachilar va madaniyat muassasalari xodimlarining mukofot pullari Ukrainaga qarshi urush ehtiyojlari uchun sarflanadi. Bu haqda The Moscow Times manbasiga tayanib, Daryo.uz nashri xabar berdi.
Qayd etilishicha, oktyabr oyi oxirida konferensiya bo‘lib o‘tgan va unda viloyat mutasaddilari rag‘batlantiruvchi to‘lovlarning bir qismini ushlab qolishlarini ma’lum qilgan.
“Ular havo hujumidan mudofaa tizimlari uchun pul yetarli emasligini, xavfsizlik yostiqchalari yo‘qligini, hammasi sarflanganini aytishdi”, dedi nashr suhbatdoshi.
Rag‘batlantirish to‘lovlari har bir xodim uchun alohida hisoblab chiqiladi va 10 dan 40 ming rublgacha bo‘lishi mumkin. Nashr suhbatdoshi aniqlik kiritishicha, to‘lovlar yil oxirida uch oyga bo‘lingan.
“Ikki oylik pullarni oldik, uchinchi oyda esa yo‘q. U armiya ehtiyojlariga yo‘naltirildi”, dedi ayol.
Viloyatning Slyudyanskiy tumanidagi bolalar bog‘chasi tarbiyachisi hamkasblari bilan “harbiylar uchun allaqachon ixtiyoriy ravishda mablag‘ va insonparvarlik yordamini yig‘ishgan”ini, biroq endilikda ularning ixtiyoridan qat’i nazar mukofot pullarining bir qismi urushdagi harbiylarga yo‘naltirilganini aytgan.
Oktyabr oyining oxirida Belgorod davlat san’at va madaniyat institutida talabalar ming rubldan topshirishga majbur qilingan. 2024-yil sentyabr oyi oxiriga kelib mamlakatning 500 dan ortiq universitetlaridan minglab talaba va o‘qituvchilar “OTMlar front uchun” aksiyasiga qo‘shilgan.

Премии учителей в России направляются на военные расходы
Вознаграждения учителям, воспитателям и работникам учреждений культуры в Иркутской области России пойдут на нужды войны против Украины. Об этом сообщает Daryo.uz со ссылкой на источник The Moscow Times.
Отмечается, что в конце октября состоялась конференция, на которой областные власти заявили, что удержат часть поощрительных выплат.
"Они сказали, что денег для систем ПВО не хватает, нет подушек безопасности, все израсходовано," - рассказал собеседник издания.
Поощрительные выплаты рассчитываются отдельно на каждого сотрудника и могут составлять от 10 до 40 тысяч рублей. Собеседник издания уточнил, что выплаты в конце года были разделены на три месяца.
"Мы получили деньги на два месяца, а на третий месяц их нет. Она была направлена на нужды армии," - сказала женщина.
Воспитательница детского сада Слюдянского района области со своими коллегами заявила, что "для военных уже добровольно собирали средства и гуманитарную помощь," но теперь, независимо от их воли, часть денежных премий направляется военнослужащим на войну.
В конце октября в Белгородском государственном институте искусств и культуры студенты были вынуждены сдать по тысяче рублей. К концу сентября 2024 года тысячи студентов и преподавателей из более чем 500 университетов страны присоединились к акции "ВУЗы для фронта."