Rossiyada o‘qituvchilarning mukofot pullari harbiy xarajatlarga yo‘naltirilmoqda
Rossiyaning Irkutsk viloyatida o‘qituvchilar, tarbiyachilar va madaniyat muassasalari xodimlarining mukofot pullari Ukrainaga qarshi urush ehtiyojlari uchun sarflanadi. Bu haqda The Moscow Times manbasiga tayanib, Daryo.uz nashri xabar berdi.
Qayd etilishicha, oktyabr oyi oxirida konferensiya bo‘lib o‘tgan va unda viloyat mutasaddilari rag‘batlantiruvchi to‘lovlarning bir qismini ushlab qolishlarini ma’lum qilgan.
“Ular havo hujumidan mudofaa tizimlari uchun pul yetarli emasligini, xavfsizlik yostiqchalari yo‘qligini, hammasi sarflanganini aytishdi”, dedi nashr suhbatdoshi.
Rag‘batlantirish to‘lovlari har bir xodim uchun alohida hisoblab chiqiladi va 10 dan 40 ming rublgacha bo‘lishi mumkin. Nashr suhbatdoshi aniqlik kiritishicha, to‘lovlar yil oxirida uch oyga bo‘lingan.
“Ikki oylik pullarni oldik, uchinchi oyda esa yo‘q. U armiya ehtiyojlariga yo‘naltirildi”, dedi ayol.
Viloyatning Slyudyanskiy tumanidagi bolalar bog‘chasi tarbiyachisi hamkasblari bilan “harbiylar uchun allaqachon ixtiyoriy ravishda mablag‘ va insonparvarlik yordamini yig‘ishgan”ini, biroq endilikda ularning ixtiyoridan qat’i nazar mukofot pullarining bir qismi urushdagi harbiylarga yo‘naltirilganini aytgan.
Oktyabr oyining oxirida Belgorod davlat san’at va madaniyat institutida talabalar ming rubldan topshirishga majbur qilingan. 2024-yil sentyabr oyi oxiriga kelib mamlakatning 500 dan ortiq universitetlaridan minglab talaba va o‘qituvchilar “OTMlar front uchun” aksiyasiga qo‘shilgan.

In Russia, teachers' bonuses are directed to military expenses
In the Irkutsk region of Russia, the prize money of teachers, educators and employees of cultural institutions will be spent for the needs of the war against Ukraine. This was reported by Daryo.uz, citing a source in The Moscow Times.
It is noted that a conference was held at the end of October, at which regional officials announced that they would withhold part of the incentive payments.
"They said that there was not enough money for air defense systems, there were no security cushions, everything was spent," said an interviewer of the publication.
Incentive payments are calculated separately for each employee and can range from 10 to 40 thousand rubles. The publication's interlocutor clarified that the payments were divided into three months at the end of the year.
"We received the money for two months, but not for the third. It was directed to the needs of the army," the woman said.
The educator of the kindergarten in the Slyudyansky district of the region said that she and her colleagues "already voluntarily collected funds and humanitarian aid for the military," but now, regardless of their will, some of the prize money was directed to the military in the war.
At the end of October, students at the Belgorod State Institute of Arts and Culture were forced to submit a thousand rubles. By the end of September 2024, thousands of students and teachers from more than 500 universities of the country joined the "HEIs for the Front" campaign.
According to the estimates of The Moscow Times, Russia spends about 210 billion rubles per week on the war in Ukraine.