Bir maktabning o‘zida 54 ta jinoyat sodir etilgani aytildi
Toshkent shahridagi mavjud 325 ta umumta’lim maktablarining birida 17 ta, yana birida esa 54 ta jinoyat sodir etilgan. Bu haqda Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Milliy gvardiyaning shahar boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan “Bolalar ta’lim va tarbiyasiga barchamiz mas’ulmiz” deb nomlangan tadbirida gapirib bergan.
“Bitta maktabda 17 ta jinoyat sodir etilgan. O‘n oy davomida (2024-yilning o‘tgan 10 oyi) 17 ta jinoyat sodir etilgan. Shu fursatda 54 ta jinoyat sodir etilgan maktabimiz ham bor. Nima qilish kerak endi bu maktablarni? Maktab direktorlarini ishdan bo‘shataversak, bu muammo hal bo‘lib qoladimi?
Toshkent shahridagi 325 ta maktab direktorini ishdan bo‘shatib, yangi qo‘ysak shu yechim bo‘la oladimi? Shu maktablarda jinoyat sodir bo‘lmay qoladimi? Bu savol ham bor-ku”,-deydi mazkur tadbirda so‘z olgan Toshkent shahar hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Durdona Rahimova.
Mazkur tadbirga mezbonlik qilgan Milliy gvardiya Toshkent shahar boshqarmasi axborot xizmati xodimi Gulchehra Xursandovaning ma’lumot berishicha, Alisher Navoiy kinosaroyida tashkil etilgan tadbirda Milliy gvardiyaning inspektor-psixologlari, maktab rahbarlari, “mahalla yettiligi” hamda boshqa mas’ul idoralar mas’ullari ishtirok etgan.
Mas’ulning qo‘shimcha qilishicha, 2024-yilning 26-aprel kuni taxminan soat 12:00 da Mirobod tumanidagi 94-maktabning 11-sinfida tahsil oluvchi M.A. sinfdoshi A.D. bilan birga ushbu maktabning 9-sinfida o‘quvchi A.B. bilan hech bir sababsiz janjallashib, unga nisbatan og‘ir tan jarohati yetkazgan.
Shahar hokimi o‘rinbosari Durdona Rahimovaning OAV vakiliga ma’lumot berishicha, ayni kunda Toshkent shahridagi umumta’lim maktablarida 15 ming nafar sinf rahbari bor. Ular farzandlari shu maktablarda tahsil oluvchi 800 ming nafar ota-ona bilan hamkorlikda ishlashi va shu orqali natijaga erishishi kerak bo‘ladi.

Сообщается, что в одной школе совершено 54 преступления
В одной из 325 общеобразовательных школ города Ташкента совершено 17 преступлений, в другой - 54. Об этом заместитель хокима Ташкента рассказал на мероприятии "Все мы несем ответственность за образование и воспитание детей," организованном городским управлением Национальной гвардии.
"В одной школе совершено 17 преступлений. За десять месяцев (за последние 10 месяцев 2024 года) совершено 17 преступлений. В то же время у нас есть школа, в которой совершено 54 преступления. Что же делать с этими школами? Будет ли решена проблема, если мы будем увольнять директоров школ?
Может ли это быть решением, если мы уволим 325 директоров школ в Ташкенте и заменим их новыми? Разве в этих школах не будет совершаться преступлений? Этот вопрос тоже есть," - сказала заместитель хокима города Ташкента по вопросам молодежной политики, социального развития и духовно-просветительской работы Дурдона Рахимова.
Как сообщила сотрудница информационной службы Ташкентского городского управления Национальной гвардии Гулчехра Хурсандова, в мероприятии, организованном во Дворце кино Алишера Навои, приняли участие инспекторы-психологи Национальной гвардии, руководители школ, представители "махаллинской семерки" и других ответственных ведомств.
Ответственный добавил, что 26 апреля 2024 года примерно в 12:00 часов ученик 11-го класса школы No 94 Мирабадского района М.А. вместе со своим одноклассником А.Д. в 9-м классе этой школы ссорился без всякой причины с учеником А.Б. и нанес ему тяжкие телесные повреждения.
Заместитель хокима города Дурдона Рахимова сообщила представителю СМИ, что в настоящее время в общеобразовательных школах Ташкента насчитывается 15 тысяч классных руководителей. Они должны будут работать в сотрудничестве с 800 тысячами родителей, чьи дети обучаются в этих школах, и тем самым добиться результатов.