Bir maktabning o‘zida 54 ta jinoyat sodir etilgani aytildi
Toshkent shahridagi mavjud 325 ta umumta’lim maktablarining birida 17 ta, yana birida esa 54 ta jinoyat sodir etilgan. Bu haqda Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Milliy gvardiyaning shahar boshqarmasi tomonidan tashkil etilgan “Bolalar ta’lim va tarbiyasiga barchamiz mas’ulmiz” deb nomlangan tadbirida gapirib bergan.
“Bitta maktabda 17 ta jinoyat sodir etilgan. O‘n oy davomida (2024-yilning o‘tgan 10 oyi) 17 ta jinoyat sodir etilgan. Shu fursatda 54 ta jinoyat sodir etilgan maktabimiz ham bor. Nima qilish kerak endi bu maktablarni? Maktab direktorlarini ishdan bo‘shataversak, bu muammo hal bo‘lib qoladimi?
Toshkent shahridagi 325 ta maktab direktorini ishdan bo‘shatib, yangi qo‘ysak shu yechim bo‘la oladimi? Shu maktablarda jinoyat sodir bo‘lmay qoladimi? Bu savol ham bor-ku”,-deydi mazkur tadbirda so‘z olgan Toshkent shahar hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Durdona Rahimova.
Mazkur tadbirga mezbonlik qilgan Milliy gvardiya Toshkent shahar boshqarmasi axborot xizmati xodimi Gulchehra Xursandovaning ma’lumot berishicha, Alisher Navoiy kinosaroyida tashkil etilgan tadbirda Milliy gvardiyaning inspektor-psixologlari, maktab rahbarlari, “mahalla yettiligi” hamda boshqa mas’ul idoralar mas’ullari ishtirok etgan.
Mas’ulning qo‘shimcha qilishicha, 2024-yilning 26-aprel kuni taxminan soat 12:00 da Mirobod tumanidagi 94-maktabning 11-sinfida tahsil oluvchi M.A. sinfdoshi A.D. bilan birga ushbu maktabning 9-sinfida o‘quvchi A.B. bilan hech bir sababsiz janjallashib, unga nisbatan og‘ir tan jarohati yetkazgan.
Shahar hokimi o‘rinbosari Durdona Rahimovaning OAV vakiliga ma’lumot berishicha, ayni kunda Toshkent shahridagi umumta’lim maktablarida 15 ming nafar sinf rahbari bor. Ular farzandlari shu maktablarda tahsil oluvchi 800 ming nafar ota-ona bilan hamkorlikda ishlashi va shu orqali natijaga erishishi kerak bo‘ladi.

It was said that 54 crimes were committed in one school
Of the 325 existing general education schools in Tashkent, 17 crimes were committed in one and 54 in another. This was stated by the deputy khokim of Tashkent at the event "We are all responsible for the education and upbringing of children," organized by the city department of the National Guard.
"17 crimes were committed in one school. Seventeen crimes were committed over ten months (last ten months of 2024). At the same time, we have schools where 54 crimes have been committed. What is to be done with these schools? If we keep firing school principals, will this problem be solved?
Can this be the solution if we dismiss 325 school principals in Tashkent and replace them? Will there be no crimes in these schools? This question exists," said Durdona Rakhimova, deputy khokim of Tashkent city for youth policy, social development and spiritual and educational issues.
According to Gulchehra Khursandova, an employee of the information service of the Tashkent city department of the National Guard, who hosted this event, the event, organized at the Alisher Navoi Cinema Palace, was attended by inspectors-psychologists of the National Guard, school leaders, "mahalla seven" and officials of other responsible agencies.
According to the official, on April 26, 2024, at approximately 12:00 p.m., M.A., who studied in the 11th grade of school No. 94 in Mirabad district, together with his classmate A.D., quarrelled with a student A.B. in the 9th grade of this school without any reason and inflicted severe bodily harm on him.
According to the deputy khokim of the city Durdona Rakhimova, there are currently 15,000 class teachers in general education schools in Tashkent. They will need to work in cooperation with 800,000 parents whose children are studying in these schools and achieve results through this.