3271-sonli nizom bo‘yicha ustuvorlikka ega o‘qituvchilar agar dars soati yetarli bo‘lsa, necha soatgacha dars olishlari mumkin? Maksimal dars soati bu necha soat, aslida?
Ma’lumki, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami: № 3271) muvofiq darslar o‘qituvchilar o‘rtasida belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Bunda ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etiladi. Umuman olganda o‘qituvchida qolganlarga nisbatan yuqori malaka toifasi yoki nizomda nazarda tutilgan boshqa yutuqlar mavjud bo‘lsa, ularga 30 soatgacha dars berish mumkin.
Ammo masalaning ikkinchi tomonini ham hisobga olish zarur
Qonunchilikka ko‘ra, o‘qituvchilarga 1.5 stavkagacha ishlashiga ruxsat beriladi. Ammo, buni ta’lim muassasasidagi boshqa bir o‘qituvchining ishsiz qolishi hisobiga amalga oshirib bo‘lmaydi.
Yutuqlari ko‘proq bo‘lgan o‘qituvchilar “Men 30 soatgacha dars olishim mumkin, boshqa o‘qituvchilarga dars yetmasa ham, direktor menga 30 soat dars berishga majbur. Chunki, dars taqsimoti bo‘yicha nizomda shunday qoidalar nazarda tutilgan”, deyishi tabiiy hol.
Lekin ushbu nizomda ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga aynan 1.5 stavka (30 soat) dars berilsin, degan jumla mavjud emas. Nizomni e’tibor bilan o‘qib chiqilsa, u yerda ketma-ketlik asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Maksimal miqdor deganda, aynan 30 soat dars berish nazarda tutilmayapti, ya'ni bu yerda turli xil toifadagi o‘qituvchilar orasida eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga qolgan o‘qituvchilarga nisbatan ko‘proq dars soati ajratilishi mumkinligi haqida gap ketmoqda.
Aytaylik, maktabdagi 6 nafar ingliz tili o‘qituvchilarining ichida bir nafari oliy toifali, bir nafari birinchi toifali, yana bir o‘qituvchi ikkinchi, qolgan 3 nafari esa toifasiz deylik.
Shunda oliy toifali o‘qituvchiga 27 soat, birinchi toifali o‘qituvchiga 25 soat, ikkinchi toifali o‘qituvchiga 22 soat, 3 nafariga esa qolgan dars soatlari teng miqdorda taqsimlansa, eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lgan o‘qituvchi maksimal miqdordagi dars soati bilan ta’minlangan hisoblanadi.
Maktab direktori malaka toifasi yuqori bo‘lgan barcha o‘qituvchilarni 30 soat dars bilan ta’minlash uchun, ba’zi bir pedagog xodimlarni ishsiz qoldirolmaydi, bunga mehnat qonunchiligi yo‘l qo‘ymaydi.
Chunki, qonunchilikda belgilab qo‘yilgan boshqa qoidalar ham mavjud. Ya’ni, maktab direktori ish beruvchi sifatida boshqa xodimlarning ham mehnat huquqlarini buzmaslikka majbur. Dars taqsimlashda toifasiz o‘qituvchiga dars yetmay qolganligi uchun ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilib bo‘lmaydi.
Albatta, shu o‘rinda malaka toifasi yoki boshqa yutuqlarga ega bo‘lmagan pedagog xodimlar ham malaka toifasini oshirishi va ko‘proq yutuqlarga erishishga harakat qilishi zarur. Bu ko‘proq dars soatlari olish imkonini beradi.

Сколько часов можно преподавать учителю?
Сколько часов могут заниматься учителя, имеющие приоритет по положению No 3271, если учебных часов достаточно? Сколько это, в сущности, максимальных часов занятий?
Как известно, в соответствии с Положением "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (регистрационный No 3271) занятия распределяются между учителями на основе установленной приоритетной последовательности.
При этом учителям, имеющим преимущество в приоритетной последовательности, рекомендуется устанавливать максимальные количества учебных часов. В целом преподаватель может преподавать до 30 часов, если он имеет более высокую квалификационную категорию или другие достижения, предусмотренные уставом.
Но необходимо учитывать и другую сторону вопроса
Согласно законодательству, учителям разрешается работать до 1,5 ставки. Но это невозможно сделать за счет оставления без работы другого учителя в образовательном учреждении.
Учителя с большим успехом "Я могу учить до 30 часов, а директор обязан давать мне 30 часов, даже если других учителей не хватает уроков. Потому что в положении о распределении уроков предусмотрены такие правила."
Однако в данном положении отсутствует предложение о том, чтобы преподавателям, имеющим преимущество в приоритетной последовательности, преподавали именно по ставке 1.5 (30 часов). Если вы внимательно прочтете положение, то будет рекомендовано установить максимальное количество часов занятий для учителей, имеющих преимущество на основе последовательности.
Под максимальным количеством не подразумевается преподавание в течение 30 часов. Здесь речь идет о том, что учителям, имеющим самые высокие показатели среди учителей разных категорий, может быть выделено больше часов занятий, чем остальным учителям.
Предположим, что из 6 учителей английского языка в школе один имеет высшую категорию, один - первую категорию, еще один учитель - вторую, а остальные 3 - без категории.
При этом учителю высшей категории будет распределено в равных количествах 27 часов, учителю первой категории - 25 часов, учителю второй категории - 22 часа, а остальным трем - оставшиеся учебные часы, учитель с самым высоким показателем будет обеспечен максимальным количеством учебных часов.
Директор школы не может оставить без работы некоторых педагогов, чтобы обеспечить 30 часов уроков всем учителям с высокой квалификационной категорией, что не допускается трудовым законодательством.
Потому что существуют и другие правила, установленные законодательством. То есть директор школы как работодатель обязан не нарушать трудовые права других работников. Трудовой договор, заключенный с учителем без категории при распределении уроков, не может быть легко расторгнут из-за нехватки уроков.
Конечно, педагогические работники, не имеющие квалификационной категории или других достижений, также должны повышать квалификационную категорию и стремиться к большему успеху. Это позволит получить больше часов занятий.
Toshkentda ilk bor bola huquqlari bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlari forumi o‘tkazildi
Kelasi o‘quv yilidan yagona davlat imtihonlari joriy qilinadi
Может ли учитель старших классов преподавать "Воспитание" в начальных классах?
Преподаватели, имеющие специальность по предмету "Воспитание" или прошедшие переподготовку по предмету "Воспитание," имеют право преподавать в старших и начальных классах.
Правильно ли нанимать нового сотрудника, не распределив уроки?
Если директор снова нанимает новых кандидатов, может возникнуть нехватка учебных часов для успешных педагогов.