3271-sonli nizom bo‘yicha ustuvorlikka ega o‘qituvchilar agar dars soati yetarli bo‘lsa, necha soatgacha dars olishlari mumkin? Maksimal dars soati bu necha soat, aslida?
Ma’lumki, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami: № 3271) muvofiq darslar o‘qituvchilar o‘rtasida belgilab berilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Bunda ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etiladi. Umuman olganda o‘qituvchida qolganlarga nisbatan yuqori malaka toifasi yoki nizomda nazarda tutilgan boshqa yutuqlar mavjud bo‘lsa, ularga 30 soatgacha dars berish mumkin.
Ammo masalaning ikkinchi tomonini ham hisobga olish zarur
Qonunchilikka ko‘ra, o‘qituvchilarga 1.5 stavkagacha ishlashiga ruxsat beriladi. Ammo, buni ta’lim muassasasidagi boshqa bir o‘qituvchining ishsiz qolishi hisobiga amalga oshirib bo‘lmaydi.
Yutuqlari ko‘proq bo‘lgan o‘qituvchilar “Men 30 soatgacha dars olishim mumkin, boshqa o‘qituvchilarga dars yetmasa ham, direktor menga 30 soat dars berishga majbur. Chunki, dars taqsimoti bo‘yicha nizomda shunday qoidalar nazarda tutilgan”, deyishi tabiiy hol.
Lekin ushbu nizomda ustuvor ketma-ketlik bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga aynan 1.5 stavka (30 soat) dars berilsin, degan jumla mavjud emas. Nizomni e’tibor bilan o‘qib chiqilsa, u yerda ketma-ketlik asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etilgan.
Maksimal miqdor deganda, aynan 30 soat dars berish nazarda tutilmayapti, ya'ni bu yerda turli xil toifadagi o‘qituvchilar orasida eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lgan o‘qituvchilarga qolgan o‘qituvchilarga nisbatan ko‘proq dars soati ajratilishi mumkinligi haqida gap ketmoqda.
Aytaylik, maktabdagi 6 nafar ingliz tili o‘qituvchilarining ichida bir nafari oliy toifali, bir nafari birinchi toifali, yana bir o‘qituvchi ikkinchi, qolgan 3 nafari esa toifasiz deylik.
Shunda oliy toifali o‘qituvchiga 27 soat, birinchi toifali o‘qituvchiga 25 soat, ikkinchi toifali o‘qituvchiga 22 soat, 3 nafariga esa qolgan dars soatlari teng miqdorda taqsimlansa, eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lgan o‘qituvchi maksimal miqdordagi dars soati bilan ta’minlangan hisoblanadi.
Maktab direktori malaka toifasi yuqori bo‘lgan barcha o‘qituvchilarni 30 soat dars bilan ta’minlash uchun, ba’zi bir pedagog xodimlarni ishsiz qoldirolmaydi, bunga mehnat qonunchiligi yo‘l qo‘ymaydi.
Chunki, qonunchilikda belgilab qo‘yilgan boshqa qoidalar ham mavjud. Ya’ni, maktab direktori ish beruvchi sifatida boshqa xodimlarning ham mehnat huquqlarini buzmaslikka majbur. Dars taqsimlashda toifasiz o‘qituvchiga dars yetmay qolganligi uchun ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilib bo‘lmaydi.
Albatta, shu o‘rinda malaka toifasi yoki boshqa yutuqlarga ega bo‘lmagan pedagog xodimlar ham malaka toifasini oshirishi va ko‘proq yutuqlarga erishishga harakat qilishi zarur. Bu ko‘proq dars soatlari olish imkonini beradi.

How many hours can teachers with priority according to Regulation No. 3271 take lessons if they have enough hours? What is actually the maximum class time?
It is known that in accordance with the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" (registration number: No. 3271), classes are distributed among teachers based on a priority sequence.
In this case, it is recommended to set the maximum number of class hours for teachers who have an advantage in the priority sequence. In general, if the teacher has a higher qualification category than the rest or other achievements provided for in the charter, they can teach for up to 30 hours.
However, it is necessary to take into account the other side of the issue
According to the law, teachers are allowed to work at up to 1.5 rates. However, this cannot be achieved through the unemployment of another teacher in an educational institution.
Teachers with more achievements "I can teach for up to 30 hours, and the director is forced to teach me for 30 hours, even if other teachers don't. Because such rules are provided for in the lesson allocation charter."
However, there is no provision in this Regulation that teachers who have an advantage in priority sequence should be taught exactly at a rate of 1.5 (30 hours). If you read the regulation carefully, it is recommended to set the maximum number of hours for teachers who have an advantage based on the sequence.
The maximum amount is not meant to be exactly 30 hours of teaching. This means that teachers with the highest scores among different categories of teachers can be allocated more hours than other teachers.
Let's say that out of 6 English teachers in the school, one is of the highest category, one is of the first category, another teacher is of the second category, and the remaining 3 are non-categorical.
If 27 hours are allocated to a higher-class teacher, 25 hours to a first-class teacher, 22 hours to a second-class teacher, and the remaining 3 hours are allocated equally, the teacher with the highest score is considered to be provided with the maximum number of class hours.
In order to provide all teachers with a high qualification category with 30 hours of lessons, the school director cannot leave some teachers unemployed, which is not allowed by labor legislation.
Because there are other rules established by law. In other words, the school principal, as an employer, is obliged not to violate the labor rights of other employees. When assigning lessons, it is not easy to terminate the employment contract with a classless teacher due to a lack of lessons.
Of course, teachers who do not have a qualification category or other achievements should also raise their qualifications and strive to achieve more success. This allows you to get more class hours.