18:48 / 12.12.2024 5.01k
Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025-yilda ham darsliklar ijarasi bepul bo‘lishi haqida rasmiy bayonot berdi. Bundan avval Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xalqtaliminfo.uz so‘roviga javoban, darsliklar bepul bo‘lishi haqida ma’lum qilgandi.
Malumki, 2025–2027-yillarga mo‘ljallangan Budjetnoma loyihasida 2025–2026-o‘quv yilidan 2–11-sinflarda bir to‘plam darslik va mashq daftarlari uchun ijara to‘lovi undirish tizimini joriy etish yuzasidan tegishli takliflar taqdim etilgandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, 2024-yilda maktab o‘quvchilari uchun 83,2 mln nusxa darslik va mashq daftarlarini yetkazib berish uchun Davlat budjetidan jami 1,5 trln so‘m ajratilgan. Ushbu mablag‘lardan 435,5 mlrd so‘mi (yoki 36 foizi) davriyligi 1-yil hisoblanadigan hamda har yili yangidan chop etiladigan mashq daftarlari uchun yo‘naltirilgan.
2025-yilda esa 81 mln nusxa darsliklar va mashq daftarlari uchun jami 1,3 trln so‘m mablag‘larni to‘liq Davlat budjetidan qoplash ko‘zda tutilgan.
“2025-yil uchun Davlat budjeti doirasida ko‘zda tutilgan mablag‘lar yangi o‘quv yilida o‘quvchilarni darsliklar va mashq daftarlari bilan ta’minlash bo‘yicha ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi. Bunda, ota-onalardan darsliklar va mashq daftarlari ijarasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirish rejalashtirilmagan”, deyiladi vazirlik bayonotida.

В 2025 году будет издано 81 млн экземпляров учебников и тетрадей
Министерство экономики и финансов официально заявило, что аренда учебников будет бесплатной и в 2025 году. Ранее Министерство дошкольного и школьного образования в ответ на запрос xlaqtaliminfo.uz сообщило, что учебники будут бесплатными.
Ранее в проекте Бюджетного послания на 2025-2027 годы были внесены соответствующие предложения по внедрению с 2025-2026 учебного года системы взимания арендной платы за набор учебников и тетрадей для 2-11 классов.
По данным Министерства экономики и финансов, в 2024 году из Государственного бюджета было выделено 1,5 трлн сумов на поставку 83,2 млн экземпляров учебников и тетрадей для школьников. Из этих средств 435,5 млрд сумов (или 36 процентов) были направлены на ежегодно обновляемые рабочие тетради с периодичностью 1 год.
В 2025 году из Государственного бюджета планируется полностью покрыть средства в размере 1,3 трлн сумов на 81 млн экземпляров учебников и тетрадей.
"Средства, предусмотренные в рамках Государственного бюджета на 2025 год, позволят в новом учебном году полностью покрыть потребность в обеспечении учащихся учебниками и рабочими тетрадями. При этом не планируется взимать с родителей дополнительную плату за аренду учебников и тетрадей," - говорится в заявлении министерства.