18:48 / 12.12.2024 5.01k
Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025-yilda ham darsliklar ijarasi bepul bo‘lishi haqida rasmiy bayonot berdi. Bundan avval Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xalqtaliminfo.uz so‘roviga javoban, darsliklar bepul bo‘lishi haqida ma’lum qilgandi.
Malumki, 2025–2027-yillarga mo‘ljallangan Budjetnoma loyihasida 2025–2026-o‘quv yilidan 2–11-sinflarda bir to‘plam darslik va mashq daftarlari uchun ijara to‘lovi undirish tizimini joriy etish yuzasidan tegishli takliflar taqdim etilgandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, 2024-yilda maktab o‘quvchilari uchun 83,2 mln nusxa darslik va mashq daftarlarini yetkazib berish uchun Davlat budjetidan jami 1,5 trln so‘m ajratilgan. Ushbu mablag‘lardan 435,5 mlrd so‘mi (yoki 36 foizi) davriyligi 1-yil hisoblanadigan hamda har yili yangidan chop etiladigan mashq daftarlari uchun yo‘naltirilgan.
2025-yilda esa 81 mln nusxa darsliklar va mashq daftarlari uchun jami 1,3 trln so‘m mablag‘larni to‘liq Davlat budjetidan qoplash ko‘zda tutilgan.
“2025-yil uchun Davlat budjeti doirasida ko‘zda tutilgan mablag‘lar yangi o‘quv yilida o‘quvchilarni darsliklar va mashq daftarlari bilan ta’minlash bo‘yicha ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi. Bunda, ota-onalardan darsliklar va mashq daftarlari ijarasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirish rejalashtirilmagan”, deyiladi vazirlik bayonotida.

In 2025, 81 million copies of textbooks and exercise books will be published
The Ministry of Economy and Finance made an official statement that textbook rental will be free even in 2025. Earlier, the Ministry of Preschool and School Education, in response to the request of xlaqtaliminfo.uz, announced that the textbooks will be free.
Earlier, in the draft Budget for 2025-2027, relevant proposals were presented on the introduction of a system for charging rent for a set of textbooks and exercise books in grades 2-11, starting from the 2025-2026 academic year.
According to the Ministry of Economy and Finance, in 2024, a total of 1.5 trillion soums were allocated from the state budget for the supply of 83.2 million copies of textbooks and exercise books for schoolchildren. Of these funds, 435.5 billion soums (or 36 percent) were directed to exercise books with a periodicity of 1 year and newly published annually.
In 2025, it is planned to cover a total of 1.3 trillion soums from the state budget for 81 million copies of textbooks and exercise books.
"The funds provided for in the State Budget for 2025 will fully cover the need to provide students with textbooks and exercise books in the new academic year. At the same time, it is not planned to charge additional fees from parents for the rental of textbooks and exercise books," the ministry said in a statement.