13:50 / 11.03.2025 64.11k
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Qarorga bilan pedagog xodimlarga umrbod malaka toifasi berish tartibi bekor qilinib, 2025-yil 1-sentabrdan boshlab barcha pedagoglar har 5 yilda attestatsiya test sinovlariga jalb qilinishi belgilandi.
Bunda 2025-yil 1-sentabrga qadar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmagan, shuningdek, attestatsiyadan o‘tganlik muddati tugagan va amaldagi malaka toifasi saqlanib qolgan quyidagi pedagoglar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi hamda ularga amaldagi malaka toifasi (lavozimi) bo‘yicha haq to‘lashda davom ettiriladi:
• oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani (lavozimni) 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan;
• pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan;
• yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan pensiya yoshiga to‘lgan pedagoglar;
Quyidagi talablardan biriga javob beradigan pedagoglarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri malaka toifasi (lavozimi) beriladi:
• pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarga — ularning amaldagi malaka toifasi (lavozimi);
• yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan pedagoglarga — ularning amaldagi malaka toifasi (lavozimi);
• oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani (lavozimni) 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi).
Ya’ni, yuqoridagi mezonlarga to‘liq mos keladigan pedagoglar 2025-yil 1-sentyabrga qadar ushbu talablarni bajargan bo‘lishi kerak.
Yuqoridagi mezonlarga mos kelmaydigan pedagoglar esa keyinchalik oliy malaka toifasiga ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani 15 yil davomida saqlab, uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganda ham, pensiya yoshiga yetganda ham va boshqa hollarda ham har 5 yilda majburiy attestatsiyadan o‘tishiga to‘g‘ri keladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risida”gi Qonuni 41-moddasiga ko‘ra normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emas va ular amalga kiritilganidan keyin yuzaga kelgan ijtimoiy munosabatlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Shu sababli, 2025-yil 1-sentyabrga qadar attestatsiyaga jalb qilinmasligi belgilangan pedagog xodimlar 1-sentyabrdan keyin ham majburiy attestatsiyaga jalb qilinmaydi.
lumot uchun: Yuqoridagi normalar barcha pedagoglarga amaldagi toifasidan qat’i nazar attestatsiyadan o‘tganlik muddati tugamasdan avval malaka toifasi (lavozimi) beriladi degan ma’noni anglatmaydi.
Aytaylik, bahor oyida yuqoridagi mezonlarga mos tushadigan pedagog malaka toifasi oldi va iyun oyida uning pedagogik faoliyat bo‘yicha ish stajiga 25 yil to‘ldi, deylik. Ana shu vaziyatda pedagog xodim ushbu malaka toifasini bir umr saqlab qola oladi.
2025-yil 1-sentabrga qadar umrbod malaka toifasini saqlab qolish huquqiga ega bo‘lgan pedagog xodimlarga ham malaka toifasi muddati tugagan vaqtdagina amaldagi malaka toifasi qayta beriladi va shu malaka toifasi saqlanib qoladi.
Mavzu bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar olish uchun Tanaffus podkastining navbatdagi sonini tomosha qiling.

13:50 / 11.03.2025 66.50k
As you know, the procedure for certification of teachers was improved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 130 of February 28, 2025.
The decree abolishes the procedure for granting a lifetime qualification category to pedagogical workers, and from September 1, 2025, all teachers will be involved in certification tests every 5 years.
At the same time, the following teachers who were not involved in the next mandatory certification before September 1, 2025, as well as those whose certification period has expired and the current qualification category has been retained, are not subject to mandatory certification and continue to be paid for according to the current qualification category (position):
• retained this category (position) for 15 years after receiving the highest qualification category (position of chief teacher) and had continuous work experience;
• with 25 years or more of work experience in pedagogical activity;
• no more than 5 years remain until retirement;
• teachers of retirement age engaged in pedagogical activity;
Teachers who meet one of the following requirements are directly assigned a qualification category (position):
• to teachers with 25 years or more of work experience in pedagogical activity - their current qualification category (position);
• for teachers who have not more than 5 years remaining for retirement - their current qualification category (position);
• to teachers who have retained this category (position) for 15 years after receiving the highest qualification category (position of chief teacher) and have continuous work experience - the highest qualification category (position of chief teacher).
That is, teachers who fully meet the above criteria must have met these requirements by September 1, 2025.
Teachers who do not meet the above criteria will have to undergo mandatory certification every 5 years after receiving a higher qualification category, maintaining this category for 15 years, having continuous work experience, reaching retirement age, and in other cases.
As is known, according to Article 41 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Normative Legal Acts," normative legal acts do not have retroactive effect and apply to social relations arising after their entry into force.
Therefore, pedagogical workers who are not subject to certification until September 1, 2025, will not be subject to mandatory certification even after September 1.