13:50 / 11.03.2025 64.11k
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish tartibi takomillashtirildi.
Qarorga bilan pedagog xodimlarga umrbod malaka toifasi berish tartibi bekor qilinib, 2025-yil 1-sentabrdan boshlab barcha pedagoglar har 5 yilda attestatsiya test sinovlariga jalb qilinishi belgilandi.
Bunda 2025-yil 1-sentabrga qadar navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmagan, shuningdek, attestatsiyadan o‘tganlik muddati tugagan va amaldagi malaka toifasi saqlanib qolgan quyidagi pedagoglar majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydi hamda ularga amaldagi malaka toifasi (lavozimi) bo‘yicha haq to‘lashda davom ettiriladi:
• oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani (lavozimni) 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan;
• pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan;
• yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan pensiya yoshiga to‘lgan pedagoglar;
Quyidagi talablardan biriga javob beradigan pedagoglarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri malaka toifasi (lavozimi) beriladi:
• pedagogik faoliyat bo‘yicha 25 yil va undan ko‘p ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarga — ularning amaldagi malaka toifasi (lavozimi);
• yoshga doir pensiyaga chiqishi uchun 5 yildan ko‘p bo‘lmagan vaqt qolgan pedagoglarga — ularning amaldagi malaka toifasi (lavozimi);
• oliy malaka toifasiga (bosh o‘qituvchi lavozimiga) ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani (lavozimni) 15 yil davomida saqlab kelgan va uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan pedagoglarga — oliy malaka toifasi (bosh o‘qituvchi lavozimi).
Ya’ni, yuqoridagi mezonlarga to‘liq mos keladigan pedagoglar 2025-yil 1-sentyabrga qadar ushbu talablarni bajargan bo‘lishi kerak.
Yuqoridagi mezonlarga mos kelmaydigan pedagoglar esa keyinchalik oliy malaka toifasiga ega bo‘lganidan so‘ng ushbu toifani 15 yil davomida saqlab, uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganda ham, pensiya yoshiga yetganda ham va boshqa hollarda ham har 5 yilda majburiy attestatsiyadan o‘tishiga to‘g‘ri keladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risida”gi Qonuni 41-moddasiga ko‘ra normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emas va ular amalga kiritilganidan keyin yuzaga kelgan ijtimoiy munosabatlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Shu sababli, 2025-yil 1-sentyabrga qadar attestatsiyaga jalb qilinmasligi belgilangan pedagog xodimlar 1-sentyabrdan keyin ham majburiy attestatsiyaga jalb qilinmaydi.
lumot uchun: Yuqoridagi normalar barcha pedagoglarga amaldagi toifasidan qat’i nazar attestatsiyadan o‘tganlik muddati tugamasdan avval malaka toifasi (lavozimi) beriladi degan ma’noni anglatmaydi.
Aytaylik, bahor oyida yuqoridagi mezonlarga mos tushadigan pedagog malaka toifasi oldi va iyun oyida uning pedagogik faoliyat bo‘yicha ish stajiga 25 yil to‘ldi, deylik. Ana shu vaziyatda pedagog xodim ushbu malaka toifasini bir umr saqlab qola oladi.
2025-yil 1-sentabrga qadar umrbod malaka toifasini saqlab qolish huquqiga ega bo‘lgan pedagog xodimlarga ham malaka toifasi muddati tugagan vaqtdagina amaldagi malaka toifasi qayta beriladi va shu malaka toifasi saqlanib qoladi.
Mavzu bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar olish uchun Tanaffus podkastining navbatdagi sonini tomosha qiling.

13:50 / 11.03.2025 64.11k
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 28 февраля 2025 года No 130 усовершенствован порядок аттестации педагогов.
Постановлением отменен порядок присвоения пожизненной квалификационной категории педагогическим работникам, а с 1 сентября 2025 года все педагоги будут привлекаться к аттестационным тестовым испытаниям каждые 5 лет.
При этом педагоги, не привлеченные к очередной обязательной аттестации до 1 сентября 2025 года, а также педагоги, у которых истек срок прохождения аттестации и сохранена действующая квалификационная категория, не привлекаются к обязательной аттестации и им продолжается оплата труда по действующей квалификационной категории (должности):
• сохраняли эту категорию (должность) в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории (должности главного преподавателя) и имели непрерывный стаж работы;
• стаж работы в педагогической деятельности 25 лет и более;
• до выхода на пенсию по возрасту осталось не более 5 лет;
• педагоги, достигшие пенсионного возраста, занимающиеся педагогической деятельностью;
Педагогам, отвечающим одному из следующих требований, непосредственно присваивается квалификационная категория (должность):
• педагогам, имеющим стаж работы в педагогической деятельности 25 лет и более, - их действующую квалификационную категорию (должность);
• педагогам, которым осталось до выхода на пенсию по возрасту не более 5 лет, - их действующая квалификационная категория (должность);
• высшей квалификационной категории (должности главного преподавателя) - педагогам, сохраняющим эту категорию (должность) в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории (должности главного преподавателя) и имеющим непрерывный стаж работы.
То есть педагоги, полностью соответствующие вышеуказанным критериям, должны выполнить эти требования к 1 сентября 2025 года.
Педагоги, не соответствующие вышеуказанным критериям, впоследствии после получения высшей квалификационной категории должны будут проходить обязательную аттестацию каждые 5 лет, сохраняя эту категорию в течение 15 лет, как при наличии непрерывного стажа работы, так и по достижении пенсионного возраста и в других случаях.
Как известно, согласно статье 41 Закона Республики Узбекистан "О нормативно-правовых актах," нормативно-правовые акты не имеют обратной силы и применяются к общественным отношениям, возникшим после их введения в действие.
Поэтому педагогические работники, которые не будут привлекаться к аттестации до 1 сентября 2025 года, не будут привлекаться к обязательной аттестации и после 1 сентября.
Для получения дополнительной информации по теме вы можете посмотреть следующий выпуск подкаста "Танаффус."