Dars taqsimoti bo‘yicha ishlab chiqilgan nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerak
Maktablarda adolatli dars taqsimoti masalasi kun tartibiga ko‘tarilgach, 2020-yilda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ishlab chiqilib, 3271-son bilan Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Albatta, ushbu nizom juda ko‘p muammoli masalalarga yechim beroldi. Ammo hozirgi kunga kelib, nizomni qayta ko‘rib chiqishga ehtiyoj mavjud. Chunki unda ayrim mavhum masalalar ko‘pchilikni o‘ylantirib qo‘yadi.
Birinchi holat: Diplomi tan olinmagan pedagoglarga dars berish masalasidir. Ma’lumki, nizomning 15-bandida pedagog xodimlarga darslarni ustuvor ketma-ketlikda taqsimlash masalasi haqida gap ketgan.
15-bandning 17-xatboshida esa pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilarga ham dars berish mumkinligi aytiladi.
Ammo diplomi tan olinmagan fuqarolarga ish berish Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24 -iyuldagi 620-son qarori talablariga zid hisoblanadi. Mantiqan olib qaraganda ham qanday qilib diplomi tan olinmagan fuqaroga dars berish mumkin?
Ikkinchi holat: Pedagog xodimlar maksimal miqdorda dars olish uchun asos bo‘ladigan ko‘rsatgichlarning amal qilish muddati belgilab berilmagan.
Masalan, bir o‘qituvchi qachonlardir yil o‘qituvchisi tanlovida o‘rin olgan, yoki ancha yillar avval uning o‘quvchisi olimpiadada g‘olib bo‘lgan bo‘lsa, yoki bo‘lmasa respublika bosqichidagi qandaydir ko‘rik tanlovlarda ancha yillar avval g‘oliblikni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, u o‘qituvchiga umrbod maksimal dars berilishi kerakmi?
Bu masala bo‘yicha nizomda aniq bir yechim berib ketilmagan. Buning oqibatida esa pedagoglar o‘rtasidagi dars taqsimoti borasida tushunmovchiliklar yuzaga kelmoqda.
Uchinchi holat: Ba’zi holatlarda ustuvor ko‘rsatgichlarga ega bo‘lgan barcha o‘qituvchilarga maksimal dars soatlari ajratilsa, ayrim o‘qituvchilarga dars soati yetmay qolishi yoki atigi bir soat dars ajratilish holati ham kuzatiladi. Bu esa mehnat qonunchiligiga zid bo‘lib qoladi.
To‘rtinchi holat: Nizomning 15-bandi, 13-xatboshida belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar haqida ham so‘z borgan, ammo bu masalaga ham to‘liq tushuntirish berilmagan.
Shuningdek, ko‘plab malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilar xalqaro sertifikatlar o‘qituvchining malaka toifadan ustun ko‘rsatgich sifatida qayd etilganiga ham e’tiroz bildirib kelishadi.
Umuman olganda, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerak deb hisoblaymiz.

The lesson breakdown regulations are subject to revision
After raising the issue of equitable distribution of lessons in schools, in 2020, the Regulation "On the procedure for filling up classes and forming tariff lists in general education institutions" was developed and registered with the Ministry of Justice under No. 3271.
Of course, this regulation solved many problematic issues. However, there is a need to revise the regulation. Because some abstract issues in it cause many to think.
The first case is the issue of teaching teachers whose diplomas are not recognized. It is known that paragraph 15 of the regulation deals with the issue of distribution of lessons to teachers in priority sequence.
In the 17th paragraph of paragraph 15, it is said that teachers who have graduated from foreign universities in the pedagogical direction, but whose diploma is not recognized, can also be taught.
However, the employment of citizens whose diplomas have not been recognized is contrary to the requirements of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 620 of July 24, 2019. Even from a logical point of view, how can you teach a citizen whose diploma is not recognized? Isn't that strange?
The second case: The duration of the indicators that will be the basis for the maximum number of classes for teachers is not set.
For example, if a teacher once took part in the teacher of the year competition, or if many years ago his student won the Olympiad, or if he won some contest at the republican stage many years ago, should he be given the maximum lesson for life?
The regulation does not provide a clear solution to this issue. As a result, there are misunderstandings about the distribution of lessons among teachers.
Case Three: In some cases, if all teachers with priority indicators are allocated the maximum number of hours, some teachers may not have enough hours or only one hour of lessons. This violates labor laws.
The fourth case: Paragraph 15, paragraph 13 of the Regulation also refers to teachers who have excellent grades based on the results of theoretical and practical tests conducted in their subject in the prescribed manner, but this issue has not been fully explained.
Also, teachers with many qualification categories object to the fact that international certificates are recorded as an indicator that is superior to the qualification category of the teacher.
In general, we believe that the regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" should be revised.