Dars taqsimoti bo‘yicha ishlab chiqilgan nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerak
Maktablarda adolatli dars taqsimoti masalasi kun tartibiga ko‘tarilgach, 2020-yilda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ishlab chiqilib, 3271-son bilan Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Albatta, ushbu nizom juda ko‘p muammoli masalalarga yechim beroldi. Ammo hozirgi kunga kelib, nizomni qayta ko‘rib chiqishga ehtiyoj mavjud. Chunki unda ayrim mavhum masalalar ko‘pchilikni o‘ylantirib qo‘yadi.
Birinchi holat: Diplomi tan olinmagan pedagoglarga dars berish masalasidir. Ma’lumki, nizomning 15-bandida pedagog xodimlarga darslarni ustuvor ketma-ketlikda taqsimlash masalasi haqida gap ketgan.
15-bandning 17-xatboshida esa pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilarga ham dars berish mumkinligi aytiladi.
Ammo diplomi tan olinmagan fuqarolarga ish berish Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24 -iyuldagi 620-son qarori talablariga zid hisoblanadi. Mantiqan olib qaraganda ham qanday qilib diplomi tan olinmagan fuqaroga dars berish mumkin?
Ikkinchi holat: Pedagog xodimlar maksimal miqdorda dars olish uchun asos bo‘ladigan ko‘rsatgichlarning amal qilish muddati belgilab berilmagan.
Masalan, bir o‘qituvchi qachonlardir yil o‘qituvchisi tanlovida o‘rin olgan, yoki ancha yillar avval uning o‘quvchisi olimpiadada g‘olib bo‘lgan bo‘lsa, yoki bo‘lmasa respublika bosqichidagi qandaydir ko‘rik tanlovlarda ancha yillar avval g‘oliblikni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, u o‘qituvchiga umrbod maksimal dars berilishi kerakmi?
Bu masala bo‘yicha nizomda aniq bir yechim berib ketilmagan. Buning oqibatida esa pedagoglar o‘rtasidagi dars taqsimoti borasida tushunmovchiliklar yuzaga kelmoqda.
Uchinchi holat: Ba’zi holatlarda ustuvor ko‘rsatgichlarga ega bo‘lgan barcha o‘qituvchilarga maksimal dars soatlari ajratilsa, ayrim o‘qituvchilarga dars soati yetmay qolishi yoki atigi bir soat dars ajratilish holati ham kuzatiladi. Bu esa mehnat qonunchiligiga zid bo‘lib qoladi.
To‘rtinchi holat: Nizomning 15-bandi, 13-xatboshida belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar haqida ham so‘z borgan, ammo bu masalaga ham to‘liq tushuntirish berilmagan.
Shuningdek, ko‘plab malaka toifasiga ega bo‘lgan o‘qituvchilar xalqaro sertifikatlar o‘qituvchining malaka toifadan ustun ko‘rsatgich sifatida qayd etilganiga ham e’tiroz bildirib kelishadi.
Umuman olganda, “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom qayta ko‘rib chiqilishi kerak deb hisoblaymiz.

Разработанное положение о распределении уроков подлежит пересмотру
После того, как вопрос о справедливом распределении уроков в школах был поднят на повестку дня, в 2020 году было разработано Положение "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях," которое было зарегистрировано в Министерстве юстиции за No 3271.
Безусловно, данное положение позволило решить многие проблемные вопросы. Однако на сегодняшний день существует необходимость пересмотра положения. Потому что в нем некоторые абстрактные вопросы заставляют многих задуматься.
Первый случай: вопрос преподавания педагогам, диплом которых не признан. Известно, что в пункте 15 Положения говорится о вопросе распределения уроков по приоритетной последовательности для педагогических работников.
В абзаце 17 пункта 15 говорится о возможности преподавания преподавателям, окончившим вузы зарубежных стран по педагогическому направлению, но дипломы которых не признаны.
Однако предоставление работы гражданам, у которых диплом не был признан, противоречит требованиям постановления Кабинета Министров от 24 июля 2019 года No620. Логически говоря, как можно преподавать гражданину, у которого диплом не признан? Не странно ли это?
Второй случай: не установлен срок действия показателей, являющихся основой для получения максимального количества уроков педагогическими работниками.
Например, если один учитель когда-то участвовал в конкурсе учителя года, или много лет назад его ученик выиграл олимпиаду, или если он много лет назад выиграл какой-то смотр-конкурс на республиканском этапе, то должен ли учителю давать пожизненный максимум уроков?
В положении по этому вопросу конкретное решение не дано. В результате возникают недопонимания между педагогами относительно распределения уроков.
В некоторых случаях, когда всем учителям, имеющим приоритетные показатели, выделяется максимальный урочный час, наблюдается, что некоторым учителям не хватает уроков или выделяется всего один час уроков. Это противоречит трудовому законодательству.
Четвертый случай: в пункте 15, абзаце 13 Положения также говорится об учителях, имеющих отличные оценки по результатам теоретических и практических испытаний, проведенных по их предмету в установленном порядке, но и этот вопрос не был полностью разъяснен.
Также многие учителя, имеющие квалификационную категорию, возражают против того, что международные сертификаты зафиксированы как показатель, превышающий квалификационную категорию учителя.
В целом считаем, что Положение "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" должно быть пересмотрено.