O‘tgan yili malaka oshirgan o‘qituvchiga yangi o‘quv yili uchun ustamaga ball beriladimi?
Men 2024-yil mart oyida bir haftalik malaka oshirish kursida o‘qib sertifikat oldim, endi 2025-2026-o‘quv yili uchun ustamaga hujjatlarimni taqdim qilsam, malaka oshirish bo‘limiga ball beriladimi? Yoki muddatingiz mart oyigacha deb ball berilmaydimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6-bob, 21-bandiga ko‘ra pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga direktor jamg‘armasi hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Bunda pedagog xodim belgilangan reja asosida malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi uchun quyidagicha ball beriladi:
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslarida qatnashmagan bo‘lsa – 0 ball;
- malaka oshirish kurslari yakuniga ko‘ra yakuniy attestatsiyadan o‘ta olmagan va tegishli sertifikatga ega bo‘lmasa – 2 ball;
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lsa – 10 ball.
Bunda pedagog xodimga yangi o‘quv yili uchun ustama tayinlashda, uning o‘tgan yili malaka oshirishdan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lganligi asos hisoblanadi.
Umumiy xulosa shuki, yuqoridagi vaziyatda pedagog xodimga 2025-2026-o‘quv yili uchun tayinlanadigan ustamaga maksimal 10 ball berilishi kerak deb hisoblaymiz.
Men maktabda ishlayman va hozirda 2-kurs talabasiman. “Zavuch” malaka oshirishga borasiz deb aytyapti. Shu to‘g‘rimi? O‘qishni bitirgandan keyin bormaymanmi, malaka oshirishga?