O‘tgan yili malaka oshirgan o‘qituvchiga yangi o‘quv yili uchun ustamaga ball beriladimi?
Men 2024-yil mart oyida bir haftalik malaka oshirish kursida o‘qib sertifikat oldim, endi 2025-2026-o‘quv yili uchun ustamaga hujjatlarimni taqdim qilsam, malaka oshirish bo‘limiga ball beriladimi? Yoki muddatingiz mart oyigacha deb ball berilmaydimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6-bob, 21-bandiga ko‘ra pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga direktor jamg‘armasi hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Bunda pedagog xodim belgilangan reja asosida malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi uchun quyidagicha ball beriladi:
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslarida qatnashmagan bo‘lsa – 0 ball;
- malaka oshirish kurslari yakuniga ko‘ra yakuniy attestatsiyadan o‘ta olmagan va tegishli sertifikatga ega bo‘lmasa – 2 ball;
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lsa – 10 ball.
Bunda pedagog xodimga yangi o‘quv yili uchun ustama tayinlashda, uning o‘tgan yili malaka oshirishdan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lganligi asos hisoblanadi.
Umumiy xulosa shuki, yuqoridagi vaziyatda pedagog xodimga 2025-2026-o‘quv yili uchun tayinlanadigan ustamaga maksimal 10 ball berilishi kerak deb hisoblaymiz.

Будет ли учителю, повысившему квалификацию в прошлом году, начисляться балл к надбавке за новый учебный год?
22:30 / 16.02.2025 20.61k
Я получил сертификат, пройдя недельный курс повышения квалификации в марте 2024 года, теперь, если я подам документы на надбавку за 2025-2026 учебный год, будут ли начисляться баллы отделу повышения квалификации? Или вам не дадут баллы до марта?
Согласно пункту 21 главы 6 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников за счет директорского фонда устанавливаются по итогам предыдущего учебного года на новый учебный год.
При этом за прохождение педагогическим работником курсов повышения квалификации на основе установленного плана начисляются следующие баллы:
• при несвоевременном посещении курсов повышения квалификации - 0 баллов;
• не прошедший итоговую аттестацию по итогам курсов повышения квалификации и не имеющий соответствующего сертификата - 2 балла;
• при своевременном прохождении курсов повышения квалификации и наличии соответствующего сертификата - 10 баллов.
При этом основанием для назначения педагогическому работнику надбавки за новый учебный год является его прохождение повышения квалификации в прошлом году и наличие соответствующего сертификата.
Общий вывод заключается в том, что мы считаем, что в вышеуказанной ситуации педагогическому работнику должно быть присвоено максимум 10 баллов за надбавку, назначаемую на 2025-2026 учебный год.