O‘quvchilarga berilgan darsliklarni kim nazorat qilib borishi kerak?
O‘quvchilarga foydalanish uchun berilgan darsliklarning nazorati kimga yuklatilgan? Ya’ni, darsliklarga jild qilinmasligi, yaxshi tutmaganligi uchun o‘quvchilarni kim nazorat qiladi demoqchiman. Sinf rahbarmi? Kutubxonachimi? Fan o‘qituvchisimi?
2014-yil 28-aprelda “Umumta’lim maktablarini darsliklar va o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom Adliya vazirligidan 2577-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Ushbu nizomning 9-bob, 95-bandiga ko‘ra, darsliklar hisobining yuritilishi, ulardan foydalanilishi, ularning saqlanishi, shuningdek o‘quvchilar orasida darsliklarni avaylab-asrash tuyg‘usini rivojlantirishga yo‘naltirilgan tarbiyaviy ishlar umumta’lim maktablarining kutubxonachilari tomonidan olib boriladi. Mazkur nizom bilan kutubxonachilarning ish natijalarini baholash mezonlari ham belgilangan.
Quyidagilar kutubxonachilarning ish natijalarini baholash mezonlari hisoblanadi:
- mavjud darsliklar va O‘MQlarni umumta’lim maktabining kutubxona jamg‘armasiga qabul qilish va hisobdan chiqarish bo‘yicha dalolatnomalarning to‘g‘ri tuzilganligi va saqlanayotganligi;
- umumta’lim maktabining kutubxona jamg‘armasida ish kitoblarining to‘liq va to‘g‘ri yuritilganligi;
- umumta’lim maktabining kutubxona jamg‘armasida mavjud darsliklar va O‘MQlardan foydalanish holatining tahlil qilinganligi;
- darsliklar va O‘MQlar zarur sharoitlarda va tartibli saqlanayotganligi;
- umumta’lim maktabining kutubxona jamg‘armasidagi darsliklar va O‘MQlar o‘z vaqtida xatlovdan o‘tkazilganligi;
- foydalanish muddati tugagan darsliklar va O‘MQlar umumta’lim maktabining kutubxona jamg‘armasidan o‘z vaqtida hamda to‘liq hisobdan chiqarilganligi;
- o‘quvchilar va o‘qituvchilar orasida darsliklar va O‘MQlarni avaylab-asrash tuyg‘usini rivojlantirishga yo‘naltirilgan tarbiyaviy ishlar olib borilishini tashkil etish samaradorligi;

Кто должен контролировать учебники, выданные учащимся?
На кого возложен контроль за учебниками, выданными учащимся для использования? То есть я хочу сказать, кто будет контролировать учащихся за то, что учебники не делаются в папках и плохо держатся. Классный руководитель? Библиотекарь? Преподаватель наук?
Положение "О порядке обеспечения общеобразовательных школ учебниками и учебно-методическими пособиями" зарегистрировано Министерством юстиции 28 апреля 2014 года за No 2577.
Согласно главе 9, пункту 95 настоящего Положения учет учебников, их использование, хранение, а также воспитательная работа, направленная на развитие у учащихся чувства бережного отношения к учебникам, осуществляется библиотекарями общеобразовательных школ. Данным Положением также определены критерии оценки результатов работы библиотекарей.
Критериями оценки результатов работы библиотекарей являются:
- правильность составления и хранения актов приема и списания имеющихся учебников и УМП в библиотечный фонд общеобразовательной школы;
- полнота и правильность ведения рабочих книг в библиотечном фонде общеобразовательной школы;
- анализ состояния использования имеющихся учебников и УМП в библиотечном фонде общеобразовательной школы;
- содержание учебников и УМП в надлежащих условиях и порядке;
- своевременная инвентаризация учебников и УМП в библиотечном фонде общеобразовательной школы;
- своевременное и полное списание с библиотечного фонда общеобразовательной школы учебников и УМП, срок использования которых истек;
- эффективность организации проведения воспитательной работы среди учащихся и преподавателей, направленной на развитие чувства бережного отношения к учебникам и УМП;