12:27 / 18.12.2024 11.83k
“Mening maktabim” loyihasi doirasida 5-11-sinf o‘quvchilari tanloviga ko‘ra elektron doska, kompyuter, sport jihozlari, kitoblar kabi maktab uchun zarur tovarlar olishi mumkin bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati kengashining “Mening maktabim” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori imzolandi.
Mazkur qaror bilan  2024-2025-o‘quv yilida umumta’lim maktablarida sinov tarzida “Mening maktabim” loyihasi amalga oshirilishi belgilandi. Bunda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab barcha umumta’lim maktablarida “Mening maktabim” loyihasini amalga oshirish maqsadida tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarining 2025-yil uchun хаrаjаtlаr smetasida bazaviy hisoblash miqdorining 150 bаrоbаridа mablag‘ ajratadi.
Ushbu mablag‘ doirasida 5-11-sinf o‘quvchilari tanloviga ko‘ra elektron doska, kompyuter, sport jihozlari, kitoblar kabi maktab uchun zarur tovarlar olishi mumkin bo‘ladi.
“Mening maktabim” loyihasi – “Ochiq budjet” axborot portalida maktab o‘quvchilari fikri asosida loyihalarni shakllantirish, ularni saralash, оvoz berish yo‘li orqali g‘olib loyihalarni aniqlash hamda ularni budjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish va amalga oshirishni o‘z ichiga olgan jarayon hisoblanadi.
Ushbu loyiha xuddi “OpenBudget”ga o‘xshash bolib, bunda loyiha takliflari 5-11-sinf o‘quvchilari fikri asosida shakllantiriladi. Ya’ni, ular o‘zlari ta’lim olayotgan umumta’lim maktabini jihozlash (elektron doska, kompyuter, sport jihozlari, kitoblar kabi maktab uchun zarur tovarlar sotib olish) yoki qurilish-ta’mirlash ishlarini amalga oshirishga doir loyihalarni taklif qilishi mumkin bo‘ladi.
“Mening maktabim” loyihasida faqatgina maktabning 5-11-sinf o‘quvchilari ishtirok eta oladilar. Bunda o‘quvchilar faqat o‘zlari ta’lim olayotgan maktab uchun loyiha kiritish yoki ovoz berish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
“Mening maktabim” loyihasi jarayonlari openbudget.uz portali orqali o‘tkaziladi. Bunda Portalning veb-sahifasi va mobil ilovasi teng kuchli hisoblanadi. Shu bilan birga, o‘quvchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida Portalning imkoniyatlari “web3” texnologiyasi orqali ijtimoiy tarmoqlar orqali taqdim etilishi ham mumkin.
“Mening maktabim” loyihasi quyidagi bosqichlarda o‘tkaziladi:
• sinf rahbarlarini loyihaga tayyorlash;
• o‘quvchilar tomonidan loyihalarni shakllantirish;
• ishchi komissiya tomonidan loyihalarni saralab olish;
• saralashdan o‘tgan loyihalarga ovoz berish;
• g‘olib loyihalarni aniqlash va amalga oshirish;
• tugallangan loyihalarni jamoatchilik nazorati asosida foydalanishga qabul qilish.
Sinf rahbarlari o‘zining sinf soatlarida o‘quvchilarga “Mening maktabim” loyihasining mazmun-mohiyatini hamda ishtirok etish shartlari vа qoidalarini tushuntiradi. Shuningdek, o‘quvchilarga loyihalarni Portalga kiritishda amaliy yordam ko‘rsatadi.
Bunda loyihalarni shakllantirish uchun o‘quvchilar o‘rtasida turli xil qiziqarli tadbirlar tashkil etgan holda ularni guruh bo‘lib ishlash ko‘nikmalarini shakllantiradi. Har yili o‘tkaziladigan jarayonda har bir o‘quvchi o‘zi ta’lim olayotgan maktabi uchun faqat bitta loyihani ilgari surish imkoniga ega bo‘ladi.
Ovoz berish bosqichi yakunlari qanday bo‘ladi?
Har bir maktab bo‘yicha loyihalar to‘plangan оvоz soniga qаrаb yuqoridan pastga saralanadi. Bunda eng ko‘p оvоz to‘plagan bir yoki bir nechta loyiha Jamg‘armadagi mavjud mablag‘ doirasida Роrtаl tomonidan avtomatik tarzda g‘olib deb topiladi.
To‘plagan ovoz soni teng loyihalardan ovoz soni bo‘yicha birinchi bo‘lib yuqori ko‘rsatkichni qayd etgan loyiha avtomatik tarzda tanlab olinadi. Ваrсhа maktablar bo‘yicha g‘olib loyihalar bir vaqtning o‘zida Portal orqali e’lon qilinadi.
G‘oliblar aniqlangandan so‘ng Jamg‘armada shakllangan qoldiq mablag‘lar g‘olib deb topilgan loyihalarning yakuniy qiymatiga aniqlik kiritilishi munosabati bilan qo‘shimcha talab etiladigan farqni qoplashga yoki keyingi yil o‘tkaziladigan “Mening maktabim” loyihasi jarayonlariga yo‘naltiriladi.
G‘olib loyihalarning qiymatiga aniqlik kiritilib, qo‘shimcha mablag‘ga talab yuzaga kelganda Jamg‘arma mablag‘lari doirasida tuman (shahar) maktabgacha vа maktab ta’limi bo‘limining tegishli buyrug‘i asosida mablag‘lar qayta taqsimlanishi mumkin.
2024-2025-o‘quv yilida “Mening maktabim” loyihasi sinov tariqasida quyidagi tuman (shahar)larda o‘tkaziladi
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Kegeyli tumani
• Andijon viloyati, Bo‘ston tumani
• Buxoro viloyati, Vobkent tumani
• Jizzax viloyati, Arnasoy tumani
• Qashqadaryo viloyati, Dehqonobod tumani
• Navoiy viloyati, Tomdi tumani
• Namangan viloyati, Mingbuloq tumani
• Samarqand viloyati, Qo‘shrabot tumani
• Surxondaryo viloyati, Bandixon tumani
• Sirdaryo viloyati, Sardoba tumani
• Toshkent viloyati, Bo‘ka tumani
• Farg‘ona viloyati, So‘x tumani
• Xorazm viloyati, Yangiariq tumani
• Toshkent shahar, Shayxontohur tumani.
Eslatib o‘tamiz, “Mening maktabim” loyihasining joriy yilgi mavsumi dekabr oyida o‘tkazilishi belgilangandi. Bugundan boshlab ovoz berish bosqichiga start berildi.

В рамках проекта "Моя школа" учащиеся 5-11 классов по своему выбору смогут приобрести необходимые для школы товары, такие как электронные доски, компьютеры, спортивные принадлежности, книги.
Подписано постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан о мерах по реализации проекта "Моя школа."
Постановлением определено, что в 2024-2025 учебном году в общеобразовательных школах в порядке эксперимента будет реализован проект "Моя школа." При этом Министерство дошкольного и школьного образования начиная с 2025-2026 учебного года в целях реализации проекта "Моя школа" во всех общеобразовательных школах выделит 150-кратный размер базовой расчетной величины в смете расходов районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования на 2025 год.
В рамках этих средств учащиеся 5-11 классов по своему выбору смогут приобрести необходимые для школы товары, такие как электронные доски, компьютеры, спортивные принадлежности, книги.
Проект "Моя школа" - это процесс, включающий в себя формирование проектов на основе мнений школьников на информационном портале "Открытый бюджет," их отбор, определение победителей путем голосования, а также их финансирование и реализацию за счет бюджетных средств.
Данный проект является аналогичным проекту OpenBudget, в котором проектные предложения формируются на основе мнения учащихся 5-11 классов. То есть они смогут предложить проекты по оснащению общеобразовательной школы, в которой они обучаются (закупка необходимых для школы товаров, таких как электронные доски, компьютеры, спортивное оборудование, книги) или строительно-ремонтные работы.
В проекте "Моя школа" могут принять участие только учащиеся 5-11 классов школы. При этом учащиеся будут иметь возможность вносить проект или голосовать только для школы, в которой они обучаются.
Процессы проекта "Моя школа" проводятся через портал openbudget.uz. При этом веб-страница и мобильное приложение Портала являются равносильными. В то же время возможности Портала могут быть представлены через социальные сети с помощью технологии "web3" для удобства учащихся.
Проект "Моя школа" проводится в следующие этапы:
- подготовка классных руководителей к проекту;
- формирование проектов учащимися;
- отбор проектов рабочей комиссией;
- голосование за проекты, прошедшие отбор;
- выявление и реализация проектов-победителей;
- приемка в эксплуатацию завершенных проектов на основе общественного контроля.
В своих классных часах классные руководители разъясняют учащимся суть и содержание проекта "Моя школа," а также условия и правила участия. Также оказывает практическую помощь учащимся при внесении проектов в Портал.
При этом учащиеся формируют навыки работы в группах, организуя различные интересные мероприятия для формирования проектов. В ежегодном процессе каждый ученик будет иметь возможность продвигать только один проект для своей школы.
Какими будут итоги этапа голосования?
В каждой школе проекты сортируются сверху вниз в зависимости от количества полученных голосов. При этом один или несколько проектов, набравших наибольшее количество голосов, автоматически признаются Рорталом победителем в рамках имеющихся в Фонде средств.
Из проектов с равным количеством голосов автоматически выбирается проект, который первым зафиксировал наибольший показатель по количеству голосов. Победители по каждой школе будут одновременно объявлены через Портал.
После определения победителей оставшиеся средства, сформированные в Фонде, направляются на покрытие дополнительно требуемой разницы в связи с уточнением итоговой стоимости проектов, признанных победителями, или на процессы проекта "Моя школа," проводимого в следующем году.
При уточнении стоимости проектов-победителей и возникновении потребности в дополнительных средствах средства могут быть перераспределены в рамках средств Фонда на основании соответствующего приказа районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования.
В 2024-2025 учебном году проект "Моя школа" будет проводиться в следующих районах (городах) в порядке эксперимента
- Республика Каракалпакстан, Кегейлийский район
- Андижанская область, Бустанский район
- Бухарская область, Вабкентский район
- Джизакская область, Арнасайский район
- Кашкадарьинская область, Дехканабадский район
- Навоийская область, Тамдынский район
- Наманганская область, Мингбулакский район
- Самаркандская область, Кошрабатский район
- Сурхандарьинская область, Бандиханский район
- Сырдарьинская область, Сардобинский район
- Ташкентская область, Букинский район
- Ферганская область, Сохский район
- Хорезмская область, Янгиарыкский район
- Город Ташкент, Шайхантахурский район.
Напомним, что текущий сезон проекта "Моя школа" запланирован на декабрь. С сегодняшнего дня стартовал первый этап данного проекта.