Sobiq PIMA xodimi Fan olimpiadalari markaziga direktor bo‘ldi
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-sentyabrdagi “Iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-346-sonli qarori bilan 2025-yil 1-yanvardan boshlab, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzurida davlat muassasasi shaklida Fan olimpiadalari markazi tashkil etilishi belgilangandi.
Yangi tashkil etilgan Fan olimpiadalari markaziga shu vaqtga qadar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligining Ta’lim sifatini baholash va monitoring qilish boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan To‘raboy Shermatov direktor etib tayinlandi.
Mazkur tayinlov bir oy avval, 2024-yil 20-noyabrda amalga oshirilgan. T.Shermatovni lavozimga tayinlash haqidagi buyruq esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktorining buyrug‘i bilan amalga oshirilgan.
T.Shermatov Toshkent shahridagi INHA universitetining uzluksiz ta’lim markazi fizika va matematika o‘qituvchisi, O‘zFA Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutida kichik ilmiy xodim, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning maxsus fanlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, Toshkent shahridagi Prezident maktabi ijrochi direktori kabi lavozimlarda faoliyat olib borgan.
Avval bu tizim qanday ishlagan?
Fan olimpiadalari markazi tashkil etilishidan avval olimpiadalarni tashkil etish hamda iqtidorli yoshlarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash ishlari bilan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Fan olimpiadalarini o‘tkazish va iqtidorli o‘quvchilarni saralash departamenti shug‘ullanardi.
Departamentning tarkibi 3 ta bo‘lim va 1 ta sho‘badan, ya’ni Olimpiadalarni tashkil etish bo‘limi, Iqtidorli yoshlarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash va terma jamoa ishtirokini ta’minlash, Nazorat materiallarini tayyorlash bo‘limi va Ixtisoslashtirilgan maktablar istiqbolini belgilash sho‘basidan tashkil topgandi.
Ushbu departamentga esa 2019-yildan buyon vazirlikda ishlab kelayotgan Raxmonov Umid Olimovich rahbarlik qilib kelardi. Tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ko‘ra, Umid Raxmonov o‘z xohishiga binoan ishdan ketgan.
Umid Raxmonov shu vaqtga qadar olimpiadalar yo‘nalishida salmoqli ishlarni amalga oshirgan, salohiyatli kadrlardan biri edi. Masalan, 2021-2024-yillar oralig‘ida o‘zbekistonlik o‘quvchilarning turli xil olimpiadalarda qo‘lga kiritgan yutuqlarini tahlil qiladigan bo‘lsak, medallar soni karrasiga ortganini kuzatish mumkin. Bu davr mobaynida o‘quvchilarimiz nufuzli musobaqalarda yanada yuqori natijalar ko‘rsatib, xalqaro maydonda O‘zbekiston nufuzini yanada oshirganliklari bilan ajralib turadi.
Masalan, 2021/2022-o‘quv yilida nufuzli xalqaro va mintaqaviy olimpiadalarda o‘quvchilar jami 45 ta medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, 2022/2023-o‘quv yilida 69 ta, 2023/2024-o‘quv yilida esa 128 ta medalni qo‘lga kiritishgan. Bu natijalarda esa Umid Raxmonovning ham hissasi katta edi, albatta.

A former PIMA employee became the director of the Center for Science Olympiads
As you know, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2024 No. PP-346 "On measures to further improve the system of work with talented youth," starting from January 1, 2025, the Center of Science Olympiads will be established under the Agency of Specialized Educational Institutions in the form of a state institution.
Turaboy Shermatov, who previously worked as the head of the Department for Assessment and Monitoring of the Quality of Education of the Agency of Specialized Educational Institutions, was appointed as the director of the newly created Center for Science Olympiads.
It is interesting that although the Presidential Decree No. PP-346 established the establishment of the Center of Science Olympiads from January 1, 2025, this appointment was made a month ago, on November 20, 2024.
The order on the appointment of T. Shermatov was carried out by the order of the director of the Agency for Specialized Educational Institutions.
T. Shermatov worked as a teacher of physics and mathematics at the center of continuous education of INHA University in Tashkent, junior researcher at the Institute of Ion-Plasma and Laser Technologies of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, deputy director of the specialized school named after Muhammad al-Khwarizmi for special subjects, executive director of the Presidential school in Tashkent.
How did the previous system work?
Prior to the establishment of the Center for Science Olympiads, the Department of Physical Olympiads and Selection of Gifted Students of the Ministry of Preschool and School Education was responsible for organizing Olympiads and preparing talented youth for international Olympiads.
The structure of the department consisted of 3 departments and 1 department, which consisted of the department for organizing the Olympiads, the department for preparing talented youth for international Olympiads and ensuring the participation of the national team, the department for preparing control materials and the department for determining the prospects of specialized schools.
This department was headed by Rakhmonov Umid Olimovich, who had been working in the ministry since 2019. According to unconfirmed information, Umid Rakhmonov has left his job.
Umid Rakhmonov was one of the talented personnel who had done significant work in the field of the Olympiads. For example, if we analyze the achievements of Uzbek students in various Olympiads between 2021 and 2024, we can observe a multiple increase in the number of medals. During this period, our students demonstrated even higher results in prestigious competitions and further enhanced Uzbekistan's prestige on the international stage.
For example, in the 2021/2022 academic year, students won a total of 45 medals at prestigious international and regional Olympiads, in the 2022/2023 academic year - 69 medals, and in the 2023/2024 academic year - 128 medals. And, of course, Umid Rakhmonov's contribution to these results is great.