Sobiq PIMA xodimi Fan olimpiadalari markaziga direktor bo‘ldi
Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-sentyabrdagi “Iqtidorli yoshlar bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-346-sonli qarori bilan 2025-yil 1-yanvardan boshlab, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi huzurida davlat muassasasi shaklida Fan olimpiadalari markazi tashkil etilishi belgilangandi.
Yangi tashkil etilgan Fan olimpiadalari markaziga shu vaqtga qadar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligining Ta’lim sifatini baholash va monitoring qilish boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan To‘raboy Shermatov direktor etib tayinlandi.
Mazkur tayinlov bir oy avval, 2024-yil 20-noyabrda amalga oshirilgan. T.Shermatovni lavozimga tayinlash haqidagi buyruq esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktorining buyrug‘i bilan amalga oshirilgan.
T.Shermatov Toshkent shahridagi INHA universitetining uzluksiz ta’lim markazi fizika va matematika o‘qituvchisi, O‘zFA Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutida kichik ilmiy xodim, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning maxsus fanlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, Toshkent shahridagi Prezident maktabi ijrochi direktori kabi lavozimlarda faoliyat olib borgan.
Avval bu tizim qanday ishlagan?
Fan olimpiadalari markazi tashkil etilishidan avval olimpiadalarni tashkil etish hamda iqtidorli yoshlarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash ishlari bilan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining Fan olimpiadalarini o‘tkazish va iqtidorli o‘quvchilarni saralash departamenti shug‘ullanardi.
Departamentning tarkibi 3 ta bo‘lim va 1 ta sho‘badan, ya’ni Olimpiadalarni tashkil etish bo‘limi, Iqtidorli yoshlarni xalqaro olimpiadalarga tayyorlash va terma jamoa ishtirokini ta’minlash, Nazorat materiallarini tayyorlash bo‘limi va Ixtisoslashtirilgan maktablar istiqbolini belgilash sho‘basidan tashkil topgandi.
Ushbu departamentga esa 2019-yildan buyon vazirlikda ishlab kelayotgan Raxmonov Umid Olimovich rahbarlik qilib kelardi. Tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ko‘ra, Umid Raxmonov o‘z xohishiga binoan ishdan ketgan.
Umid Raxmonov shu vaqtga qadar olimpiadalar yo‘nalishida salmoqli ishlarni amalga oshirgan, salohiyatli kadrlardan biri edi. Masalan, 2021-2024-yillar oralig‘ida o‘zbekistonlik o‘quvchilarning turli xil olimpiadalarda qo‘lga kiritgan yutuqlarini tahlil qiladigan bo‘lsak, medallar soni karrasiga ortganini kuzatish mumkin. Bu davr mobaynida o‘quvchilarimiz nufuzli musobaqalarda yanada yuqori natijalar ko‘rsatib, xalqaro maydonda O‘zbekiston nufuzini yanada oshirganliklari bilan ajralib turadi.
Masalan, 2021/2022-o‘quv yilida nufuzli xalqaro va mintaqaviy olimpiadalarda o‘quvchilar jami 45 ta medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, 2022/2023-o‘quv yilida 69 ta, 2023/2024-o‘quv yilida esa 128 ta medalni qo‘lga kiritishgan. Bu natijalarda esa Umid Raxmonovning ham hissasi katta edi, albatta.

Бывший сотрудник PIMA стал директором Центра предметных олимпиад
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2024 года No ПП-346 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы работы с одаренной молодежью" с 1 января 2025 года при Агентстве специализированных образовательных учреждений будет создан Центр предметных олимпиад в форме государственного учреждения.
Директором вновь созданного Центра предметных олимпиад назначен Турабай Шерматов, до этого работавший начальником Управления оценки и мониторинга качества образования Агентства специализированных образовательных учреждений.
Интересно отметить, что хотя постановлением Президента No ПП-346 предусмотрено создание Центра предметных олимпиад с 1 января 2025 года, это назначение было произведено месяц назад, 20 ноября 2024 года.
Приказ о назначении Т.Шерматова исполнен приказом директора Агентства специализированных образовательных учреждений.
Т.Шерматов работал преподавателем физики и математики Центра непрерывного образования Университета INHA в Ташкенте, младшим научным сотрудником Института ионно-плазменных и лазерных технологий АН РУз, заместителем директора специализированной школы имени Мухаммада ал-Хоразмий по специальным наукам, исполнительным директором Президентской школы в Ташкенте.
Как работала прежняя система?
До создания Центра предметных олимпиад организацией олимпиад и подготовкой одаренной молодежи к международным олимпиадам занимался Департамент по проведению предметных олимпиад и отбору одаренных учащихся Министерства дошкольного и школьного образования.
Департамент состоял из 3 отделов и 1 сектора, которые состояли из отдела по организации Олимпиады, отдела по подготовке одаренной молодежи к международным олимпиадам и обеспечению участия сборной команды, отдела по подготовке контрольных материалов и отдела по определению перспектив специализированных школ.
Этот департамент возглавлял Рахмонов Умид Олимович, работавший в министерстве с 2019 года. По неподтвержденным данным, Умид Рахмонов уволился.
Умид Рахмонов был одним из потенциальных кадров, который до этого времени проделал значительную работу в направлении олимпиад. Например, если проанализировать достижения узбекских школьников на различных олимпиадах в период с 2021 по 2024 год, то можно заметить, что количество медалей увеличилось в несколько раз. За этот период наши ученики показали еще более высокие результаты на престижных соревнованиях и повысили авторитет Узбекистана на международной арене.
Например, в 2021/2022 учебном году на престижных международных и региональных олимпиадах учащиеся завоевали в общей сложности 45 медалей, в 2022/2023 учебном году - 69, а в 2023/2024 учебном году - 128. В этих результатах, конечно, большой вклад внес и Умид Рахмонов.