11:43 / 12.01.2025 3.54k
Shahrixon tumanida maktab o‘qituvchisi M. N.dan farzandiga baho qo‘yishni talab qilgan ota-ona sud tomonidan jarimaga tortildi. O‘qituvchi huquqbuzar ota-onadan moddiy va ma’naviy zarar ham undirib olgan. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidov xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘quvchining ota-onasi S. S. hamda G. S. o‘qituvchining yashash xonadoniga kelib, farzandiga baho qo‘yishini aytib, uning bilimini to‘g‘ri va xolis baholanishiga ta’sir ko‘rsatgan hamda pedagogning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilgan.
Huquqbuzarlik holati jinoyat ishlari bo‘yicha Shahrixon tumani sudida ko‘rib chiqilgan hamda ota-onaning har biriga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197-5-moddasi (ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish) 1-qismi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 7 baravari miqdorida, ya’ni 2 million 380 ming so‘m ma’muriy jarima jazosi tayinlandi.
Shundan so‘ng holat bo‘yicha jabrlanuvchi deb e’tirof etilgan M. N. fuqarolik ishlari bo‘yicha Bo‘ston tumanlararo sudiga da’vo ariza bilan murojaat qilib, o‘quvchisining ota-onasidan sodir etilgan ma’muriy huquqbuzarlik oqibatida yetkazilgan moddiy zarar uchun 3 million 325 ming so‘m, ma’naviy zarar uchun esa 3 million so‘m undirish haqida hal qiluv qarori qabul qilishni so‘ragan.

A parent who pressured the teacher after the grade was fined
In the Shakhrikhan district, a school teacher M.N. was fined by the court for demanding a grade on her child. The teacher also recovered material and moral damage from the offending parents. This was reported by the press secretary of the Supreme Court Aziz Obidov.
It turned out that the parents of the student, S.S. and G.S., came to the teacher's house and said that they would grade their child, which influenced the correct and impartial assessment of his knowledge and hindered the teacher's performance of official duties.
The case of the offense was considered in the Shahrihan district court on criminal cases, and each of the parents was sentenced to an administrative fine in the amount of 7 times the basic calculation amount, that is, 2,380,000 soums, under Part 1 of Article 197-5 of the Code of Administrative Responsibility (illegal interference in the professional activities of a teacher of an educational organization or obstruction in the performance of their official duties).
After that, M.N., who was recognized as a victim in the case, filed a lawsuit with the Bustan inter-district civil court and asked for a decision to recover 3 million 325 thousand soums from the parents of her student for material damage caused as a result of an administrative offense, and 3 million soums for moral damage.
However, the plaintiff noted that they agreed with the defendants in the court session on the issue of compensation for damages caused as a result of the offense. In this regard, the court accepted the waiver of the claim and issued a ruling to terminate the civil case.