PISA 2025 tadqiqotida O‘zbekistondan ishtirok etadigan maktablar soni ma’lum bo‘ldi
O‘zbekiston ikkinchi bor Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturida (PISA) ishtirok etishi kutilmoqda. O‘zbekiston Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) tomonidan o‘tkaziladigan PISA tadqiqotiga ilk bor 2022-yilda qo‘shilgandi.
PISA testlari maktab o‘quvchilarining haqiqiy hayotda kerak bo‘ladigan hodisalarni tahlil qilish, ulardan xulosa chiqarish va muloqotga kirishish ko‘nikmalarini qay darajada egallayotganini, ta’lim tizimining bu o‘zgarishlarga qanchalik moslashayotganini aniqlash maqsadida o‘tkaziladi.
PISA tadqiqotida asosan savodxonlikning uchta yo‘nalishi: o‘qish, matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha 80 dan ortiq davlatdan bo‘lgan 15 yoshdagi o‘quvchilarning ko‘nikmalari va bilimlaridan foydalanish qobiliyati baholanadi.
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablar va ularning sonini tasdiqlash to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i imzolangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etmoqda.
PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etayotgan maktablar soni hududlar kesimida taqqoslaganda, Toshkent shahridagi maktablar ulushi (52 ta) boshqa hududlarga qaraganda eng yuqori, Sirdaryo viloyatidagi maktablar (4 ta) ulushi esa kamroq ekanligini ko‘rishimiz mumkin.
PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etayotgan maktablarning hududlar kesimidagi soni quyidagicha
• Toshkent shahridan 52 ta;
• Samarqand viloyatidan 23 ta;
• Namangan viloyatidan 21 ta;
• Farg‘ona viloyatidan 21 ta;
• Qashqadaryo viloyatidan 20 ta;
• Andijon viloyatidan 19 ta;
• Toshkent viloyatidan 15 ta;
• Xorazm viloyatidan 12 ta;
• Surxondaryo viloyatidan 15 ta;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi – 11 ta;
• Buxoro viloyatidan 10 ta;
• Jizzax viloyatidan 10 ta;
• Sirdaryo viloyatidan 4 ta.
Ma’lumot uchun: PISA tadqiqotida har bir davlatdan qatnashadigan maktablar soni xalqaro talablar asosida belgilanadi. Bunda tadqiqotda ishtirok etayotgan mamlakatdan jami maktablarning kamida 2 foizi ishtirok etishi kerak. Bundan tashqari, minimal ishtirokchilar soni sifatida 150 ta maktab va 6 000 nafar o‘quvchi belgilangan.
Yuqoridagi ma’lumotlardan ko‘rishimiz mumkinki, PISA 2025 tadqiqotida O‘zbekistondagi ta’lim muassasalarining 2,29 foizi ishtirok etishi rejalashtirilmoqda.

The number of schools from Uzbekistan participating in the PISA 2025 study has been announced
For the second time, Uzbekistan will participate in the International Student Assessment Program (PISA). Uzbekistan first joined the PISA study conducted by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) in 2022.
PISA tests are conducted to determine how well schoolchildren are mastering the skills to analyze, draw conclusions, and communicate events that are needed in real life, and how well the education system is adapting to these changes.
The PISA 2025 study assessed the ability to use the skills and knowledge of 15-year-old students from over 80 countries in three areas of literacy: reading, mathematics, and science.
According to the source of Xalqtaliminfo.uz, an order of the Minister of Preschool and School Education was signed to approve the number of schools participating in the PISA 2025 study.
According to the data, a total of 233 educational institutions participated in the PISA 2025 study, including 17 Presidential and specialized schools, 4 private schools, 1 boarding school, 1 military musical academic lyceum, 1 republican school for training in Olympic and Paralympic sports, and 209 general secondary schools.
When comparing the number of schools participating in the PISA 2025 study by region, we see that the proportion of schools in Tashkent (52) is the highest compared to other regions, while the proportion of schools in the Syrdarya region (4%) is lower.
The number of schools participating in the PISA 2025 study by region is as follows
• 52 from Tashkent;
• 23 from Samarkand region;
• 21 from Namangan region;
• 21 from Fergana region;
• 20 from Kashkadarya region;
• 19 from Andijan region;
• 15 from Tashkent region;
• 12 from the Khorezm region;
• 15 from Surkhandarya region;
• Republic of Karakalpakstan - 11;
• 10 from Bukhara region;
• 10 from Jizzakh region;
• 4 from Syrdarya region.
For reference: the number of schools participating in the PISA study from each country is determined based on international requirements. At least 2% of the total number of schools from the country participating in the study should participate. In addition, 150 schools and 6,000 students are designated as the minimum number of participants.
As can be seen from the above data, it is planned that 2.29% of educational institutions in Uzbekistan will participate in the PISA 2025 study.