PISA 2025 tadqiqotida O‘zbekistondan ishtirok etadigan maktablar soni ma’lum bo‘ldi
O‘zbekiston ikkinchi bor Xalqaro o‘quvchilarni baholash dasturida (PISA) ishtirok etishi kutilmoqda. O‘zbekiston Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) tomonidan o‘tkaziladigan PISA tadqiqotiga ilk bor 2022-yilda qo‘shilgandi.
PISA testlari maktab o‘quvchilarining haqiqiy hayotda kerak bo‘ladigan hodisalarni tahlil qilish, ulardan xulosa chiqarish va muloqotga kirishish ko‘nikmalarini qay darajada egallayotganini, ta’lim tizimining bu o‘zgarishlarga qanchalik moslashayotganini aniqlash maqsadida o‘tkaziladi.
PISA tadqiqotida asosan savodxonlikning uchta yo‘nalishi: o‘qish, matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha 80 dan ortiq davlatdan bo‘lgan 15 yoshdagi o‘quvchilarning ko‘nikmalari va bilimlaridan foydalanish qobiliyati baholanadi.
Xalqtaliminfo.uz manbasining xabar berishicha, PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etadigan maktablar va ularning sonini tasdiqlash to‘g‘risida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining buyrug‘i imzolangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, PISA 2025 tadqiqotida jami 233 ta ta’lim muassasasi qatnashib, ulardan 17 tasi Prezident hamda ixtisoslashtirilgan maktablar, 4 ta xususiy maktab, 1 ta maktab-internati, 1 ta harbiy musiqa akademik litseyi, 1 ta respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash maktabi hamda 209 tasini oddiy umumiy o‘rta ta’lim maktablari tashkil etmoqda.
PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etayotgan maktablar soni hududlar kesimida taqqoslaganda, Toshkent shahridagi maktablar ulushi (52 ta) boshqa hududlarga qaraganda eng yuqori, Sirdaryo viloyatidagi maktablar (4 ta) ulushi esa kamroq ekanligini ko‘rishimiz mumkin.
PISA 2025 tadqiqotida ishtirok etayotgan maktablarning hududlar kesimidagi soni quyidagicha
• Toshkent shahridan 52 ta;
• Samarqand viloyatidan 23 ta;
• Namangan viloyatidan 21 ta;
• Farg‘ona viloyatidan 21 ta;
• Qashqadaryo viloyatidan 20 ta;
• Andijon viloyatidan 19 ta;
• Toshkent viloyatidan 15 ta;
• Xorazm viloyatidan 12 ta;
• Surxondaryo viloyatidan 15 ta;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi – 11 ta;
• Buxoro viloyatidan 10 ta;
• Jizzax viloyatidan 10 ta;
• Sirdaryo viloyatidan 4 ta.
Ma’lumot uchun: PISA tadqiqotida har bir davlatdan qatnashadigan maktablar soni xalqaro talablar asosida belgilanadi. Bunda tadqiqotda ishtirok etayotgan mamlakatdan jami maktablarning kamida 2 foizi ishtirok etishi kerak. Bundan tashqari, minimal ishtirokchilar soni sifatida 150 ta maktab va 6 000 nafar o‘quvchi belgilangan.
Yuqoridagi ma’lumotlardan ko‘rishimiz mumkinki, PISA 2025 tadqiqotida O‘zbekistondagi ta’lim muassasalarining 2,29 foizi ishtirok etishi rejalashtirilmoqda.

Стало известно количество школ из Узбекистана, которые примут участие в исследовании PISA 2025
Узбекистан во второй раз участвует в Международной программе оценки учащихся (PISA). Узбекистан впервые присоединился к исследованию PISA, проводимому Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), в 2022 году.
Тесты PISA проводятся с целью определения того, насколько школьники овладевают навыками анализа, выводов и общения с событиями, которые необходимы в реальной жизни, и насколько система образования адаптируется к этим изменениям.
В исследовании PISA 2025 оценивалась способность пользоваться навыками и знаниями 15-летних учащихся из более чем 80 стран по трем направлениям грамотности: чтение, математика и естественные науки.
Как сообщает источник Xalqtaliminfo.uz, подписан приказ министра дошкольного и школьного образования об утверждении количества школ, которые примут участие в исследовании PISA 2025.
Согласно данным, в исследовании PISA 2025 участвуют 233 образовательных учреждения, из них 17 - Президентские и специализированные школы, 4 - частные школы, 1 - школа-интернат, 1 - военный музыкальный академический лицей, 1 - республиканская школа подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта, а также 209 - обычные средние общеобразовательные школы.
При сравнении количества школ, участвующих в исследовании PISA 2025, в разрезе регионов мы видим, что доля школ в городе Ташкенте (52 школы) самая высокая по сравнению с другими регионами, а доля школ в Сырдарьинской области (4 школы) ниже.
Количество участвующих в исследовании PISA 2025 школ в разрезе регионов выглядит следующим образом
- 52 из г. Ташкента;
- 23 из Самаркандской области;
- 21 из Наманганской области;
- 21 из Ферганской области;
- 20 из Кашкадарьинской области;
- 19 из Андижанской области;
- 15 из Ташкентской области;
- 12 из Хорезмской области;
- 15 из Сурхандарьинской области;
- Республика Каракалпакстан - 11;
- 10 из Бухарской области;
- 10 из Джизакской области;
- 4 из Сырдарьинской области.
Для справки: количество школ, участвующих в исследовании PISA из каждой страны, определяется на основе международных требований. При этом должно участвовать не менее 2% от общего числа школ из страны, участвующей в исследовании. Кроме того, минимальным числом участников определено 150 школ и 6000 учащихся.
Из приведенных выше данных мы видим, что в исследовании PISA 2025 планируется принять участие 2,29% образовательных учреждений Узбекистана.
Германия приняла программу «PISA-шок» после ее низких результатов в исследовании PISA
Когда Германия впервые приняла участие в исследовании PISA в 2000 году, она показала такие же низкие результаты, как и Узбекистан.