Mashina haydagan maktab o‘quvchisi inspektor o‘limiga sababchi bo‘ldi
Haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan, yo‘l harakati qoidalarini bilmaydigan Navoiy shahridagi 8-umumta’lim maktabining 10-sinf o‘quvchisi otasiga tegishli bo‘lgan Kia Sonet mashinasini tungi vaqtda Navoiy shahri hududida davlat raqamisiz, yo‘l harakati qoidalariga amal qilmasdan boshqarib yurgan.
Hududda xizmat olib borayotgan inspektor uni to‘xtatmoqchi bo‘lganida, bola xodimni urib yuborib, voqea joyidan qochib ketgan.
Navoiy shahrida yo‘l-patrul xizmati inspektori xizmat olib borayotgan vaqtida mashina urib ketishi oqibatida vafot etdi.
IIV JXD YHXX axborot xizmatining Kun.uz'ga ma’lum qilishicha, YTH 19 yanvar kuni soat 1:45 da sodir bo‘lgan. Navoiy shahrining Islom Karimov ko‘chasida xizmat olib borayotgan Navoiy viloyati IIB YHXB yo‘l-patrul xizmati inspektori Jasurjon Muhammadov davlat raqamisiz, yo‘l harakati qoidalarini buzib harakatlangan Kia Sonet mashinasi haydovchisiga to‘xtash ishorasini qilgan.
Ammo haydovchi to‘xtash ishorasiga bo‘ysunmasdan yo‘l harakati qoidasini buzgan holda qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketgan hamda inspektorni urib yuborgan. So‘ngra voqea joyidan qochib ketgan. Inspektor esa hodisa joyida vafot etgan.
Olib borilgan tezkor surishtiruv harakatlari natijasida Kia Sonet’ni 2008-yilda tug‘ilgan S.M. boshqargani, mashina uning otasiga tegishli bo‘lganligi aniqlangan. Mashina yashirib qo‘yilgan joyidan topilib, jarima maydoniga joylashtirilgan.
Hozirda holat bo‘yicha Navoiy shahar prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
“Haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan, yo‘l harakati qoidalarini bilmaydigan Navoiy shahridagi 8-umumta’lim maktabining 10-sinf o‘quvchisi yo‘lda boshqa fuqaroni urib yuborishi ham mumkin edi. Afsuski, vatan oldidagi burchiga sadoqat ko‘rsatib xizmat qilayotgan YPX inspektori to‘xtash ishorasini bergan vaqtida qoidabuzarlik qurboni bo‘ldi.
Keyingi vaqtlarda kattalar tomonidan voyaga yetmagan bolalarga mashina boshqaruvini berish holatlari ko‘p uchramoqda. Bu esa ayanchli oqibatlarga olib kelishi muqarrar. Shuning uchun, ota-onalar farzandlarining, qolaversa, boshqa yo‘l harakati ishtirokchilarining xavfsizligi uchun bunday xatoni qilmasliklarini so‘rab qolamiz”, deydi IIV JXD YHXX axborot xizmati rahbari Zoyir Yo‘ldoshov.
Inspektor Jasurjon Muhammadov 1993-yilda tug‘ilgan, 2 farzandning otasi bo‘lgan. U ichki ishlar organlari tizimida 2017-yildan buyon ishlab kelgan.

Причиной смерти инспектора стал школьник, управлявший автомобилем
Ученик 10-го класса общеобразовательной школы No8 города Навои, не имеющий водительского удостоверения и не знающий правил дорожного движения, управлял принадлежащим его отцу автомобилем Kia Sonet в ночное время на территории города Навои без госномера, не соблюдая правила дорожного движения. Инспектор, работавший в этом районе, пытался его остановить, но мальчик ударил сотрудника и сбежал с места происшествия.
В городе Навои инспектор дорожно-патрульной службы погиб в результате столкновения машины во время несения службы.
Как сообщили Kun.uz в информационной службе УБДД ГУВД МВД, ДТП произошло 19 января в 1:45. Инспектор дорожно-патрульной службы УБДД УВД Навоийской области Джасуржон Мухаммадов, работающий на улице Ислама Каримова в городе Навои, сделал знак остановиться водителю автомобиля Kia Sonet, который двигался без номера дорожного движения.
Однако водитель, не подчинившись знаку остановки, нарушив правила дорожного движения, выехал в противоположном направлении и сбил инспектора. Затем он сбежал с места происшествия. Инспектор скончался на месте происшествия.
В результате проведенного оперативного расследования установлено, что автомобилем Kia Sonet управлял С.М. 2008 года рождения, автомобиль принадлежал его отцу. Машина была найдена на месте укрытия и помещена на штрафную площадку.
В настоящее время по данному факту прокуратура города Навои проводит доследственную проверку.
"Ученик 10-го класса общеобразовательной школы No8 города Навои, не имеющий водительского удостоверения и не знающий правил дорожного движения, мог на дороге сбить другого гражданина. К сожалению, инспектор ДПС, преданно выполнявший свой долг перед Родиной, во время подачи сигнала остановился и стал жертвой нарушения.
В последнее время участились случаи, когда взрослые передают управление автомобилем несовершеннолетним детям. А это неизбежно приведет к печальным последствиям. Поэтому мы просим родителей не делать такой ошибки для безопасности своих детей, а также других участников дорожного движения," - сказал руководитель информационной службы ГУБДД МВД Зойир Юлдашов.
Инспектор Джасуржон Мухаммадов родился в 1993 году, отец двух детей. С 2017 года работал в системе органов внутренних дел.