Boshqa bir fan o‘qituvchisi ingliz tilidan sertifikat olsa, ustama to‘lab beriladimi?
Mutaxassisligi ingliz tili bo‘lmagan fan o‘qituvchilari (Kimyo) CEFR yoki IELTS olsa unga ustama to‘lanadimi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, 2022-yil 1-sentyabrdan boshlab xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lab berish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Yuqoridagi farmonning 9-a-bandida esa o‘zi dars beradigan fani bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlar nazarda tutilgan.
Ya’ni, fan o‘qituvchisi boshqa fan bo‘yicha xalqaro yoki milliy sertifikatga ega bo‘lib, mutlaqo boshqa bir fandan dars bergan taqdirda, ustamalar to‘lab berilmaydi. Buning uchun o‘qituvchi aynan o‘sha fan bo‘yicha tegishli sertifikatga ega bo‘lishi lozim.
Shu sababli, yuqoridagi vaziyatda CEFR yoki IELTS sertifikatiga ega bo‘lgan kimyo fani o‘qituvchisiga ustama to‘lab berilmaydi.
Ta’lim inspeksiyasi tashkiloti yana qaytmoqdami?
2025/2026-o‘quv yilidan boshlab musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilarining bilim darajasi va kasbiy mahoratini aniqlash bo‘yicha milliy baholash tizimi amaliyotga joriy etish taklif etilmoqda.
O‘qituvchilarga 70 foizlik ustama berilishi aniq bo‘ldi
O‘zbekistonning pedagog kadrlarga malaka toifasi berish tizimi Xalqaro ta’lim akkreditatsiya jamiyati (INTEAS) tomonidan xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazildi.

Если учитель другой дисциплины получит сертификат по английскому языку, будет ли выплачиваться надбавка?
00:00 / 02.02.2025 9.27k
Будет ли выплачиваться надбавка преподавателям предметов (Химия), не специализирующимся на английском языке, если они получат CEFR или IELTS?
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года No УП-134, с 1 сентября 2022 года налажена система выплаты ежемесячной дополнительной надбавки в размере 50 процентов к тарифной ставке педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат.
А в пункте 9а вышеуказанного указа предусмотрены педагогические кадры, имеющие сертификат соответствующего уровня по предмету, по которому они преподают.
То есть, если учитель имеет международный или национальный сертификат по другому предмету и преподает совершенно другой предмет, надбавки не выплачиваются. Для этого учитель должен иметь соответствующий сертификат по тому же предмету.
Даже в вышеуказанной ситуации учителю химии, имеющему сертификат CEFR или IELTS, надбавка не выплачивается.
То есть эти надбавки им не выплачиваются даже в том случае, если преподаватель имеет международный сертификат по другому предмету, который он не преподает.