“Ta’lim tizimida diniy qarashlarni majburan singdirishga yo‘l qo‘yilmaydi” – diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi ishlab chiqildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining bir guruh deputatlari tashabbusi bilan “fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi” ishlab chiqildi.
41 banddan iborat, qonun shaklidagi loyihada – diniy sohadagi davlat siyosatining 10 ta asosiy vazifasi, 6 ta prinsip va 3 ta ustuvor yo‘nalishlari belgilangan. Konsepsiyaning 6-bob, 2-paragrafi ta’lim yo‘nalishiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda ta’lim yo‘nalishdagi dunyoviylik masalalari o‘rin olgan.
Ta’lim yo‘nalishidagi dunyoviylik bu – ta’lim jarayonida, uni tashkil qilishda va ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishda ta’lim oluvchilarda diniy aqida va qarashlardan xoli tarzda ilmiy bilim, mantiqiy fikrlash ko‘nikmalarini, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni shakllantirish, qarashlar xilma-xilligini hurmat qilish, umumjamiyat manfaatlariga hissa qo‘shish g‘oyalariga tayanishdir.
Konsepsiyaga ko‘ra, ta’lim yo‘nalishida dunyoviylikni ta’minlashning asosiy mexanizmlari quyidagilardan iboratligi belgilanmoqda:
- ta’lim tizimining dunyoviy xususiyatini ta’minlashga doir izchil va tizimli chora-tadbirlarni amalga oshirish;
- fuqarolarning qonunda belgilangan tartibda dunyoviy va diniy ta’lim olish huquqini ta’minlash;
- qonunlarga asosan belgilangan majburiy ta’lim olishni biror-bir asosga ko‘ra cheklashga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha choralar ko‘rib borish;
- mamlakat aholisida, ayniqsa, yoshlarda ilmiy, aqliy salohiyatni yuksaltirish, vatanparvarlik tuyg‘ularini, milliy qadriyatlar va ijtimoiy axloq normalariga bo‘lgan hurmat ruhini kuchaytirish;
- ta’lim tizimida diniy betaraflikni saqlash va diniy qarashlarni majburan singdirishga yo‘l qo‘ymaydigan muhitni ta’minlab borish;
- ta’lim tizimida o‘quv dasturlarining inklyuzivligini ta’minlab borish;
- ta’lim oluvchilarda ularga keng imkoniyatlarni taqdim etadigan aniq va gumanitar fanlar va ijtimoiy fanlarni, san’atni o‘z ichiga olgan bilim va ko‘nikmalarni shakllantirish;
- ta’lim oluvchilar uchun tanqidiy-tahliliy fikrlash qobiliyatini rivojlantiradigan, ma’lumotlarni tahlil qilish, ilmiy farazlarni tekshirish, dalillarni baholash ko‘nikmasini shakllantiradigan izlanish va o‘rganish muhitini yaratish;
- gumanizm va adolat, do‘stlik va hamjihatlik, milliy va umuminsoniy g‘oyalarga hurmat kabi qadriyatlar singdirilishini, axloqiy masalalarga maqbul yechim topish ko‘nikmalari shakllantirilishini ta’minlash;
- turli diniy e’tiqodlar va ta’limotlarning tarixi, rivojlanish bosqichlari va zamonaviy tendensiyalari to‘g‘risida xolisona bilim berish;
- turli dinlar, madaniyatlar va dunyoqarashlarga nisbatan hurmat, bag‘rikenglik va tushunish muhitini ta’minlab borish;
- pedagog kadrlarni tayyorlash va tanlashda ularning diniy bag‘rikenglikni saqlagan holda bilim berish, axloq va estetikani singdirish qobiliyatini o‘stirish hamda mustahkamlash.
Ma’lumot uchun: Fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi loyihasi bilan Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi veb-saytida tanishib, takliflar bildirish mumkin.

"Насильственное насаждение религиозных взглядов в системе образования не допускается" - разработана концепция государственной политики в религиозной сфере
17:53 / 08.02.2025 3.02k
По инициативе группы депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса была разработана "Концепция государственной политики в области обеспечения свободы совести граждан и религии." В законопроекте, состоящем из 41 пункта, определены 10 основных задач, 6 принципов и 3 приоритетных направления государственной политики в религиозной сфере.
Глава 6, параграф 2 Концепции посвящена образовательному направлению, в котором рассматриваются вопросы секуляризма в данном направлении.
Светскость в образовательном направлении - это формирование у обучающихся научных знаний, навыков логического мышления, национальных и общечеловеческих ценностей без религиозных убеждений и взглядов в образовательном процессе, его организации и предоставлении образовательных услуг, уважение разнообразия взглядов, опора на идеи внесения вклада в интересы общества.
Согласно Концепции, основными механизмами обеспечения светскости в сфере образования определены следующие:
• реализация последовательных и системных мер по обеспечению светского характера системы образования;
• обеспечение права граждан на получение светского и религиозного образования в порядке, установленном законом;
• принятие мер по недопущению по каким-либо основаниям ограничения обязательного образования, установленного законодательством;
• повышение научного, интеллектуального потенциала, укрепление у населения страны, особенно молодежи, чувства патриотизма, уважения к национальным ценностям и нормам общественной морали;
• сохранение в системе образования религиозного нейтралитета и обеспечение среды, исключающей принудительное насаждение религиозных взглядов;
• обеспечение инклюзивности учебных программ в системе образования;
• формирование у обучающихся знаний и умений, включающих в себя точные и гуманитарные, общественные науки, искусство, предоставляющие им широкие возможности;
• создание для обучающихся среды исследования и обучения, развивающей способности критически-аналитического мышления, формирующей навыки анализа данных, проверки научных гипотез, оценки доказательств;
• обеспечение привития таких ценностей, как гуманизм и справедливость, дружба и солидарность, уважение к национальным и общечеловеческим идеям, формирование навыков поиска оптимальных решений нравственных вопросов;
• предоставление объективных знаний об истории, этапах развития и современных тенденциях различных религиозных верований и учений;
• обеспечение атмосферы уважения, толерантности и понимания в отношении различных религий, культур и мировоззрений;
• развитие и укрепление способностей педагогических кадров к обучению, прививанию нравственности и эстетики с сохранением религиозной толерантности при подготовке и подборе педагогических кадров.
С проектом Концепции государственной политики в области обеспечения свободы совести граждан и религии можно ознакомиться на сайте Законодательной палаты Олий Мажлиса.