“Pravasiz” avtomobil boshqargan o‘quvchi YTH oqibatida vafot etdi
Samarqand viloyatidagi maktablarning birida 11-sinfda tahsil o‘quvchi o‘quvchi Lacetti rusumli avtomobilda YTHga uchrab, vafot etdi. Bu haqda Samarqand viloyati Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xabar berdi.
Joriy yilning 12-fevral kuni, soat 12:30 da Samarqand viloyati, Jomboy tumani, Nogahon MFY hududidan o‘tuvchi ichki yo‘lda 2007-yilda tug‘ilgan, haydovchilik guvohnomasini olmagan, 54-maktabning 11-sinf o‘quvchisi Lacetti rusumli avtomobilini Jarqo‘rg‘on-Nogahon yo‘nalishi bo‘ylab boshqarib borayotib, e’tiborsizligi oqibatida rul boshqaruvini yo‘qotib, yo‘l chetidagi daraxtga urilib, yo‘l-transport hodisasini sodir etdi.
Natijada, tan jarohatlari olgan o‘quvchi Jomboy tumani markaziy shifoxonasiga yotqizilgan. Shifokorlarning ko‘rsatgan tibbiy yordamiga qaramasdan, o‘quvchi shifoxonada vafot etgan.
Bu kabi holatlarning oldini olish maqsadida, hodisa sodir bo‘lgan mahalladagi o‘quvchining tahsil olgan 54-umumta’lim maktabida Samarqand viloyati IIB, jamoat xavfsizlik xizmati, Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i, polkovnik Shavkat Bayxurazov boshchiligida mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, mahalla yettiligi, mutasaddi tashkilot rahbarlari, umumta’lim maktabi direktori va sinf rahbarlari, maktab o‘quvchilari hamda keng jamoatchilik ishtirokida tanqidiy ruhda yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilish davomida yo‘l harakati qoidalarini sinf rahbarlarining tarbiyaviy soatlarida yaxshiroq o‘qitilishi lozimligi ta’kidlangan.

An 11th-grade student died in a Lacetti car accident at a school in the Samarkand region.
On February 12 of this year, at 12:30 p.m., on an internal road passing through the territory of Nogahon MFY, Jomboy district, Samarkand region, an 11th-grade student of school No54, born in 2007, who did not have a driver's license, was driving a Lacetti car along the Jarkurgan-Nogahon route, and due to carelessness, he lost control of the steering wheel and crashed into a tree on the side of the road, causing a traffic accident.
As a result, the injured student was hospitalized in the central hospital of the Jomboy district. Despite the medical assistance provided by doctors, the student died in the hospital.
In order to prevent such situations, a critical meeting was held at secondary school No. 54 in the neighborhood where the incident occurred, headed by the head of the Department of Internal Affairs of the Samarkand region, the Public Security Service, the Road Safety Department, Colonel Shavkat Baikhurazov, with the participation of the chairman of the citizens' assembly of the neighborhood, the mahalla "seven," the heads of the responsible organizations, the director and class teachers of the secondary school, and schoolchildren.
During the meeting, it was emphasized that traffic rules should be better taught during class teachers' educational hours.
Two 8th-grade students of the school rented a Spark for 1 million soums and, while driving it, crashed into a concrete barrier.