O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 130-son qarori bilan pedagoglarga moddiy yordam puli to‘lash tartibiga o‘zgartirish kiritildi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 33-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam xodimning o‘zi yoki yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Endilikda, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan moddiy yordamlarning jami miqdori o‘qituvchining tarif stavkasi miqdorining ikki barobaridan oshirilmasligi belgilab qo‘yildi.
Ya’ni, kalendar yili davomida bir xodimga to‘lanadigan moddiy yordamlarning jami miqdori uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

Постановлением Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и поощрения педагогов" внесены изменения в порядок выплаты материальной помощи педагогам.
Как известно, согласно пункту 33 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в случае смерти самого работника или близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелой болезни, причинения работнику ущерба от стихийного бедствия.
При этом конкретный размер материальной помощи не определялся, а работодатели или профсоюз могли определять размер материальной помощи исходя из положения работника.
Теперь, постановлением Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года установлено, что общая сумма материальной помощи не может превышать двукратного размера тарифной ставки учителя.
То есть не допускается увеличение общего размера материальной помощи, выплачиваемой одному работнику в течение календарного года, более чем в два раза по сравнению с его должностным окладом (тарифной ставкой преподавателя).