O‘qituvchilarga beriladigan moddiy yordam puliga cheklov o‘rnatildi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 130-son qarori bilan pedagoglarga moddiy yordam puli to‘lash tartibiga o‘zgartirish kiritildi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 33-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam xodimning o‘zi yoki yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.
Endilikda, Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori bilan moddiy yordamlarning jami miqdori o‘qituvchining tarif stavkasi miqdorining ikki barobaridan oshirilmasligi belgilab qo‘yildi.
Ya’ni, kalendar yili davomida bir xodimga to‘lanadigan moddiy yordamlarning jami miqdori uning lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorining ikki barobaridan oshirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

By the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 130 of February 28, 2025, "On Amendments and Additions to Certain Decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan Aimed at Improving the System of Attestation, Professional Certification, and Incentives for Teachers," the procedure for paying material assistance to teachers has been amended.
As is known, according to paragraph 33 of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 823 dated September 30, 2019, material assistance to employees of general education institutions is provided in the event of the death of the employee himself or a close relative (father, mother, spouse, child), serious illness, or damage from a natural disaster.
In this case, the exact amount of material assistance was not determined, and the employer or trade union could determine the amount of material assistance based on the employee's situation.
Now, by Resolution No. 130 of the Cabinet of Ministers dated February 28, 2025, it is established that the total amount of material assistance will not exceed twice the amount of the teacher's tariff rate.
That is, the total amount of material assistance paid to one employee during the calendar year is not allowed to exceed twice the amount of his official salary (teacher's tariff rate).