22:09 / 11.03.2025 4.16k
Yaqinda Quva tumanidagi maktablarning birida o‘qituvchilarning oylik maoshidan “OpenBudjet”da ovoz yig‘ish uchun 700 ming so‘mdan ushlab qolishni talab qilgan direktor bilan mehnat shartnomasini bekor qilingan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri ma’lum qildi.
So‘nggi yillarda o‘qituvchilar orasida yana bir majburiyat paydo bo‘ldi: “OpenBudjet” loyihasiga ovoz yig‘ish. Kimdir o‘z loyihasi uchun ovoz so‘rayotgan bo‘lsa, yana kimdir rahbariyat topshirig‘ini bajarishga majbur.
Shunday vaziyatlar yuzaga kelmoqdaki, pedagoglar darsdan tashqari vaqtlarini ham doimiy ravishda ovoz to‘plash bilan o‘tkazmoqda. Har kuni hisobot topshirish, qancha odamni ovoz berishga undash kerakligini o‘ylash – bularning barchasi o‘qituvchilarga ortiqcha bosim yuklamoqda.
“OpenBudjet” loyihasiga ovoz yig‘ish jarayoni boshlangach, yana o‘qituvchilarni bu ishlarga ommaviy ravishda jalb qilish boshlandi. Shu sababli, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri holat yuzasidan munosabat bildirib, pedagoglar shu kabi holatlarga duch kelganda vazirlikka murojaat qilishi lozimligini aytdi.
“Oxirgi yillarda maktab o‘qituvchilari, maktabgacha ta’lim tizimi xodimlarini o‘z faoliyatidan boshqa ishlarga jalb qilish, ortiqcha va asossiz yig‘di-yig‘dilarga qarshi kurashilyapti, bu masalada murojaatlar soni avvalgilariga nisbatan ancha kamaygan.
Lekin tizimda ba’zan jamoaga noto‘g‘ri talablar qo‘yayotgan, turli maqsadlar uchun mablag‘ yig‘ish topshiriqlarini berayotgan, bir so‘z bilan aytganda hamon eskicha fikrlayotgan mas’ullar ham uchrab turibdi.
Yaqinda Quva tumanidagi maktablarning birida o‘qituvchilarning oylik maoshidan “OpenBudjet”da ovoz yig‘ish uchun 700 ming so‘mdan ushlab qolishni talab qilgan direktor bilan mehnat shartnomasini bekor qildik.
Bugun “Tashabbusli byudjet” loyihalari uchun ovoz berish bosqichi boshlandi. Bu loyiha qisqa muddatda ochiqlik, fuqarolarning byudjet jarayonida ishtirokini oshirishga xizmat qilishi bilan e’tiborga tushdi. Bu ijobiy islohotlarga o‘qituvchi, ta’lim xodimlarini majburiy ovoz berishga jalb etish, ular maoshidan pul yig‘ishlar bilan soya solmaylik.
Yana bir bor eslatmoqchiman, pedagoglarni ularning vazifasiga kirmaydigan ishlarga jalb qilish, turli maqsadlar uchun mablag‘ yig‘ish kabi holatlar bilan hech qachon murosa qilmaymiz.
Hurmatli pedagoglar, agar siz shu kabi holatlarga duch kelsangiz vazirlikka murojaat qiling, biz har bir holatni o‘rganamiz, o‘qituvchi va MTT xodimlari manfaatini himoya qilamiz”, deydi vazir.

Recently, an employment contract was terminated with the director of one of the schools in the Kuva district, who demanded deductions of 700,000 soums from teachers' monthly salaries for collecting votes in "OpenBudget." This was announced by the Minister of Preschool and School Education.
In recent years, another obligation has emerged among teachers: to collect votes for the "OpenBudget" project. Some are requesting votes for their project, while others are obligated to fulfill management's instructions.
There are situations where teachers spend their extracurricular time constantly collecting votes. Submitting reports every day, thinking about how many people should be encouraged to vote - all this puts unnecessary pressure on teachers.
After the voting process for the "OpenBudget" project began, mass involvement of teachers in this work began again. Therefore, the Minister of Preschool and School Education commented on the situation and said that teachers should contact the ministry if they encounter such situations.
"In recent years, we have been fighting against involving school teachers and preschool education system employees in work other than their own activities, excessive and unjustified gatherings, and the number of appeals on this issue has decreased significantly compared to previous ones.
However, there are officials in the system who sometimes set incorrect requirements for the team, give instructions to collect funds for various purposes, in a word, they still think in the old way.
Recently, we terminated the employment contract with the director of one of the schools in the Kuva district, who demanded deductions of 700,000 soums from the teachers' monthly salary for voting in "OpenBudget."
Today, the voting stage for the "Participatory Budget" projects began. This project attracted attention in a short period of time due to its openness, increasing the participation of citizens in the budget process. Let's not overshadow these positive reforms by involving teachers and education workers in mandatory voting and collecting money from their salaries.
I want to remind you once again that we will never compromise with such cases as involving teachers in work that is not part of their duties, collecting funds for various purposes.
"Dear educators, if you encounter such situations, contact the ministry, we will study each case and protect the interests of teachers and preschool staff," the minister said.