Joriy yilning 11-mart kuni taxminan soat 21:30 larda Toshkent shahar, Mirobod tumani hududida 1989-yilda tug‘ilgan (muqaddam bir necha marotaba ma’muriy javobgarlikka tortilgan) X.A. o‘zining uch nafar voyaga yetmagan farzandlaridan (2015 y.t., 2020 y.t., 2022 y.t.) foydalanib, ularning sog‘lom hayot kechirishi, ta’limga jalb qilinishini ta’minlamasdan, tilanchilik bilan shug‘ullanganligi aniqlangan.
Mazkur huquqbuzarlikni to‘xtatish va qonuniy chora ko‘rish maqsadida PPX xodimlari ushbu ayolni yaqin oradagi IIB ga taklif qilishgan. Biroq fuqaro ichki ishlar organlar xodimlarining qonuniy talablarini bajarmasdan, jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimasdan jamoat tartibini buzishgan.
Mazkur holat yuzasidan Mirobod tumani IIO FMB tomonidan fuqaro X.A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183-moddasi (“Mayda bezorilik”), 188-prim. 3-moddasi (“Tilanchilik qilish”) va 194-moddasi (“Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik”) bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Uch nafar voyaga yetmagan bolalarning huquqlarini himoya qilish va ijtimoiy yordam ko‘rsatish maqsadida Toshkent shahar IIBB Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markaziga joylashtirish choralari ko‘rilmoqda.
Holat yuzasidan Bolalar ombudsmani ham munosabat bildirib, ota-onaning bunday harakatlari bola huquqlarini jiddiy ravishda buzish hisoblanishini eslatdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasiga ko‘ra, ota-onalar va ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburdirlar.
Bolani turli shakldagi ekspluatatsiyadan himoya qilishga, uning ta’limga, sog‘lom va xavfsiz muhitga bo‘lgan huquqlarini ta’minlashga qaratilgan choralar kompleks ravishda barqaror va izchil davom ettirilishi zarur”, deyiladi Bolalar ombudsmani munosabatida.

Мать, которая попрошайничала, не привлекая детей к образованию, привлечена к ответственности.
11 марта текущего года, примерно в 21:30, на территории Мирабадского района города Ташкента, было установлено, что Х.А., 1989 года рождения (ранее неоднократно привлекавшийся к административной ответственности), занимался попрошайничеством, используя своих троих несовершеннолетних детей (2015 г.р., 2020 г.р., 2022 г.р.), не обеспечивая их здоровую жизнь и участие в образовании.
В целях пресечения данного правонарушения и принятия законных мер сотрудники ППС пригласили женщину в ближайший отдел внутренних дел. Однако гражданин нарушил общественный порядок, не выполнив законные требования сотрудников органов внутренних дел и умышленно пренебрегая правилами поведения в обществе.
По данному факту УКД ОВД Мирабадского района в отношении гражданина Х.А. возбуждено уголовное дело по статье 183 ("Мелкое хулиганство") Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. По статье 3 ("Попрошайничество") и статье 194 ("Невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел") составлен административный протокол.
В целях защиты прав и оказания социальной помощи трем несовершеннолетним принимаются меры по их помещению в Центр социально-правовой помощи несовершеннолетним ГУВД города Ташкента.
Детский омбудсман также прокомментировал ситуацию, напомнив, что подобные действия родителей считаются серьезным нарушением прав ребенка.
Согласно статье 77 Конституции Республики Узбекистан, родители и лица, их заменяющие, обязаны содержать своих детей до достижения ими совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и всестороннем развитии.
"Необходимо комплексное, устойчивое и последовательное продолжение мер, направленных на защиту детей от различных форм эксплуатации, обеспечение их прав на образование, здоровую и безопасную среду," - говорится в заявлении Детского омбудсмана.