Joriy yilning 11-mart kuni taxminan soat 21:30 larda Toshkent shahar, Mirobod tumani hududida 1989-yilda tug‘ilgan (muqaddam bir necha marotaba ma’muriy javobgarlikka tortilgan) X.A. o‘zining uch nafar voyaga yetmagan farzandlaridan (2015 y.t., 2020 y.t., 2022 y.t.) foydalanib, ularning sog‘lom hayot kechirishi, ta’limga jalb qilinishini ta’minlamasdan, tilanchilik bilan shug‘ullanganligi aniqlangan.
Mazkur huquqbuzarlikni to‘xtatish va qonuniy chora ko‘rish maqsadida PPX xodimlari ushbu ayolni yaqin oradagi IIB ga taklif qilishgan. Biroq fuqaro ichki ishlar organlar xodimlarining qonuniy talablarini bajarmasdan, jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimasdan jamoat tartibini buzishgan.
Mazkur holat yuzasidan Mirobod tumani IIO FMB tomonidan fuqaro X.A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183-moddasi (“Mayda bezorilik”), 188-prim. 3-moddasi (“Tilanchilik qilish”) va 194-moddasi (“Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik”) bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Uch nafar voyaga yetmagan bolalarning huquqlarini himoya qilish va ijtimoiy yordam ko‘rsatish maqsadida Toshkent shahar IIBB Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markaziga joylashtirish choralari ko‘rilmoqda.
Holat yuzasidan Bolalar ombudsmani ham munosabat bildirib, ota-onaning bunday harakatlari bola huquqlarini jiddiy ravishda buzish hisoblanishini eslatdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 77-moddasiga ko‘ra, ota-onalar va ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar o‘z farzandlarini voyaga yetguniga qadar boqishi, ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi xususida g‘amxo‘rlik qilishga majburdirlar.
Bolani turli shakldagi ekspluatatsiyadan himoya qilishga, uning ta’limga, sog‘lom va xavfsiz muhitga bo‘lgan huquqlarini ta’minlashga qaratilgan choralar kompleks ravishda barqaror va izchil davom ettirilishi zarur”, deyiladi Bolalar ombudsmani munosabatida.

On March 11 of this year, at approximately 9:30 p.m., in the Mirabad district of the city of Tashkent, Kh.A., born in 1989 (previously repeatedly held administratively liable), engaged in begging, using his three minor children (born in 2015, born in 2020, born in 2022), without ensuring their healthy lifestyle and involvement in education.
In order to stop this violation and take legal measures, the PPS officers invited this woman to the nearest DIA. However, the citizen did not comply with the lawful demands of the internal affairs officers and deliberately disregarded the rules of conduct in society, violating public order.
In connection with this situation, the Department of Internal Affairs of the Mirabad District Criminal Investigation Department initiated proceedings against citizen Kh.A. under Article 183 ("Petty Hooliganism") of the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility, paragraph 188. An administrative report was drawn up under Article 3 ("Pilantry") and Article 194 ("Failure to comply with the lawful demands of an employee of internal affairs bodies").
In order to protect the rights of three minors and provide them with social assistance, measures are being taken to place them in the Center for Social and Legal Assistance to Minors of the Main Department of Internal Affairs of the city of Tashkent.
The Children's Ombudsman also commented on the situation, reminding that such actions by parents are considered a serious violation of children's rights.
According to Article 77 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, parents and persons replacing them are obliged to support their children until they reach adulthood, to care for their upbringing, education, and healthy, full, and comprehensive development.
"Measures aimed at protecting children from various forms of exploitation, ensuring their rights to education, a healthy and safe environment must be consistently and comprehensively continued," the Children's Ombudsman's statement says.