Endilikda 11-sinf bitiruvchilari maktab bergan sertifikat bilan ishlashi mumkin bo‘ladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilarini o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha yakuniy imtihondan o‘tkazish va ularga davlat namunasidagi elektron sertifikat berish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori loyihasi e’lon qilindi.
Endilikda o‘quvchilar ularning iqtidori va qiziqishlariga mos kasb-hunarga yo‘naltirilib, bitiruvchilar egallaydigan kasb-hunar bo‘yicha amaliy imtihondan o‘tkaziladi va ularga elektron sertifikat beriladi.
Kasb-hunarga o‘qitish dasturi doirasida yakuniy imtihondan muvaffaqiyatli o‘tganlarga beriladigan sertifikat orqali maktab bitiruvchilari ishlash huquqini qo‘lga kiritadilar.
Bitiruvchilarga sertifikat har yili 25-iyunga qadar beriladi. Yakuniy imtihonni qayta topshirgan yoki ma’lum sabablarga ko‘ra kech topshirgan bitiruvchilarga sertifikat 1-iyulga qadar ham berilishi mumkin bo‘ladi.
Kasb-hunar bo‘yicha yakuniy imtihon maktab direktori buyrug‘i asosida tashkil etiladi. Imtihon kuni va vaqti oldindan belgilanib, 15 kun avval e’lon qilinadi.
Baholash mezonlari va savollari vazirlik tomonidan ishlab chiqiladi. Imtihonni o‘tkazish uchun tarkibida kamida 5 nafar a’zo bo‘lgan komissiya tuziladi, ulardan ikkitasi ish beruvchilar bo‘lishi mumkin.
Natijalar imtihon tugagan kunning o‘zida e’lon qilinadi, imtihonga qatnasha olmaganlar esa 1-iyulgacha qayta topshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Har yili 25-iyunga qadar sertifikatlar tayyor bo‘ladi. U yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan taqdirda, platformadan yana yuklab olish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilarini xorijiy til va zamonaviy kasblarga o‘qitish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 2-fevraldagi PQ–53-son qarori imzolangandi.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 11-fevraldagi 78-sonli qarori bilan “O‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ham tasdiqlangandi.

Ранее мы сообщали, что учащиеся 10-11 классов будут прикреплены к предпринимателям и им будет выплачиваться заработная плата.
Опубликован проект совместного постановления Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства занятости и сокращения бедности об утверждении Положения "О порядке проведения итогового экзамена по выбранной профессии выпускниками общеобразовательных учреждений и выдачи им электронного сертификата государственного образца."
Отныне учащиеся будут направляться на профессии, соответствующие их способностям и интересам, сдавать практические экзамены по выбранным профессиям и получать электронные сертификаты.
В рамках программы профессионального обучения выпускники школы получают право на работу посредством сертификата, выдаваемого тем, кто успешно сдает итоговый экзамен.
Выпускникам сертификат выдается ежегодно до 25 июня. Выпускникам, пересдавшим итоговый экзамен или сдавшим его поздно по определенным причинам, сертификат также может быть выдан до 1 июля.
Итоговый экзамен по профессии организуется приказом директора школы. Дата и время экзамена будут определены заранее и объявлены за 15 дней.
Критерии и вопросы оценки разрабатываются министерством. Для проведения экзамена создается комиссия в составе не менее 5 членов, из которых два могут быть работодателями.
Результаты будут объявлены в день окончания экзамена, а те, кто не сможет принять участие в нем, смогут пересдать его до 1 июля.
Сертификаты будут готовы ежегодно до 25 июня. В случае его утери или порчи, вы можете скачать его снова с платформы.
Напомним, ранее было подписано постановление Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2024 года No ПП-53 "О дополнительных мерах по обучению учащихся общеобразовательных учреждений иностранным языкам и современным профессиям."
В целях обеспечения исполнения данного постановления постановлением Кабинета Министров от 11 февраля 2025 года No 78 утверждено Положение "О порядке взаимодействия учреждений общего среднего образования и субъектов предпринимательства в профессиональном обучении учащихся."