Endilikda 11-sinf bitiruvchilari maktab bergan sertifikat bilan ishlashi mumkin bo‘ladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilarini o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha yakuniy imtihondan o‘tkazish va ularga davlat namunasidagi elektron sertifikat berish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori loyihasi e’lon qilindi.
Endilikda o‘quvchilar ularning iqtidori va qiziqishlariga mos kasb-hunarga yo‘naltirilib, bitiruvchilar egallaydigan kasb-hunar bo‘yicha amaliy imtihondan o‘tkaziladi va ularga elektron sertifikat beriladi.
Kasb-hunarga o‘qitish dasturi doirasida yakuniy imtihondan muvaffaqiyatli o‘tganlarga beriladigan sertifikat orqali maktab bitiruvchilari ishlash huquqini qo‘lga kiritadilar.
Bitiruvchilarga sertifikat har yili 25-iyunga qadar beriladi. Yakuniy imtihonni qayta topshirgan yoki ma’lum sabablarga ko‘ra kech topshirgan bitiruvchilarga sertifikat 1-iyulga qadar ham berilishi mumkin bo‘ladi.
Kasb-hunar bo‘yicha yakuniy imtihon maktab direktori buyrug‘i asosida tashkil etiladi. Imtihon kuni va vaqti oldindan belgilanib, 15 kun avval e’lon qilinadi.
Baholash mezonlari va savollari vazirlik tomonidan ishlab chiqiladi. Imtihonni o‘tkazish uchun tarkibida kamida 5 nafar a’zo bo‘lgan komissiya tuziladi, ulardan ikkitasi ish beruvchilar bo‘lishi mumkin.
Natijalar imtihon tugagan kunning o‘zida e’lon qilinadi, imtihonga qatnasha olmaganlar esa 1-iyulgacha qayta topshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Har yili 25-iyunga qadar sertifikatlar tayyor bo‘ladi. U yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan taqdirda, platformadan yana yuklab olish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilarini xorijiy til va zamonaviy kasblarga o‘qitish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 2-fevraldagi PQ–53-son qarori imzolangandi.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 11-fevraldagi 78-sonli qarori bilan “O‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ham tasdiqlangandi.

15:00 / 07.04.2025 3.94k
Earlier, we reported that students in grades 10-11 were assigned to entrepreneurs and were paid a monthly salary.
A draft joint resolution of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Employment and Poverty Reduction on the approval of the regulation "On the procedure for conducting the final examination of graduates of general secondary educational institutions in the studied profession and issuing them an electronic certificate of the state standard" has been published.
From now on, students will be guided to professions corresponding to their abilities and interests, will take a practical exam in the chosen profession, and will be issued an electronic certificate.
Through a certificate issued to those who successfully pass the final exam within the framework of the vocational training program, school graduates gain the right to work.
Certificates are issued to graduates annually by June 25. Graduates who retake the final exam or pass it late for certain reasons will also be able to receive a certificate by July 1.
The final examination in the profession is organized by order of the school principal. The date and time of the exam are determined in advance and announced 15 days in advance.
Evaluation criteria and questions will be developed by the ministry. For the examination, a commission consisting of at least 5 members is formed, of which two may be employers.
The results will be announced on the same day as the end of the exam, and those who did not take the exam will have the opportunity to retake it by July 1.
Certificates will be ready by June 25 each year. If it is lost or damaged, it can be downloaded again from the platform.
Recall that earlier, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 2, 2024 No. PP-53 "On Additional Measures for Teaching Foreign Languages and Modern Professions to Students of General Secondary Educational Institutions" was signed.
In order to ensure the implementation of this resolution, the Cabinet of Ministers approved the Regulation "On the Procedure for Interaction of General Secondary Educational Institutions and Business Entities in Vocational Training of Students" by Resolution No. 78 of February 11, 2025.