16 yoshli maktab o‘quvchisi boshqaruvidagi avtomashina suvga ag‘darilishi natijasida avtomashinada bo‘lgan ona va bola vafot etdi. Yana bir maktab o‘quvchisi boshqaruvidagi avtomashina esa 4-sinf o‘quvchisining o‘limiga sabab bo‘ldi. Bu haqda viloyat IIB YHXB xabar berdi.
Joriy yil 23-mart kuni Namangan viloyati Uchqo‘rg‘on tumanida yashovchi fuqaro o‘zining boshqaruvidagi Spark rusumli transport vositasini hali voyaga yetmagan, haydovchilik tajribasi yo‘q, 16 yashar qiziga ishonib topshiradi.
Haydovchining o‘rniga qizi, old o‘rindiqqa esa o‘zi o‘tiradi. Ahamiyatlisi shundaki, orqa o‘rindiqda qizning onasi va 10 yoshli singlisi ham bo‘lgan.
Voyaga yetmagan qiz avtomobilni ichki yo‘lda boshqarib ketayotib, yo‘lning xavfli burilish qismida o‘ng tomonga burilayotgan vaqtda tajribasizligi oqibatida boshqaruvni yo‘qotib, yo‘lning o‘ng tomonidan oqib o‘tuvchi Andijon kanaliga tushib ketgan.
Hodisa oqibatida orqa o‘rindiqdagi kichik qizaloq va ona nafas yo‘liga suv tiqilishi tashxisi bilan vafot etishgan. Voyaga yetmagan haydovchi va unga ruxsat bergan otasi esa tan jarohati bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Yana Uchqo‘rg‘on tumanida sodir bo‘lgan ayanchli voqea
Joriy yilning 31-mart kuni tumandagi 23-maktabning 10-sinf o‘quvchisi otasiga tegishli bo‘lgan Cobalt rusumli avtomashinani uyidan olib chiqib boshqarib ketayotgan vaqtda harakat xavfsizligini ta’minlay olmay, yo‘lni kesib o‘tadi va aynan shu maktabning to‘rtinchi sinf o‘quvchisini urib yuboradi.
Hodisa oqibatida, afsuski, bola shifoxonada vafot etgan. Uchqo‘rg‘on tumani Ichki ishlar bo‘limi huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan voyaga yetmagan shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi ikkinchi qismida jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
“Yuqoridagi ikki hodisani ham erkatoy farzandlarining ota-onalari diqqat bilan ko‘rishlarini, xulosa qilishlarini istardik. Bolaning istaklarini bajarish imkoniyatingiz borligi yaxshi, ammo bu istaklar yoki o‘zingizga, yoki boshqa bir insonga katta zarar yetkazib qo‘yishi mumkinligini unutmang”, deyiladi viloyat IIB YHXB xabarida.

A schoolboy who drove a car caused the death of his mother and sister
As a result of the overturning of a car driven by a 16-year-old schoolboy, the mother and child who were in the car died. Another car driven by a schoolboy caused the death of a 4th-grade student. This was reported by the regional Department of Internal Affairs Traffic Safety Department.
On March 23rd of this year, a resident of Uchqo'rg'on district, Namangan region, entrusted his Spark to his 16-year-old daughter, who was underage and had no driving experience.
His daughter takes the driver's seat, and he sits in the front seat. Notably, the girl's mother and 10-year-old sister were also in the back seat.
A minor girl, while driving a car on an internal road, lost control due to inexperience when turning to the right at a dangerous turn on the road and fell into the Andijan Canal, which flows on the right side of the road.
As a result of the accident, the little girl in the back seat and the mother died with a diagnosis of airway obstruction. The minor driver and his father, who gave him permission, were hospitalized with injuries.
Another tragic incident in Uchkurgan district
On March 31 of this year, a 10th-grade student from School No. 23 in the district, while driving a Cobalt belonging to his father, was unable to ensure traffic safety and crossed the road, hitting a fourth-grade student from the same school.
As a result of the incident, the child died in the hospital. The Investigative Department under the Uchkurgan District Department of Internal Affairs initiated a criminal case against the minor under part two of Article 266 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
"We would like the parents of their spoiled children to carefully observe both of the above cases and draw conclusions. It's good that you have the opportunity to fulfill the child's wishes, but don't forget that these desires can cause great harm to either you or someone else," the regional Department of Internal Affairs Traffic Safety Department said.