2024-yilda “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan uchrashuvda endilikda “Yil o‘qituvchisi” tanlovi o‘tkazilib, 208 ta tuman va shahardan g‘olib bo‘lgan o‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi sifatida uy-joy berilishi aytilgandi.
Prezidentning mazkur topshirig‘i ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining “Umumiy o‘rta ta’lim sohasi xodimlari o‘rtasida “Yil o‘qituvchisi” tanlovini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida“gi qarori imzolandi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ma’lum qildi. Qarorga ko‘ra, “Yil o‘qituvchisi” tanlovi 2026-yildan boshlab har ikki yilda bir marta o‘tkaziladi.
“Yil o‘qituvchisi” tanloviga nomzodlar o‘zlari dars beradigan bitta fandan, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari esa boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishida ishtirok etadi. Ishtirokchilar vazirlikning maxsus platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
Tanlov uch bosqichda o‘tkaziladi:
- birinchi bosqichda — nomzodlarning mutaxassislik fani, pedagogik mahorati va kasb standarti bo‘yicha nazariy bilimlari baholanadi;
- ikkinchi bosqichda — nomzodlarning pedagogik mahorati baholash mezonlari asosida hakamlar hay’ati hamda pedagoglar tomonidan baholanadi. Bunda nomzod o‘tgan darsning videoyozuvi baholash uchun maxsus platformaga joylashtiriladi;
- uchinchi bosqichda — nomzodlarning ma’naviy-ma’rifiy faoliyati hamda kitobxonligi baholanadi.
Tanlov yakunlariga ko‘ra, har ikki yilda bir marta oktyabr oyida g‘olib deb topilgan har bir nomzod reyestri Vazirlik tomonidan yuritiladigan hamda Vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladigan QR-kodli sertifikat bilan taqdirlanadi.
Ushbu sertifikat asosida g‘oliblar Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri jamg‘armasiga qo‘shimcha ajratilgan mablag‘larni qayta taqsimlash hisobidan bazaviy hisoblash miqdorining 1 400 baravariga teng pul mukofoti bilan (525 mln, hozirgi kunda 40 ming 500 dollar) taqdirlanadi.
Bu mablag‘larni mahalliy hokimliklar emas, vazirlik to‘lab beradi
Aslida hujjat loyihasiga ko‘ra 208 ta tuman va shahardan “Yil o‘qituvchisi” tanlovida g‘olib bo‘lgan pedagog xodimlarga tuman (shahar) yoki viloyat markazidan 3 xonali uy berilishi nazarda tutilgandi.
Lekin keyinchalik sodir bo‘lish ehtimoli yuqori bo‘lgan fors-major holatlarning oldini olish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi g‘olib o‘qituvchilarga uy emas, balki uy-joy sotib olish uchun yetarlicha mablag‘ ajratishni lozim topdi.
Vazirlikning bu qarori bir qarashda dastlabki rejaning o‘zgarishi bo‘lib tuyulsa-da, aslida uning ijobiy tomonga xizmat qiladigan jihatlari bor.
Sababi, g‘olib o‘qituvchilarga uy ajratish o‘rniga pul berilishi fors-major holatlar tufayli yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarning oldini oladi, har bir o‘qituvchiga o‘z xohishiga ko‘ra yashash joyini tanlash imkoniyatini yaratadi hamda uy-joy bozoridagi tanlov erkinligini ta’minlaydi, shuningdek o‘qituvchilarga ushbu mablag‘larni uy-joy emas, balki boshqa ehtiyojlariga yo‘naltirishga ham imkon beradi.
Ya’ni, ushbu mablag‘ni qo‘lga kiritgan o‘qituvchilar uni xohlasa uy sotib olishga, xohlasa mashina, xohlasa boshqa ehtiyojlari uchun sarflashi mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, bundan 3 yil avval O‘qituvchilar assotsiatsiyasi Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda “Yilning eng yaxshi fan o‘qituvchisi” tanlovidan tubdan farq qiluvchi, “Ustoz-2021” tanlovi o‘tkazgandi.
Tanlovning 8 nafar g‘olibiga esa 30 million so‘m pul mukofoti, sertifikat va boshqa qimmatbaho sovg‘alar hamda Dubayda bo‘lib o‘tadigan “Global Teacher Prize 2022” tanloviga yo‘llanma berilishi nazarda tutilgandi. Lekin ma’lum bir sabablarga ko‘ra, g‘oliblar Dubayga yuborilmagandi.
Keyinchalik ana shu g‘oliblar vazir Hilola Umarovaning tegishli buyrug‘i bilan 2024-yil 22-24-yanvar kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida bo‘lib o‘tadigan xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun Turkiyaga yuborilgandi.
Xususiy maktab o‘qituvchilari ham “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashsa bo‘ladimi?
Tanlov faqatgina Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlar o‘rtasida o‘tkazilishi belgilangan.
Qozog‘istonlik o‘qituvchi dunyoning eng yaxshi 50 nafar pedagoglar qatoriga kirdi
Olmaotadagi 95-sonli maktabning kimyo fani o‘qituvchisi Tatyana Beloussova nufuzli Global Teacher Prize 2026 xalqaro tanlovining finalchisi deb topildi.
"Yil o‘qituvchisi" tanlovi qanday tartibda o‘tkaziladi?
“Yil o‘qituvchisi” tanlovi aniq belgilangan tartib asosida uch bosqichda tashkil etiladi.
Vazirlik “Yil o‘qituvchisi” natijalari nega o‘zgarib qolganiga izoh berdi
Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda “Yil o‘qituvchisi” natijalari sotilyaptimi?” degan mazmundagi xabarlar tarqalgani, o‘qituvchilarning attestatsiya imtihonida “Yil o‘qituvchisi” tanlovi uchun yiqqan ballari 3 kundan so‘ng g‘ayrioddiy tarzda pasaytirib qo‘yilgani haqida xabar bergandik.

Каждые два года некоторым учителям выплачивается более 40 тысяч долларов.
На встрече под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвященной "Дню учителя и наставника" в 2024 году, было объявлено, что теперь будет проводиться конкурс "Учитель года," и победители из 208 районов и городов получат жилье в качестве подарка от Президента.
В целях обеспечения исполнения данного поручения Президента подписано постановление Кабинета Министров "О мерах по организации и проведению конкурсов "Учитель года" и "Лидер профессионального мастерства" среди работников сферы общего среднего образования."
Об этом сообщила министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова. Согласно постановлению, конкурс "Учитель года" будет проводиться каждые два года, начиная с 2026 года.
Кандидаты в конкурсе "Учитель года" участвуют по одному предмету, преподаваемому ими, а учителя начальных классов - по направлению начального образования. Участники регистрируются через специальную платформу министерства.
Конкурс проводится в три этапа:
на первом этапе - оцениваются теоретические знания кандидатов по предмету специальности, педагогическому мастерству и профессиональному стандарту;
на втором этапе - педагогическое мастерство кандидатов оценивается жюри и педагогами на основе критериев оценки. При этом видеозапись занятия кандидата размещается на специальной платформе для оценки;
на третьем этапе - оценивается духовно-просветительская деятельность и читательская компетентность кандидатов.
По итогам конкурса каждый кандидат, признанный победителем один раз в два года в октябре, награждается сертификатом с QR-кодом, который ведется Министерством и размещается на официальном веб-сайте Министерства.
На основании этого сертификата победители будут награждены денежным призом в размере 1 400-кратной базовой расчетной величины (525 млн, в настоящее время 40 500 долларов США) за счет перераспределения средств, дополнительно выделенных в фонд Министра дошкольного и школьного образования.
Учителям будут давать деньги, а не жилье, и эти средства будут выплачиваться министерством, а не местными органами власти.
На самом деле, согласно проекту документа, педагогическим работникам, победившим в конкурсе "Учитель года" из 208 районов и городов, планировалось предоставить 3-комнатные квартиры в районных (городских) или областных центрах.
Однако, чтобы предотвратить возможные форс-мажорные ситуации, Министерство дошкольного и школьного образования сочло необходимым выделить достаточные средства для приобретения учителями-победителями жилья, а не жилья.
Хотя это решение министерства на первый взгляд может показаться изменением первоначального плана, на самом деле оно имеет позитивные аспекты. Причина в том, что предоставление денег учителям-победителям вместо выделения жилья предотвращает проблемы, которые могут возникнуть из-за форс-мажорных обстоятельств, позволяет каждому учителю выбрать место жительства по своему усмотрению и обеспечивает свободу выбора на рынке жилья, а также позволяет учителям направлять эти средства не на жилье, а на другие нужды.
Это означает, что учителя, получившие эти средства, смогут использовать их для покупки дома, машины или других нужд.
Напомним, что 3 года назад Ассоциация учителей совместно с Министерством народного образования провела конкурс "Учитель-2021," коренным образом отличающийся от конкурса "Лучший учитель года."
Восемь победителей конкурса получат денежные призы в размере 30 миллионов сумов, сертификаты и другие ценные подарки, а также путевки на конкурс "Global Teacher Prize 2022," который пройдет в Дубае. Но по определенным причинам победители не были отправлены в Дубай.
Позже эти победители были направлены в Турцию для участия в международной конференции, которая состоится 22-24 января 2024 года в Стамбуле, Турция, по соответствующему приказу министра Хилолы Умаровой.