Ta’lim vaziri o‘rinbosarlari soni 5 nafarga yetdi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi joriy etildi. U bir vaqtning o‘zida qayta tashkil etilayotgan Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori vazifasini ham bajaradi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonda nazarda tutilgan.
Ushbu lavozim respublikada pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yagona yondashuv asosida yangi sifat bosqichiga olib chiqish maqsadida tashkil etildi.
Universitet pedagog kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim tashkiloti sifatida ta’lim dasturlarini xalqaro tajriba asosida transformatsiya qilish jarayonlarini muvofiqlashtiradi.
Shuningdek, respublikadagi jami 13 ta pedagogika oliy ta’lim tashkilotlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimiga o‘tkazilmoqda.
Hozirgi kunda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti rektori Qirg‘izboyev Abdug‘affor Karimjonovich hisoblanadi.
Universitet qayta tashkil etilgach, Nizomiy nomidagi O‘zbekiston Milliy pedagogika universiteti rektori — pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha vazir o‘rinbosari lavozimiga yangi nomzod tayinlanadimi, yo‘qmi, hozircha noma’lum.
Ma’lumot uchun: Hozirda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining bir nafar birinchi o‘rinbosari (Karimov Sherzod Abdurasulovich) hamda 3 nafar (Komilov Temurjon Kalandarovich, Boqiyev Farxod Esanovich, Radjabov Sardor Baxtiyorovich) o‘rinbosarlari mavjud.

Число заместителей министра образования достигло 5
Введена должность заместителя министра дошкольного и школьного образования по вопросам развития педагогического образования. Он одновременно исполняет обязанности ректора реорганизованного Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами.
Эта должность была создана с целью вывести систему подготовки педагогических кадров в республике на новый качественный уровень на основе единого подхода.
Университет, как ведущая высшая образовательная организация по подготовке педагогических кадров, координирует процессы трансформации образовательных программ на основе международного опыта.
Кроме того, 13 педагогических высших учебных заведений республики передаются в систему Министерства дошкольного и школьного образования.
В настоящее время ректором Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами является Кыргызбаев Абдугаффар Каримжонович.
После реорганизации университета пока неизвестно, будет ли назначена новая кандидатура на должность ректора Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами - заместителя министра по вопросам развития педагогического образования.
Для справки: в настоящее время у министра дошкольного и школьного образования есть один первый заместитель (Каримов Шерзод Абдурасулович) и 3 заместителя (Комилов Темуржон Каландарович, Бокиев Фарход Эсанович, Раджабов Сардор Бахтиёрович).