Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 393-sonli qarori bilan respublikadagi har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida bolalarni kichik yoshidan vatanparvar qilib tarbiyalashga yo‘naltirilgan “Jasorat maktabi” faoliyatini yo‘lga qo‘yilgandi.
Mazkur maktablarda o‘qish uchun o‘quvchilarni saralash 5-sinfdan boshlab amalga oshirilib, “Jasorat maktabi” o‘quvchilari o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.
Hozirgi kunda respublikadagi jami 208 ta maktab ana shunday harbiylashtirilgan ta’lim muassasasiga aylantirilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, 2025/2026-o‘quv yili uchun “Jasorat maktab”lariga hujjatlar qabuli iyun oyida amalga oshiriladi.
Talabgor o‘quvchilar va ularning ota-onalari uchun qulaylik yaratish maqsadida murojaatchilarning savollariga javob berish uchun 1206 qisqa raqamli call-markaz faoliyat boshlagan.
Shuningdek, murojaatchilar uchun qo‘shimcha ravishda maxsus piima_admission chatbot yaratildi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining barcha hududiy boshqarmalarida esa maxsus shtablar tashkil etildi.
Mazkur shtablar har kuni soat 09:00 dan 18:00 gacha faoliyat yuritadi. Malakali mutaxassislar hujjat topshirmoqchi bo‘lgan talabgorlarga amaliy yordam ko‘rsatadi.
2025/2026-o‘quv yili uchun mazkur maktablarga hujjatlar qabuli iyun oyida onlayn shaklda ariza.piima.uz saytlari orqali amalga oshiriladi. Kirish imtihonlari joriy yilning iyul-avgust oylarida bo‘lib o‘tadi.
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlagan har bir “Vatan tayanchi” otryadining a’zosi bo‘lgan bir nafar o‘quvchiga oliy harbiy va harbiylashtirilgan hamda yuridik ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.
“Jasorat maktablari” ga biriktiriladigan chaqiruvga qadar tayyorgarlik fani rahbarlariga ta’lim tashkiloti o‘qituvchisining bazaviy tarif stavkasi bilan birga tuman (shahar) mudofaa ishlari bo‘limlari fuqaro xodimlari uchun belgilangan mehnatga hak to‘lash, ustama haq, qo‘shimcha to‘lov, rag‘batlantirish va moddiy yordam ko‘rsatish shartlari ham tatbiq etiladi.

Admission to the "Courage Schools," which have been transformed into a militarized school, will begin in June.
23:34 / 26.05.2025 4.69k
As you know, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 393 "On Measures to Raise the System of Primary Pre-Conscription Training of Schoolchildren to a New Level," a "School of Courage" was established in each district (city) of the republic, based on one general secondary school, aimed at fostering patriotism in children from an early age.
The selection of students for studying in these schools is carried out starting from the 5th grade, and students of the "School of Courage" undergo practical training twice during the academic year at military training grounds and once a quarter in military units.
Currently, a total of 208 schools in the republic have been transformed into such paramilitary educational institutions.
According to the Ministry of Preschool and School Education, the acceptance of documents for the 2025/2026 academic year will take place in June.
In order to create convenience for students and their parents, a call center with the short number 1206 has been launched to answer the questions of applicants.
Additionally, a special piima_admission chatbot has been created for applicants. Special headquarters have been established in all regional departments of the Ministry of Preschool and School Education.
These headquarters operate daily from 09:00 to 18:00. Qualified specialists provide practical assistance to applicants wishing to submit documents.
Applications for these schools for the 2025/2026 academic year will be accepted online in June through the application.piima.uz website. Entrance exams will be held in July-August of this year.
Starting from the 2026/2027 academic year, one student of the "Vatan tayanchi" detachment who graduates from the "Jasorat maktabi" with honors will be granted a preferential recommendation for admission to higher military, paramilitary, and legal educational institutions.
Along with the basic tariff rate of the teacher of the educational organization, the heads of pre-conscription training disciplines assigned to the "Schools of Courage" are also subject to the terms of remuneration, bonuses, additional payments, incentives, and material assistance established for civilian employees of district (city) departments of defense affairs.