Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 393-sonli qarori bilan respublikadagi har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida bolalarni kichik yoshidan vatanparvar qilib tarbiyalashga yo‘naltirilgan “Jasorat maktabi” faoliyatini yo‘lga qo‘yilgandi.
Mazkur maktablarda o‘qish uchun o‘quvchilarni saralash 5-sinfdan boshlab amalga oshirilib, “Jasorat maktabi” o‘quvchilari o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.
Hozirgi kunda respublikadagi jami 208 ta maktab ana shunday harbiylashtirilgan ta’lim muassasasiga aylantirilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, 2025/2026-o‘quv yili uchun “Jasorat maktab”lariga hujjatlar qabuli iyun oyida amalga oshiriladi.
Talabgor o‘quvchilar va ularning ota-onalari uchun qulaylik yaratish maqsadida murojaatchilarning savollariga javob berish uchun 1206 qisqa raqamli call-markaz faoliyat boshlagan.
Shuningdek, murojaatchilar uchun qo‘shimcha ravishda maxsus piima_admission chatbot yaratildi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining barcha hududiy boshqarmalarida esa maxsus shtablar tashkil etildi.
Mazkur shtablar har kuni soat 09:00 dan 18:00 gacha faoliyat yuritadi. Malakali mutaxassislar hujjat topshirmoqchi bo‘lgan talabgorlarga amaliy yordam ko‘rsatadi.
2025/2026-o‘quv yili uchun mazkur maktablarga hujjatlar qabuli iyun oyida onlayn shaklda ariza.piima.uz saytlari orqali amalga oshiriladi. Kirish imtihonlari joriy yilning iyul-avgust oylarida bo‘lib o‘tadi.
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlagan har bir “Vatan tayanchi” otryadining a’zosi bo‘lgan bir nafar o‘quvchiga oliy harbiy va harbiylashtirilgan hamda yuridik ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.
“Jasorat maktablari” ga biriktiriladigan chaqiruvga qadar tayyorgarlik fani rahbarlariga ta’lim tashkiloti o‘qituvchisining bazaviy tarif stavkasi bilan birga tuman (shahar) mudofaa ishlari bo‘limlari fuqaro xodimlari uchun belgilangan mehnatga hak to‘lash, ustama haq, qo‘shimcha to‘lov, rag‘batlantirish va moddiy yordam ko‘rsatish shartlari ham tatbiq etiladi.

23:34 / 26.05.2025 4.69k
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан No 393 "О мерах по поднятию на новый уровень системы начальной допризывной подготовки учащейся молодежи" в каждом районе (городе) республики на базе одной общеобразовательной средней школы налажена деятельность "Школы мужества," направленной на патриотическое воспитание детей с раннего возраста.
Отбор учащихся для обучения в этих школах будет осуществляться с 5-го класса, а учащиеся "Школы мужества" будут проводить практические занятия два раза в течение учебного года на военных полигонах и один раз в квартал в воинских частях.
В настоящее время 208 школ республики были преобразованы в такие военизированные учебные заведения.
По сообщению Министерства дошкольного и школьного образования, прием документов в "Школы мужества" на 2025/2026 учебный год состоится в июне.
В целях создания удобств для учащихся и их родителей начал работу колл-центр по короткому номеру 1206 для ответа на вопросы заявителей.
Также для заявителей дополнительно создан специальный чат-бот piima_admission. Во всех региональных управлениях Министерства дошкольного и школьного образования созданы специальные штабы.
Эти штабы будут работать ежедневно с 09:00 до 18:00. Квалифицированные специалисты оказывают практическую помощь претендентам, желающим подать документы.
Прием документов в эти школы на 2025/2026 учебный год будет осуществляться в июне в онлайн-формате через сайт ariza.piima.uz. Вступительные экзамены пройдут в июле-августе текущего года.
Начиная с 2026/2027 учебного года каждому учащемуся, являющемуся членом отряда "Ватан таянчи," окончившему "Школу мужества" с отличием, будет выдана льготная рекомендация для поступления в высшие военные, военизированные и юридические образовательные учреждения.
На руководителей дисциплин допризывной подготовки, закрепленных за "Школами мужества," наряду с базовой тарифной ставкой преподавателя образовательной организации распространяются также условия оплаты труда, надбавки, доплаты, поощрения и оказания материальной помощи, установленные для гражданских работников районных (городских) отделов по делам обороны.