Ushbu savolga savolga batafsil javob bergan bo‘lishimizga qaramay, hududlardagi muammolar bartaraf qilinmadi. Aniqrog‘i, mutasaddilar buni tan olishni xohlamadi.
Shundan so‘ng, bu borada Instagram sahifamizda to‘liq ma’lumot berib, videomurojaat orqali vaziyatni to‘liq sharhlab bergandik va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligidan zudlik bilan rasmiy ko‘rsatma berishini so‘ragandik.
Nihoyat, 2025-yil 11-iyun kuni vazirlik tomonidan mazkur masala yuzasidan to‘liq tushuntirish berildi.
Vazirlikning 2025-yil 11-iyuldagi 03-32-1540-sonli ko‘rsatma xatida 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikati o‘z kuchida bo‘lishini inobatga olib, ushbu pedagoglarga belgilangan tartib bo‘yicha maksimal ball berilishi maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Quyida vazirlik izohini batafsil keltirib o‘tamiz
“O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini moddiy rag‘batlantirish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida” 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga 1-ilovada Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari jadvalining 7-pozitsiyasida malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi bo‘yicha maksimal 10 ballgacha baholash belgilangan.
Mazkur baholash mezoni jadvalining izoh qismida 7-pozitsiyaga izoh berilgan bo‘lib, bunda agar pedagog xodimga bog‘liq bo‘lmagan holda tegishli malaka oshirish kurslari tashkil etilmagan taqdirda, mazkur ko‘rsatkich bo‘yicha maksimal ball berilishi qat’iy belgilangan.
Hozirgi kunda joylardan pedagog xodimga bog‘liq bo‘lmagan holda tegishli malaka oshirish kurslariga jalb etilmagan bo‘lsa ham, ishchi guruhlar tomonidan asossiz ravishda malaka oshirish kursidan o‘tmagan degan vaj bilan ball qo‘ymaslik holatlari haqida haqli e’tirozlar kelib tushmoqda.
Vazirlar Mahkamasining “Maktabgacha va maktab ta’limi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida” 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qaroriga muvofiq yangi tartib joriy etilgan bo‘lib, bunga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlarining xodimlari besh yilda bir marotaba (eski tartibga ko‘ra bir yilda bir marotaba) majburiy malaka oshirish kurslariga jalb etilishi hamda har yili tashkilot xodimlarining o‘rtacha 20 foizi malaka oshirish lozimligi belgilab berilgan.
2024-yilda malaka oshirgan pedagog xodim keyingi besh yil ichida ish beruvchi tomonidan majburiy tarzda malaka oshirishga yuborilishi lozim. Ana shu muddatga qadar uning 2024-yilda malaka oshirgani haqidagi sertifikat o‘z kuchida bo‘ladi, belgilangan vaqtda o‘quv kursiga bormagan, shuningdek, uzrli sabablarsiz qatnashmagan hamda belgilangan namunadagi sertifikatni olmagan holatlar bundan mustasno.
Yuqoridagilarni hamda 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikati o‘z kuchida bo‘lishini inobatga olib, ushbu pedagoglarga yuqorida qayd etilgan baholash mezonining 7-pozitsiyasi izoh qismida belgilangan tartib bo‘yicha maksimal ball berilishi maqsadga muvofiq”, - deyiladi vazirlikning rasmiy ko‘rsatma xatida.

Поскольку 16 февраля текущего года от многих педагогических работников поступили обращения о начислении педагогам баллов за повышение квалификации, мы предоставили информацию об этом и подробно прокомментировали ситуацию.
Несмотря на то, что мы подробно ответили на этот вопрос, проблемы в регионах не были решены. Точнее, чиновники не хотели этого признавать.
После этого мы предоставили полную информацию об этом на нашей странице в Instagram, подробно прокомментировали ситуацию посредством видеообращения и попросили Министерство дошкольного и школьного образования немедленно дать официальные указания.
Наконец, 11 июня 2025 года министерство предоставило полное разъяснение по этому вопросу.
В директивном письме Министерства No 03-32-1540 от 11 июля 2025 года отмечается, что учитывая, что сертификат педагогов, прошедших курсы повышения квалификации в 2024 году и имеющих соответствующий сертификат, будет действовать до следующей очереди обязательного повышения квалификации, целесообразно присвоить этим педагогам максимальный балл в установленном порядке.
Ниже мы приводим подробное разъяснение министерства
"В приложении No 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 сентября 2019 года No 823 "О совершенствовании порядка материального стимулирования отличившихся работников общеобразовательных учреждений," в позиции 7 таблицы критериев оценки деятельности педагогов, психологов и библиотечных работников установлена максимальная оценка до 10 баллов по прохождению курсов повышения квалификации.
В пояснительной части данной таблицы критериев оценки дается пояснение к позиции 7, где строго определено, что максимальный балл по данному показателю присваивается в случае, если не организованы соответствующие курсы повышения квалификации независимо от педагогического работника.
В настоящее время из регионов поступают обоснованные жалобы на случаи необоснованного невыставления баллов рабочими группами под предлогом непрохождения курса повышения квалификации, несмотря на то, что педагог не был привлечен к соответствующим курсам повышения квалификации независимо от сотрудника.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров No 867 от 20 декабря 2024 года "О совершенствовании системы непрерывного профессионального развития работников дошкольного и школьного образования" введен новый порядок, согласно которому с 1 января 2025 года работники дошкольных и школьных образовательных организаций будут привлекаться к обязательным курсам повышения квалификации один раз в пять лет (по старому порядку один раз в год), а также ежегодно в среднем 20 процентов работников организации должны повышать квалификацию.
Педагогический работник, повысивший квалификацию в 2024 году, должен быть направлен работодателем на обязательное повышение квалификации в течение следующих пяти лет. До этого срока его сертификат о повышении квалификации в 2024 году будет действителен, за исключением случаев неявки на учебный курс в установленное время, а также неявки без уважительных причин и неполучения сертификата установленного образца.
"Учитывая вышеизложенное, а также то, что сертификат педагогов, прошедших курсы повышения квалификации в 2024 году и имеющих соответствующий сертификат, будет действовать до следующей очереди обязательного повышения квалификации, целесообразно присвоить этим педагогам максимальный балл в порядке, установленном в примечании к 7-й позиции вышеуказанного критерия оценки," - говорится в официальном распоряжении министерства.