Niderlandiya hukumati 15 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanmaslikni tavsiya qildi
Niderlandiya rasmiylari bolalarni raqamli dunyo ta’siridan himoya qilish maqsadida, 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar va o‘smirlarga TikTok, Instagram kabi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklashni tavsiya qilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi, shuningdek, ota-onalarni farzandlarining elektron qurilmalardan foydalanish vaqtini cheklashga chaqirdi.
- Bolalarga mobil qurilmalarda o‘tkazadigan vaqtni keskin cheklash;
- Bolalar yotoqxonalarida ekranli qurilmalarni taqiqlash;
- 13 yoshdan kichik bolalarga ijtimoiy tarmoqlarga umuman ruxsat berilmasligi ta’kidlanmoqda.
Niderlandiya Sog‘liqni saqlash vazirligi va parlament ekspertlari ta’kidlashicha, ijtimoiy tarmoqlarda uzoq vaqt o‘tkazish:
- uyqu buzilishi;
- depressiya;
- xavotir, hatto panik hujumlar kabi salbiy oqibatlarga olib kelmoqda.
Ayni paytda Niderlandiya maktablarida telefondan foydalanish taqiqlangan. Biroq yangi tavsiyalar hozircha qonunan kuchga ega emas.
Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlarida ham o‘xshash tashabbuslar muhokama qilinmoqda. Avstraliya esa hozircha yagona mamlakat bo‘lib, u yerda 2024-yil noyabridan boshlab o‘smirlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish qonuniy ravishda taqiqlanadi.

Нидерланды хотят запретить социальные сети для детей младше 15 лет
Власти Нидерландов рекомендуют запретить детям и подросткам до 15 лет использовать социальные сети, такие как TikTok и Instagram, чтобы защитить детей от влияния цифрового мира.
Согласно ему:
• Резкое ограничение времени, которое дети проводят на мобильных устройствах;
• Запрет устройств с экранами в детских общежитиях;
• Отмечается, что детям младше 13 лет вообще не разрешается пользоваться социальными сетями.
Министерство здравоохранения Нидерландов и парламентские эксперты отмечают, что длительное пребывание в социальных сетях:
• нарушение сна;
• депрессия;
• тревога приводит к негативным последствиям, таким как панические атаки.
В настоящее время использование телефонов в школах Нидерландов запрещено. Однако новые рекомендации пока не имеют юридической силы.
Аналогичные инициативы обсуждаются и в других странах ЕС. Австралия пока единственная страна, где с ноября 2024 года подросткам будет законодательно запрещено пользоваться социальными сетями.