Niderlandiya hukumati 15 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanmaslikni tavsiya qildi
Niderlandiya rasmiylari bolalarni raqamli dunyo ta’siridan himoya qilish maqsadida, 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar va o‘smirlarga TikTok, Instagram kabi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni cheklashni tavsiya qilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi, shuningdek, ota-onalarni farzandlarining elektron qurilmalardan foydalanish vaqtini cheklashga chaqirdi.
- Bolalarga mobil qurilmalarda o‘tkazadigan vaqtni keskin cheklash;
- Bolalar yotoqxonalarida ekranli qurilmalarni taqiqlash;
- 13 yoshdan kichik bolalarga ijtimoiy tarmoqlarga umuman ruxsat berilmasligi ta’kidlanmoqda.
Niderlandiya Sog‘liqni saqlash vazirligi va parlament ekspertlari ta’kidlashicha, ijtimoiy tarmoqlarda uzoq vaqt o‘tkazish:
- uyqu buzilishi;
- depressiya;
- xavotir, hatto panik hujumlar kabi salbiy oqibatlarga olib kelmoqda.
Ayni paytda Niderlandiya maktablarida telefondan foydalanish taqiqlangan. Biroq yangi tavsiyalar hozircha qonunan kuchga ega emas.
Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlarida ham o‘xshash tashabbuslar muhokama qilinmoqda. Avstraliya esa hozircha yagona mamlakat bo‘lib, u yerda 2024-yil noyabridan boshlab o‘smirlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish qonuniy ravishda taqiqlanadi.

Netherlands plans to ban social networks for children under 15
To protect children from the influence of the digital world, Dutch authorities recommend banning children and adolescents under 15 from using social networks like TikTok and Instagram.
According to him:
• Sharply limit children's time spent on mobile devices;
• Prohibition of screen devices in children's dormitories;
• It is emphasized that children under 13 are not allowed to use social networks at all.
Experts from the Dutch Ministry of Health and parliament emphasize that prolonged use of social media:
• sleep disturbance;
• depression;
• anxiety, even panic attacks, lead to negative consequences.
Currently, the use of phones is prohibited in schools in the Netherlands. However, the new recommendations are not yet legally binding.
Similar initiatives are being discussed in other EU countries. Australia is currently the only country where teenagers are legally prohibited from using social networks starting in November 2024.