O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tegishli qarori bilan Shakirova Sevara Baxodirovna — Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori lavozimiga tayinlandi.
U bunga qadar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori o‘rinbosari vazifasida ishlab kelayotgan edi.
Sevara Shakirova 2012-2019-yillarda Filologiya fanlariga ixtisoslashtirilgan Davlat umumta’lim maktabida o‘qituvchi, 2019-2022-yillarda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda direktor o‘rinbosari, 2022-2023-yillarda Toshkent shahridagi Prezident maktabida ijrochi direktor lavozimlarida ishlagan.
2023-2024-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida boshqarma boshlig‘i vazifasida ish olib borgan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan, Shakirov Xasan Rustamovich — Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
U bunga qadar “Yangi O‘zbekiston” universiteti moliyaviy va ma’muriy ishlar bo‘yicha prorektori vazifasida ishlab kelayotgan edi.
Xasan Shakirov 2001-2016-yillarda Moliya vazirligida mas’ul lavozimlarda, 2016-2020-yillarda Tashqi ishlar vazirligida Moliya-iqtisod boshqarmasi boshlig‘i, 2020-2022-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida Moliyalashtirish va rejalashtirish bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan.
2022-2024-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida boshqarma boshlig‘i vazifasida faoliyat yuritgan.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligining sobiq direktori Alisher Ubbiyev qaysi lavozimga o‘tganligini ochiqlamagan.

20:35 / 26.06.2025 3.61k
Соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Шакирова Севара Баходировна назначена директором Агентства специализированных образовательных учреждений при Министерстве дошкольного и школьного образования.
До этого он работал заместителем директора Агентства специализированных образовательных учреждений.
Севара Шакирова с 2012 по 2019 год работала учителем в Государственной общеобразовательной школе, специализирующейся на филологических науках, с 2019 по 2022 год - заместителем директора специализированной школы имени Мухаммада аль-Хорезми, а с 2022 по 2023 год - исполнительным директором Президентской школы в Ташкенте.
В 2023-2024 годах работал начальником управления в Агентстве специализированных образовательных учреждений.
Кроме того, соответствующим постановлением Кабинета Министров Шакиров Хасан Рустамович назначен заместителем директора Агентства специализированных образовательных учреждений при Министерстве дошкольного и школьного образования.
Ранее он занимал должность проректора по финансовой и административной работе Университета "Новый Узбекистан."
Хасан Шакиров с 2001 по 2016 год занимал ответственные должности в Министерстве финансов, с 2016 по 2020 год - начальник Финансово-экономического управления Министерства иностранных дел, а с 2020 по 2022 год - начальник Отдела финансирования и планирования Агентства специализированных образовательных учреждений.
В 2022-2024 годах работал начальником управления в Агентстве специализированных образовательных учреждений.
Для справки: бывший директор Агентства специализированных образовательных учреждений Министерства дошкольного и школьного образования Алишер Уббиев не раскрыл, на какую должность он перешел.