O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tegishli qarori bilan Shakirova Sevara Baxodirovna — Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori lavozimiga tayinlandi.
U bunga qadar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori o‘rinbosari vazifasida ishlab kelayotgan edi.
Sevara Shakirova 2012-2019-yillarda Filologiya fanlariga ixtisoslashtirilgan Davlat umumta’lim maktabida o‘qituvchi, 2019-2022-yillarda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda direktor o‘rinbosari, 2022-2023-yillarda Toshkent shahridagi Prezident maktabida ijrochi direktor lavozimlarida ishlagan.
2023-2024-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida boshqarma boshlig‘i vazifasida ish olib borgan.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan, Shakirov Xasan Rustamovich — Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
U bunga qadar “Yangi O‘zbekiston” universiteti moliyaviy va ma’muriy ishlar bo‘yicha prorektori vazifasida ishlab kelayotgan edi.
Xasan Shakirov 2001-2016-yillarda Moliya vazirligida mas’ul lavozimlarda, 2016-2020-yillarda Tashqi ishlar vazirligida Moliya-iqtisod boshqarmasi boshlig‘i, 2020-2022-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida Moliyalashtirish va rejalashtirish bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan.
2022-2024-yillarda esa Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligida boshqarma boshlig‘i vazifasida faoliyat yuritgan.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligining sobiq direktori Alisher Ubbiyev qaysi lavozimga o‘tganligini ochiqlamagan.

By the relevant decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, Shakirova Sevara Bakhodirovna has been appointed Director of the Agency for Specialized Educational Institutions under the Ministry of Preschool and School Education.
Previously, he worked as Deputy Director of the Agency for Specialized Educational Institutions.
Sevara Shakirova worked as a teacher at the State General Education School specializing in Philological Sciences from 2012 to 2019, as Deputy Director of the Muhammad al-Khwarizmi Specialized School from 2019 to 2022, and as Executive Director of the Presidential School in Tashkent from 2022 to 2023.
In 2023-2024, he worked as the head of a department at the Agency of Specialized Educational Institutions.
Also, by the relevant decision of the Cabinet of Ministers, Shakirov Khasan Rustamovich was appointed to the position of Deputy Director of the Agency for Specialized Educational Institutions in the system of the Ministry of Preschool and School Education.
Previously, he held the position of Vice-Rector for Financial and Administrative Affairs at the "New Uzbekistan" University.
From 2001 to 2016, he held responsible positions in the Ministry of Finance, from 2016 to 2020 - Head of the Financial and Economic Department of the Ministry of Foreign Affairs, and from 2020 to 2022 - Head of the Department of Financing and Planning of the Agency for Specialized Educational Institutions.
In 2022-2024, he worked as the head of a department at the Agency of Specialized Educational Institutions.
For information: the former director of the Agency for Specialized Educational Institutions of the Ministry of Preschool and School Education, Alisher Ubbiev, did not disclose which position he was transferred to.