O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari Dubayda bo‘lib o‘tgan 57-Xalqaro Kimyo Olimpiadasida (IChO 2025) jamoa hisobidagi ko‘rsatkichi bilan O‘zbekiston tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etdi.
G‘olib o‘quvchilar bilan tanishing
Daler Rahimov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - oltin medal;
Mirjahon Muxammadov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - oltin medal;
Ibroxim Temurov - Toshkent viloyati, Olmaliq shahri, Buxoro maktabi o‘quvchisi - kumush medal;
Biloliddin Zuxriddinov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - kumush medal.
14-iyul kuni g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori Sevara Shakirova boshchiligida Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi.
Fan olimpiadalari markazi tomonidan 57-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi (IChO 2025) doirasida navbatdagi — 58-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi (IChO 2026)ga O‘zbekiston mezbonlik qilish bo‘yicha rasmiy taqdimot ham o‘tkazildi.
Taqdimotda 90 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etdi. Ularga esa Olimpiadaning asosiy g‘oyasi, Toshkent shahri infratuzilmasi va O‘zbekistonning ta’lim tizimidagi yutuqlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun: 58-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi 2026-yil iyul oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.

11:27 / 16.07.2025 4.25k
Members of the Uzbekistan national team achieved the best team result in the history of Uzbekistan at the 57th International Chemistry Olympiad (ICHO 2025) in Dubai.
In total, the members of the national team won 2 gold, 2 silver, a total of 4 medals.
Meet the winning readers
Daler Rakhimov - student of the specialized school named after Abu Ali ibn Sino - gold medal;
Mirjahon Mukhammadov - student of the specialized school named after Abu Ali ibn Sino - gold medal;
Ibrohim Temurov - student of the Bukhara school of the city of Almalyk, Tashkent region - silver medal;
Biloliddin Zukhriddinov - a student of the Abu Ali ibn Sino Specialized School - silver medal.
Later, the winning students were solemnly welcomed at the Islam Karimov Tashkent International Airport under the leadership of Sevara Shakirova, Director of the Agency for Specialized Educational Institutions.
Uzbekistan will host the 58th International Chemistry Olympiad in 2026
Within the framework of the 57th International Chemistry Olympiad (ICHO 2025), the Center for Science Olympiads also held an official presentation on Uzbekistan's hosting of the next 58th International Chemistry Olympiad (ICHO 2026).
Representatives of more than 90 countries took part in the presentation. They were given detailed information about the main idea of the Olympiad, the infrastructure of the city of Tashkent, and the achievements of Uzbekistan in the education system.
For reference: The 58th International Chemistry Olympiad is scheduled to be held in Tashkent in July 2026.