O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari Dubayda bo‘lib o‘tgan 57-Xalqaro Kimyo Olimpiadasida (IChO 2025) jamoa hisobidagi ko‘rsatkichi bilan O‘zbekiston tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etdi.
G‘olib o‘quvchilar bilan tanishing
Daler Rahimov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - oltin medal;
Mirjahon Muxammadov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - oltin medal;
Ibroxim Temurov - Toshkent viloyati, Olmaliq shahri, Buxoro maktabi o‘quvchisi - kumush medal;
Biloliddin Zuxriddinov - Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchisi - kumush medal.
14-iyul kuni g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi direktori Sevara Shakirova boshchiligida Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi.
Fan olimpiadalari markazi tomonidan 57-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi (IChO 2025) doirasida navbatdagi — 58-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi (IChO 2026)ga O‘zbekiston mezbonlik qilish bo‘yicha rasmiy taqdimot ham o‘tkazildi.
Taqdimotda 90 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etdi. Ularga esa Olimpiadaning asosiy g‘oyasi, Toshkent shahri infratuzilmasi va O‘zbekistonning ta’lim tizimidagi yutuqlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun: 58-Xalqaro Kimyo Olimpiadasi 2026-yil iyul oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.

Члены сборной Узбекистана показали лучший результат в истории Узбекистана в командном зачете на 57-й Международной химической олимпиаде (ICHO 2025), проходившей в Дубае.
Встречайте учеников-победителей
Далер Рахимов - ученик специализированной школы имени Абу Али ибн Сино - золотая медаль;
Миржахон Мухаммадов - ученик специализированной школы имени Абу Али ибн Сино - золотая медаль;
Иброхим Темуров - ученик Бухарской школы города Алмалык Ташкентской области - серебряная медаль;
Билолиддин Зухриддинов - ученик специализированной школы имени Абу Али ибн Сино - серебряная медаль.
Позже победителей торжественно встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова под руководством директора Агентства специализированных образовательных учреждений Севары Шакировой.
Узбекистан примет 58-ю Международную химическую олимпиаду 2026 года
В рамках 57-й Международной химической олимпиады (ICHO 2025) Центр научных олимпиад также провел официальную презентацию о проведении Узбекистаном очередной - 58-й Международной химической олимпиады (ICHO 2022).
В презентации приняли участие представители более 90 стран. Им была предоставлена подробная информация об основной идее Олимпиады, инфраструктуре города Ташкента и достижениях Узбекистана в системе образования.
Для справки: 58-я Международная олимпиада по химии планируется провести в Ташкенте в июле 2026 года.