Maktablarda aniqlangan ayrim muammolar yuzasidan senator so‘rovi yuborildi
Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasida doimiy asosda ishlovchi senator Malika Kadirxanova tomonidan Toshkent viloyatidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida aniqlangan ayrim muammoli holatlar yuzasidan Toshkent viloyati hokimligiga senator so‘rovi yuborildi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, umumiy o‘rta ta’lim tizimini rivojlantirish, o‘quvchilar uchun zamonaviy va xavfsiz sharoitlar yaratish borasida tizimli islohotlar amalga oshirilayotganiga qaramay, ayrim hududlarda maktablarning moddiy-texnik holati va infratuzilmasi bilan bog‘liq yechimini kutayotgan masalalar mavjud.
Xususan, Nurafshon shahri “Oppoq” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 10-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi va aholi yashash hududi oralig‘i devor bilan o‘ralmagan.
Maktabning aholi bilan tutashgan 900 metrlik chegara qismi ochiq bo‘lib, bu maktab hududida ekilgan daraxt va manzarali ko‘chatlarga zarar yetkazilishiga sabab bo‘lmoqda.
Prezidentning 2022-yil 12-maydagi PQ–241-sonli qaroriga muvofiq, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida ularning hududlarini o‘rash va boshqa zarur choralarni ko‘rish viloyat hokimliklari zimmasiga yuklatilgan.
Bundan tashqari, Zangiota tumani “Ibrat” mahallasida joylashgan 21-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘quvchilar uchun sport zali mavjud emas.
Maktabning sport zali Zangiota tumani hokimining 2017-yil 26-yanvardagi qaroriga asosan buzilgan bo‘lib, yetti yildan beri yangi sport zali qurib berilmagan. Natijada o‘quvchilarning jismoniy tarbiya mashg‘ulotlari to‘liq o‘tkazilmayapti.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, senator tomonidan “Parlament nazorati to‘g‘risida”gi Qonunning 15-moddasiga asosan Nurafshon shahridagi 10-sonli maktab atrofini o‘rash orqali o‘quvchilarning xavfsizligini ta’minlash hamda Zangiota tumanidagi 21-sonli maktabda jismoniy tarbiya darslari uchun zarur sport inshootini barpo etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan mutasaddi tashkilotlardan asoslantirilgan tushuntirish berish so‘ralgan.
Qonunchilik palatasi deputatlari Sayyora Imamova hamda Kozim Tojiyevlar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga deputatlik so‘rovi yuborildi.

По некоторым проблемам, выявленным в школах, направлен сенаторский запрос
Сенатор Малика Кадирханова, работающая на постоянной основе в Комитете Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, направила сенаторский запрос в хокимият Ташкентской области относительно некоторых проблемных ситуаций, выявленных в общеобразовательных учреждениях Ташкентской области.
Об этом сообщил Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Отмечалось, что несмотря на проводимые системные реформы по развитию системы общего среднего образования, созданию современных и безопасных условий для учащихся, в некоторых регионах имеются нерешенные вопросы, связанные с материально-техническим состоянием и инфраструктурой школ.
В частности, общеобразовательная школа No10, расположенная в махалле "Оппок" города Нурафшана, не огорожена стеной.
900-метровый участок границы школы с населением открыт, что приводит к повреждению деревьев и декоративных саженцев, посаженных на территории школы.
В соответствии с Постановлением Президента No ПП-241 от 12 мая 2022 года на хокимияты областей возложена задача ограждения территорий учреждений общего среднего образования и принятия других необходимых мер для обеспечения их безопасности.
Кроме того, в средней школе No 21, расположенной в махалле "Ибрат" Зангиатинского района, нет спортивного зала для учащихся.
Спортивный зал школы был снесен на основании решения хокима Зангиатинского района от 26 января 2017 года, и новый спортивный зал не строился семь лет. В результате занятия по физическому воспитанию учащихся проводятся не в полной мере.
Исходя из вышеизложенного, сенатор в соответствии со статьей 15 Закона "О парламентском контроле" просил ответственные организации дать обоснованные разъяснения по мерам, принимаемым для обеспечения безопасности учащихся путем ограждения школы No 10 города Нурафшана и строительства спортивного сооружения, необходимого для уроков физической культуры в школе No 21 Зангиатинского района.
Депутаты Законодательной палаты Сайёра Имамова и Козим Тожиев направили депутатский запрос министру дошкольного и школьного образования Эъзозе Каримовой.