Maktablarda aniqlangan ayrim muammolar yuzasidan senator so‘rovi yuborildi
Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasida doimiy asosda ishlovchi senator Malika Kadirxanova tomonidan Toshkent viloyatidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida aniqlangan ayrim muammoli holatlar yuzasidan Toshkent viloyati hokimligiga senator so‘rovi yuborildi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, umumiy o‘rta ta’lim tizimini rivojlantirish, o‘quvchilar uchun zamonaviy va xavfsiz sharoitlar yaratish borasida tizimli islohotlar amalga oshirilayotganiga qaramay, ayrim hududlarda maktablarning moddiy-texnik holati va infratuzilmasi bilan bog‘liq yechimini kutayotgan masalalar mavjud.
Xususan, Nurafshon shahri “Oppoq” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 10-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi va aholi yashash hududi oralig‘i devor bilan o‘ralmagan.
Maktabning aholi bilan tutashgan 900 metrlik chegara qismi ochiq bo‘lib, bu maktab hududida ekilgan daraxt va manzarali ko‘chatlarga zarar yetkazilishiga sabab bo‘lmoqda.
Prezidentning 2022-yil 12-maydagi PQ–241-sonli qaroriga muvofiq, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida ularning hududlarini o‘rash va boshqa zarur choralarni ko‘rish viloyat hokimliklari zimmasiga yuklatilgan.
Bundan tashqari, Zangiota tumani “Ibrat” mahallasida joylashgan 21-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘quvchilar uchun sport zali mavjud emas.
Maktabning sport zali Zangiota tumani hokimining 2017-yil 26-yanvardagi qaroriga asosan buzilgan bo‘lib, yetti yildan beri yangi sport zali qurib berilmagan. Natijada o‘quvchilarning jismoniy tarbiya mashg‘ulotlari to‘liq o‘tkazilmayapti.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, senator tomonidan “Parlament nazorati to‘g‘risida”gi Qonunning 15-moddasiga asosan Nurafshon shahridagi 10-sonli maktab atrofini o‘rash orqali o‘quvchilarning xavfsizligini ta’minlash hamda Zangiota tumanidagi 21-sonli maktabda jismoniy tarbiya darslari uchun zarur sport inshootini barpo etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan mutasaddi tashkilotlardan asoslantirilgan tushuntirish berish so‘ralgan.
Qonunchilik palatasi deputatlari Sayyora Imamova hamda Kozim Tojiyevlar tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri E’zoza Karimovaga deputatlik so‘rovi yuborildi.

Senator Malika Kadirkhanova, who works on a permanent basis in the Senate Committee on Youth, Women's, Culture and Sports Issues, sent a senator's inquiry to the Tashkent regional administration regarding some problematic situations identified in general secondary educational institutions in the Tashkent region.
This was reported by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
It was noted that, despite the ongoing systemic reforms to develop the general secondary education system and create modern and safe conditions for students, there are still unresolved issues related to the material and technical condition and infrastructure of schools in some regions.
In particular, the area between secondary school No. 10, located in the "Oppoq" mahalla citizens' assembly of the city of Nurafshan, and the residential area is not fenced.
The 900-meter border section of the school, adjacent to the population, is open, which causes damage to the trees and ornamental saplings planted on the school grounds.
In accordance with Presidential Decree No. PP-241 of May 12, 2022, in order to ensure the safety of general secondary educational institutions, it is entrusted to the khokimiyats of the regions to enclose their territories and take other necessary measures.
In addition, secondary school No. 21, located in the "Ibrat" mahalla of the Zangiata district, does not have a gym for students.
The school's gym was demolished based on the decision of the Zangiata district governor dated January 26, 2017, and a new gym has not been built for seven years. As a result, physical education classes are not conducted in full.
Based on the foregoing, the senator, in accordance with Article 15 of the Law "On Parliamentary Control," asked the responsible organizations to provide a reasoned explanation regarding the measures being taken to ensure the safety of students by fencing around School No. 10 in the city of Nurafshan and the construction of a sports facility necessary for physical education classes at School No. 21 in the Zangiata district.
Ayrim o‘qituvchilarning maoshi 20 mln so‘mga yetkaziladi
Members of the Legislative Chamber, Sayyora Imamova and Kozim Tojiyev, sent a parliamentary inquiry to the Minister of Preschool and School Education, E'zoza Karimova.