11:26 / 25.07.2025 2.32k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilarini o‘rgangan kasb-hunar bo‘yicha yakuniy imtihondan o‘tkazish va ularga davlat namunasidagi elektron sertifikat berish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori imzolandi.
Endilikda, har yili 30-iyunga qadar kasb-hunarga o‘qitish joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilariga maktabda o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat beriladi.
Buning uchun maktab bitiruvchilari o‘zining kasbiy ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha amaliy imtihon topshirishi kerak bo‘ladi.
Amaliy imtihon 10-11-sinf o‘quvchilari o‘rgangan kasbiy ta’lim fani o‘quv dasturlari asosida o‘tkazilib, 56 va undan yuqori ball to‘plagan bitiruvchi amaliy imtihondan o‘tgan hisoblanadi.
O‘quv yili davomida kasbiy ta’lim fanidan bitiruvchining choraklik baholari kasbiy ta’lim ustasi tomonidan elektron platformaga kiritib boriladi.
Har yili 25-iyunga qadar kasbiy ta’lim fanidan amaliy imtihon baholari elektron platformaga kiritiladi hamda maktabning pedagogik kengashi bitiruvchilarga sertifikat berish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Bitiruvchi haqidagi barcha ma’lumotlar elektron platformaga kiritilganidan so‘ng sertifikat avtomatik tarzda shakllanadi hamda maktab va kasbiy ko‘nikmalar markazi direktori tomonidan elektron platforma orqali tasdiqlanadi.
Bitiruvchilarga sertifikat har yili 30-iyunga qadar, amaliy imtihonni qayta topshirgan bitiruvchilarga 10-iyulga qadar beriladi.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi har yili 1-aprelga qadar kelgusi o‘quv yilida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablar ro‘yxatini shakllantiradi va tasdiqlaydi.
O‘quvchilarni darsdan bo‘sh vaqtlarida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablardagi tegishli bo‘sh binolar tadbirkorlarga tekin foydalanishga beriladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilarini xorijiy til va zamonaviy kasblarga o‘qitish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 2-fevraldagi PQ–53-son qarori imzolangandi.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 11-fevraldagi 78-sonli qarori bilan “O‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ham tasdiqlangandi.

11:26 / 25.07.2025 2.33k
Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство занятости и сокращения бедности подписали совместное постановление об утверждении Положения "О порядке проведения выпускников общеобразовательных учреждений итоговым экзаменом по выбранной профессии и выдачи им электронного сертификата государственного образца."
Теперь ежегодно до 30 июня выпускникам средних общеобразовательных учреждений, в которых внедрено профессиональное обучение, выдается сертификат по профессии, полученной в школе.
Для этого выпускники школ должны будут сдать практический экзамен по своему направлению профессионального образования.
Практический экзамен проводится на основе учебных программ по предмету профессионального образования, изучаемому учащимися 10-11 классов, и выпускник, набравший 56 и более баллов, считается сдавшим практический экзамен.
В течение учебного года мастер профессионального образования вносит на электронную платформу четвертные оценки выпускника по предмету "Профессиональное образование."
Ежегодно до 25 июня оценки практических экзаменов по предмету "Профессиональное образование" вносятся в электронную платформу, а педагогический совет школы принимает решение о выдаче выпускникам сертификатов.
После внесения всех сведений о выпускнике в электронную платформу сертификат формируется автоматически и утверждается директором школы и центра профессиональных навыков через электронную платформу.
Выпускникам сертификат выдается ежегодно до 30 июня, а выпускникам, повторно сдавшим практический экзамен, - до 10 июля.
Для справки: Министерство дошкольного и школьного образования ежегодно до 1 апреля формирует и утверждает перечень школ, в которых в следующем учебном году будет внедрено профессиональное обучение.
Соответствующие пустующие здания в школах, где внедряется профессиональное обучение учащихся в свободное от уроков время, будут переданы предпринимателям в безвозмездное пользование.
Напомним, ранее было подписано постановление Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2024 года No ПП-53 "О дополнительных мерах по обучению учащихся общеобразовательных учреждений иностранным языкам и современным профессиям."
В целях обеспечения исполнения данного постановления постановлением Кабинета Министров от 11 февраля 2025 года No 78 утверждено Положение "О порядке взаимодействия учреждений общего среднего образования и субъектов предпринимательства в профессиональном обучении учащихся."