11:26 / 25.07.2025 2.32k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilarini o‘rgangan kasb-hunar bo‘yicha yakuniy imtihondan o‘tkazish va ularga davlat namunasidagi elektron sertifikat berish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori imzolandi.
Endilikda, har yili 30-iyunga qadar kasb-hunarga o‘qitish joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilariga maktabda o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat beriladi.
Buning uchun maktab bitiruvchilari o‘zining kasbiy ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha amaliy imtihon topshirishi kerak bo‘ladi.
Amaliy imtihon 10-11-sinf o‘quvchilari o‘rgangan kasbiy ta’lim fani o‘quv dasturlari asosida o‘tkazilib, 56 va undan yuqori ball to‘plagan bitiruvchi amaliy imtihondan o‘tgan hisoblanadi.
O‘quv yili davomida kasbiy ta’lim fanidan bitiruvchining choraklik baholari kasbiy ta’lim ustasi tomonidan elektron platformaga kiritib boriladi.
Har yili 25-iyunga qadar kasbiy ta’lim fanidan amaliy imtihon baholari elektron platformaga kiritiladi hamda maktabning pedagogik kengashi bitiruvchilarga sertifikat berish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Bitiruvchi haqidagi barcha ma’lumotlar elektron platformaga kiritilganidan so‘ng sertifikat avtomatik tarzda shakllanadi hamda maktab va kasbiy ko‘nikmalar markazi direktori tomonidan elektron platforma orqali tasdiqlanadi.
Bitiruvchilarga sertifikat har yili 30-iyunga qadar, amaliy imtihonni qayta topshirgan bitiruvchilarga 10-iyulga qadar beriladi.
Ma’lumot uchun: Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi har yili 1-aprelga qadar kelgusi o‘quv yilida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablar ro‘yxatini shakllantiradi va tasdiqlaydi.
O‘quvchilarni darsdan bo‘sh vaqtlarida kasb-hunarga o‘qitish joriy etiladigan maktablardagi tegishli bo‘sh binolar tadbirkorlarga tekin foydalanishga beriladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilarini xorijiy til va zamonaviy kasblarga o‘qitish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 2-fevraldagi PQ–53-son qarori imzolangandi.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 11-fevraldagi 78-sonli qarori bilan “O‘quvchilarni kasb-hunarga o‘qitishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining o‘zaro hamkorlik qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom ham tasdiqlangandi.

11:26 / 25.07.2025 2.33k
A joint resolution of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Employment and Poverty Reduction was signed on the approval of the regulation "On the procedure for conducting the final examination of graduates of general secondary educational institutions in the studied profession and issuing them an electronic certificate of the state standard."
Now, annually, by June 30, graduates of general secondary educational institutions where vocational training has been introduced will be issued a certificate in the profession they studied at school.
For this, school graduates will have to take a practical exam in their field of professional education.
The practical exam was conducted on the basis of the curriculum of the subject of vocational education studied by students of grades 10-11, and the graduate who scored 56 points or higher is considered to have passed the practical exam.
Throughout the academic year, the quarterly grades of the graduate in the subject of vocational education are entered into the electronic platform by the master of vocational education.
Annually, by June 25, practical exam grades in vocational education are entered into the electronic platform, and the school's pedagogical council makes a decision on issuing certificates to graduates.
After entering all information about the graduate into the electronic platform, the certificate is automatically generated and approved by the director of the school and vocational skills center through the electronic platform.
Certificates are issued to graduates annually by June 30, and to graduates who retake the practical exam - by July 10.
For reference: The Ministry of Preschool and School Education annually, by April 1, forms and approves a list of schools where vocational training will be introduced in the next academic year.
Relevant vacant buildings in schools where vocational training is being introduced in students' free time will be provided free of charge to entrepreneurs.
Recall that earlier, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 2, 2024 No. PP-53 "On Additional Measures for Teaching Foreign Languages and Modern Professions to Students of General Secondary Educational Institutions" was signed.
In order to ensure the implementation of this resolution, the Cabinet of Ministers approved the Regulation "On the Procedure for Interaction of General Secondary Educational Institutions and Business Entities in Vocational Training of Students" by Resolution No. 78 of February 11, 2025.