“B2 sertifikati yo‘q o‘qituvchilarni ishdan bo‘shatish haqida ko‘rsatma bermaganmiz” — vazirlik
Keyinroq hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari tomonidan umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktorlariga ham rasmiy ko‘rsatmalar berilib, maktablarda faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari to‘g‘risida tahliliy ma’lumotlarni taqdim etish so‘ralgan.
Bu orada maktab direktorlari tomonidan tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan pedagoglar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinishi haqida ogohlantirish xatlari berildi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi bunday holat mehnat qonunchiligiga zid ekanligi, bu bo‘yicha tushuntirish berishi haqida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov xati yuborgani malum boldi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi esa O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashining B2 sertifikati yuzasidan yozgan xatiga javob yo‘llab, hududiy boshqarmalar va tizim tashkilotlariga joriy o‘quv yilidan boshlab xorijiy tillarni o‘zlashtirish darajasi bo‘yicha kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan xorijiy tillar o‘qituvchilari bilan tuzilgan mehnat shartnomalarini bekor qilish yuzasidan rasmiy ko‘rsatma berilmaganligi ma’lum qildi.
Vazirlikning izoh berishicha, Mehnat kodeksi 10-moddasiga ko‘ra, mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik ushbu Kodeksdan hamda yakka tartibdagi mehnatga oid munosabatlarni va ular bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan ijtimoiy munosabatlarni tartibga soluvchi boshqa qonunchilik hujjatlaridan iboratdir.
Mazkur kodeksning 19-moddasida, xodim va ish beruvchi yakka tartibdagi mehnatga oid munosabatlarning subyektlari ekanligi belgilangan.
Shunga muvofiq, Mehnat kodeksida, boshqa qonunlarda nazarda tutilgan tartibda va shartlar asosida mehnat shartnomasini tuzish, o‘zgartirish hamda bekor qilish bevosita yakka tartibdagi mehnatga oid munosabatlarning subyektlari o‘rtasida hal etilishi lozim.
O‘zbekiston Respublikasi “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunining 23-moddasiga asosan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ta’lim sohasidagi yagona davlat siyosatini amalga oshiradi.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi “Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirishni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 312-son qarorining 9-bandiga muvofiq, 2025/2026-o‘quv yiliga qadar umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan barcha xorijiy tillar o‘qituvchilari kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligi belgilangan.
Shuningdek, vazirlik o‘quvchilarga sifatli ta’lim berilishi va til bilish ko‘nikmalarini lozim darajada egallashlari uchun ularga ta’lim beradigan pedagoglarning bilim darajasi (shu bilan birga til bilish darajasining asosi sifatida tegishli sertifikatga ega bo‘lishi) yetarli bo‘lishi lozimligi muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida eslatib o‘tgan.

"Мы не давали указаний об увольнении учителей без сертификата B2" - министерство
Известно, что это английский, французский, немецкий, испанский, итальянский, арабский, китайский, японский, корейский, турецкий, персидский, пушту, дари, урду, хинди. То есть педагоги, которые преподают именно эти языки, считаются учителями иностранных языков.
Позже региональные управления дошкольного и школьного образования дали официальные указания директорам общеобразовательных школ с просьбой предоставить аналитическую информацию об учителях иностранных языков, работающих в школах.
Тем временем директора школ выдали предупредительные письма о расторжении трудового договора с педагогами, не имеющими соответствующего сертификата.
После этого Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана направил письмо в Министерство дошкольного и школьного образования с просьбой разъяснить, что такая ситуация противоречит трудовому законодательству.
Министерство дошкольного и школьного образования ответило на письмо Республиканского совета профсоюза работников образования и науки Узбекистана относительно сертификата B2, заявив, что территориальным управлениям и организациям системы не было дано официального указания расторгнуть с текущего учебного года трудовые договоры с учителями иностранных языков, не имеющими национального или приравненного к нему международного сертификата уровня B2 по уровню владения иностранными языками.
Министерство пояснило, что согласно статье 10 Трудового кодекса, трудовое законодательство состоит из настоящего Кодекса и других законодательных актов, регулирующих индивидуальные трудовые отношения и непосредственно связанные с ними общественные отношения.
Статья 19 данного Кодекса устанавливает, что работник и работодатель являются субъектами индивидуальных трудовых отношений.
Соответственно, заключение, изменение и прекращение трудового договора в порядке и на условиях, предусмотренных Трудовым кодексом, другими законами, должно решаться непосредственно между субъектами индивидуальных трудовых отношений.
Согласно статье 23 Закона Республики Узбекистан "Об образовании," Кабинет Министров Республики Узбекистан реализует единую государственную политику в области образования.
В соответствии с пунктом 9 постановления Кабинета Министров от 19 мая 2021 года No 312 "О мерах по эффективной организации популяризации изучения иностранных языков" установлено, что до 2025/2026 учебного года все преподаватели иностранных языков, работающие в общих средних, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях, должны иметь национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня не ниже B2.
Министерство также особо отметило, что для того, чтобы учащиеся получали качественное образование и приобретали языковые навыки на должном уровне, важно, чтобы уровень знаний преподавателей (включая наличие соответствующего сертификата в качестве основы уровня владения языком) был достаточным.
Комментарии 23
15:09 / 24.09.2025
Экзамены на получение национального сертификата по иностранному языку, запланированные Агентством по оценке знаний в сентябре, октябре, ноябре и декабре текущего года, также будут проводиться в августе.
19:35 / 15.08.2025
Мы видим, что Министерство дошкольного и школьного образования в этот раз подходит к этому вопросу более строго.