70 foiz ustama oladigan o‘qituvchilar ro‘yxati “ERP” dasturiga kiritildi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hududiy boshqarma boshliqlariga ayrim pedagoglar uchun 70 foizlik ustama to‘lab berilishini nazoratga olishni bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Shuningdek, moliyaviy xato va kamchiliklarni oldini olish maqsadida 70 foizlik ustamaga erishgan pedagog xodimlar ro‘yxati “ERP” dasturiy majmuasida shakllantirilib, ularga tegishli ma’lumotnoma berildi hamda “UzASBO-2” dasturiy majmuasiga integratsiya qilinib, ma’lumotnomaga ega xodimlarga qo‘shimcha ustama to‘lash imkoniyati yaratildi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF–79-son Farmoni 3-bandi 10-xatboshida xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilab berilgan.
Shunga ko‘ra, joriy yilning yanvar-iyun oylarida o‘tkazilgan pedagog kadrlar attestatsiyasi natijalariga ko‘ra 4 199 nafar pedagoglar 86 va undan yuqori ball to‘plab, oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) bo‘lib, ularning bazaviy tarif stavkalariga qo‘shimcha 70 foiz ustama belgilanadi.

Список учителей, получающих 70% надбавку, включен в программу "ERP."
Министерство дошкольного и школьного образования поручило начальникам территориальных управлений взять под контроль выплату надбавки в размере 70 процентов некоторым педагогам.
Кроме того, в целях предотвращения финансовых ошибок и недостатков в программном комплексе "ERP" был сформирован список педагогических работников, получивших 70-процентную надбавку, им была выдана соответствующая справка, а также была интегрирована в программный комплекс "UzASBO-2," что позволило выплачивать дополнительную надбавку сотрудникам, имеющим справку.
Для справки: в абзаце 10 пункта 3 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 установлено, что педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, выплачивается доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
В соответствии с этим, по результатам аттестации педагогических кадров, проведенной в январе-июне текущего года, 4 199 педагогов набрали 86 и более баллов и получили (или сохранили) высшую и первую квалификационные категории, к их базовым тарифным ставкам будет установлена надбавка в размере 70 процентов.