O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida” 2025-yil 10-iyuldagi PQ-222-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan bog‘cha va maktablar uchun “Salom bog‘cha”, “Birinchi qo‘ng‘iroq” va “Mustaqillik dars” larini tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Unga ko‘ra, ta’lim tashkilotlarida joriy yilning 2-sentyabr kuni “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” degan mavzuda bayram tadbirlarini tashkil etilib, mazkur tadbir davomiyligi 45 daqiqa davom etadi.
Shuningdek, tadbir doirasida 1-sinf o‘quvchilariga “Prezident sovg‘asi” ni mahalliy hokimliklar va faol jamoatchilik vakillari hamda ota-onalar ishtirokida tantanali ravishda topshiriladi.
Tadbirlar ta’lim tashkilotlarining hovlisi, bog‘i, soya-salqin ochiq maydonlarda o‘tkazilib, o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash hamda maktab hududiga avtotransport vositalari kiritilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
"Birinchi qo‘ng‘iroq" tadbirlarini 1- va 11-sinf o‘quvchilari ishtirokida o‘tkaziladi
Umumta’lim maktablarida yangi o‘quv yilining 2-sentyabrda boshlanishiga to‘sqinlik qiluvchi hech qanday sabab mavjud emas.

15:59 / 28.08.2025 2.45k
In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 10, 2025 No. PP-222 "On the preparation and holding of the celebration of the thirty-fourth anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan," the Ministry of Preschool and School Education instructed to organize "Hello Kindergarten," "First Bell," and "Independence Lessons" for kindergartens and schools.
According to it, on September 2 of this year, festive events on the theme "For the Motherland, for the Nation, for the People!" will be organized in educational organizations, the duration of which will be 45 minutes.
Also, within the framework of the event, "President's Gift" will be solemnly presented to 1st-grade students with the participation of local khokimiyats and representatives of the active public, as well as parents.
Events are held in the courtyards, gardens, and shady open areas of educational institutions, and the entry of vehicles into the school premises is prohibited to ensure the safety of students.