Yuqori sinf o‘qituvchisi boshlang‘ich sinflarda “Tarbiya”dan dars bersa bo‘ladimi?
“Tarbiya” fanidan oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchiman. Hozirgi kunda boshlang‘ich sinflarga ham dars berishim mumkinmi?
“Tarbiya” fani mutaxassisligiga ega bo‘lgan o‘qituvchilar yoki “Tarbiya” fanidan qayta tayyorlovdan o‘tgan o‘qituvchilar yuqori hamda boshlang‘ich sinflarda dars berish huquqiga ega.
Bunda boshlang‘ich sinflardagi dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari asosida o‘qituvchilar o‘rtasida taqsimlanishi lozim.
Agar “Tarbiya” fanidan dars o‘tish huquqiga ega bo‘lgan o‘qituvchilarning mazkur fandan malaka toifasi mavjud bo‘lsa, ularga “Tarbiya” fani bo‘yicha malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari ham amalga oshiriladi.
Ma’lumot uchun: “Tarix” va “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” o‘qituvchilari boshlang‘ich sinflarda dars bersa, toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lanmaydi.
Ma’lumki, Bosh vazirning 2024-yil 16-apreldagi 30/1-1782-sonli ko‘rsatma xatiga muvofiq “Tarix”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” mutaxassisligiga ega o‘qituvchilarga faqat 5-11-sinflarda “Tarbiya” fani bo‘yicha dars o‘tishlariga ruxsat berilgan.
Shu sababli, “Tarix”, “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” mutaxassisligiga ega o‘qituvchilar boshlang‘ich sinflarda (1-4-sinf) “Tarbiya” fanidan dars bergan taqdirda, ularning malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmaydi.
Ayrim hududlarda esa boshlang‘ich sinflardagi “Tarbiya” fani ushbu fan o‘qituvchilariga ham berish holati kuzatilgan. Shu sababli, “Tarix” va “Milliy istiqlol g‘oyasi va huquq” o‘qituvchilariga boshlang‘ich sinflarda dars bergani uchun qo‘shimcha to‘lovlar amalga oshirilmasligi mumkin.

Can a high school teacher teach "Upbringing" in primary grades?
I am a teacher with the highest qualification category in the subject "Upbringing." Can I teach elementary school today?
Teachers with a specialty in the subject "Upbringing" or teachers who have undergone retraining in the subject "Upbringing" have the right to teach in upper and primary grades.
In this case, lesson hours in primary grades should be distributed among teachers in accordance with the requirements of the Regulation "On the Procedure for Completing Classes and Formation of Tariff Lists in General Education Institutions."
If teachers who have the right to teach the subject "Upbringing" have a qualification category in this subject, they are also paid additional payments for the qualification category in the subject "Upbringing."
Will there be no additional payment for the category of "History" and "National Ideology of Independence and Law" teachers who teach in primary grades.
As is known, according to the Prime Minister's directive No. 30/1-1782 dated April 16, 2024, teachers specializing in "History," "National Ideology of Independence and Law" are allowed to teach the subject "Upbringing" only in grades 5-11.
Therefore, if teachers with specialties in "History," "National Ideology of Independence and Law" teach the subject "Upbringing" in primary grades (1-4 grades), no additional payments will be made for their qualification category.
In some regions, the subject "Upbringing" in primary grades was also taught to teachers of this subject. Therefore, teachers of "History" and "National Ideology of Independence and Law" may not be charged additional payments for teaching in primary grades.