Bu yil davlat granti kvotasining 84,2 foizini maktab bitiruvchilari egalladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekistonda 2025-yilgi maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida qayd etgan natijalari haqida ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu yil maktabni 438 869 nafar o‘quvchi tamomlab, ulardan 75 foizi OTMlarga kirish imtihonlarida qatnashgan. Bunda maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida maksimal ballni egallash ko‘rsatkichi 5 barobarga oshgan.
Shuningdek, bu yilgi bitiruvchilar davlat grantlarini egallashda yuqori natija qayd etgan. Jumladan, 619 nafar maktab bitiruvchilari eng yuqori 189 ballni qo‘lga kiritdi. Davlat granti kvotasining 84,2 foizini (29 881 nafar) joriy yil bitiruvchilari egalladi. Bu ko‘rsatkich esa avvalgi yilga nisbatan 7,2 foizga oshganini ko‘rsatadi.
Davlat OTMlariga qabul qilingan bitiruvchilar soni oxirgi uch yilda 3,5 foizga oshdi. Bu yil maktab bitiruvchilarining 25,8 foizi (113 176 nafari) oliygohlarga qabul qilindi. OTMga kirish bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Navoiy (48,4 foiz), Buxoro (38,2 foiz), Jizzax (32,4 foiz) viloyatlarida qayd etildi.
Imtihonda olgan o‘rtacha ball ko‘rsatkichlari bo‘yicha esa hududlar kesimida Buxoro viloyati peshqadamlik qildi (96 ball).
Ma’lumot uchun: O‘zbekistonda oliygohlarga joriy yilgi kirish imtihonlarida jami 614 ming 768 nafar abituriyent qatnashgan bo‘lib, bu o‘tgan yilgiga qaraganda 122 mingga kamdir. Testga kirganlarning 41,29 foizi minimum o‘tish balli — 56,7 ballni to‘play olmagan.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
2026-yildan har yili startap loyihaga aylantirish salohiyati yuqori bo‘lgan g‘oyalarni aniqlash bo‘yicha “Eng innovatsion g‘oya” respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Endi abituriyentlarga oliygohga kirish muammo bo‘lmaydi
Endilikda abituriyentlar 5 ta oliygohdan birortasiga kirolmagan bo‘lsa, lekin to‘plagan balli boshqa oliygohdagi to‘lmagan yo‘nalishga to‘g‘ri kelsa, shu oliygoh rektori ularni kontrakt asosida qabul qilishi mumkin bo‘ladi.

This year, 84.2% of the state grant quota was filled by school graduates.
The Ministry of Preschool and School Education provided information on the results of school graduates' entrance exams for higher education in Uzbekistan in 2025.
It was reported that 438,869 students graduated from school this year, and 75% of them took entrance exams to universities. At the same time, the indicator of school graduates scoring the maximum points on entrance exams to higher education increased 5 times.
Also, this year's graduates achieved high results in obtaining state grants. In particular, 619 school graduates received the highest score of 189. 84.2% of the state grant quota (29,881 people) was filled by this year's graduates. This indicator shows an increase of 7.2% compared to the previous year.
The number of graduates admitted to state universities has increased by 3.5% over the past three years. This year, 25.8 percent of school graduates (113,176 people) were admitted to universities. The highest rates of university admission were recorded in Navoi (48.4%), Bukhara (38.2%), and Jizzakh (32.4%) regions.
In terms of the average score obtained on the exam, the Bukhara region led by region (96 points).
For information: a total of 614,768 applicants took part in the entrance exams to universities in Uzbekistan this year, which is 122,000 fewer than last year. 41.29% of those who took the test did not score the minimum passing score - 56.7 points.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Starting in 2026, the republican competition "Most Innovative Idea" will be held annually to identify ideas with high potential for transformation into startup projects.
Now, if applicants were unable to enter any of the 5 universities, but their score matched an unfilled program at another university, the rector of that university will be able to admit them on a contract basis.