Bu yil davlat granti kvotasining 84,2 foizini maktab bitiruvchilari egalladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekistonda 2025-yilgi maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida qayd etgan natijalari haqida ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu yil maktabni 438 869 nafar o‘quvchi tamomlab, ulardan 75 foizi OTMlarga kirish imtihonlarida qatnashgan. Bunda maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga kirish imtihonlarida maksimal ballni egallash ko‘rsatkichi 5 barobarga oshgan.
Shuningdek, bu yilgi bitiruvchilar davlat grantlarini egallashda yuqori natija qayd etgan. Jumladan, 619 nafar maktab bitiruvchilari eng yuqori 189 ballni qo‘lga kiritdi. Davlat granti kvotasining 84,2 foizini (29 881 nafar) joriy yil bitiruvchilari egalladi. Bu ko‘rsatkich esa avvalgi yilga nisbatan 7,2 foizga oshganini ko‘rsatadi.
Davlat OTMlariga qabul qilingan bitiruvchilar soni oxirgi uch yilda 3,5 foizga oshdi. Bu yil maktab bitiruvchilarining 25,8 foizi (113 176 nafari) oliygohlarga qabul qilindi. OTMga kirish bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Navoiy (48,4 foiz), Buxoro (38,2 foiz), Jizzax (32,4 foiz) viloyatlarida qayd etildi.
Imtihonda olgan o‘rtacha ball ko‘rsatkichlari bo‘yicha esa hududlar kesimida Buxoro viloyati peshqadamlik qildi (96 ball).
Ma’lumot uchun: O‘zbekistonda oliygohlarga joriy yilgi kirish imtihonlarida jami 614 ming 768 nafar abituriyent qatnashgan bo‘lib, bu o‘tgan yilgiga qaraganda 122 mingga kamdir. Testga kirganlarning 41,29 foizi minimum o‘tish balli — 56,7 ballni to‘play olmagan.
MMTVga bo‘ysinadigan oliygohlarda “Qalqon” patrullari tashkil etiladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2026-yil 23-fevraldagi 76-sonli buyrug‘i bilan pedagogika oliy ta’lim tashkilotlarida “Qalqon” patrullarini tashkil etish to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
2026-yildan har yili startap loyihaga aylantirish salohiyati yuqori bo‘lgan g‘oyalarni aniqlash bo‘yicha “Eng innovatsion g‘oya” respublika tanlovi o‘tkaziladi.
Endi abituriyentlarga oliygohga kirish muammo bo‘lmaydi
Endilikda abituriyentlar 5 ta oliygohdan birortasiga kirolmagan bo‘lsa, lekin to‘plagan balli boshqa oliygohdagi to‘lmagan yo‘nalishga to‘g‘ri kelsa, shu oliygoh rektori ularni kontrakt asosida qabul qilishi mumkin bo‘ladi.

Министерство дошкольного и школьного образования предоставило информацию о результатах вступительных экзаменов в высшие учебные заведения для выпускников школ 2025 года в Узбекистане.
Сообщается, что в этом году школу окончили 438 869 учащихся, 75% из которых приняли участие во вступительных экзаменах в вузы. При этом показатель максимального балла выпускников школ на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения увеличился в 5 раз.
Выпускники этого года также показали высокие результаты в получении государственных грантов. В частности, 619 выпускников школ набрали наивысший балл - 189. 84,2% квоты на государственный грант (29 881 человек) получили выпускники этого года. Этот показатель увеличился на 7,2 процента по сравнению с предыдущим годом.
Число выпускников, поступивших в государственные вузы, за последние три года увеличилось на 3,5 процента. В этом году 25,8 процента (113 176 человек) выпускников школ были приняты в вузы. Самый высокий показатель поступления в вузы зафиксирован в Навоийской (48,4%), Бухарской (38,2%) и Джизакской (32,4%) областях.
По показателям среднего балла на экзамене в разрезе регионов лидировала Бухарская область (96 баллов).
Для справки: Всего в этом году в вступительных экзаменах в вузы Узбекистана приняли участие 614 768 абитуриентов, что на 122 тысячи меньше, чем в прошлом году. 41,29% участников теста не смогли набрать минимальный проходной балл - 56,7 балла.
Теперь, если абитуриенты не поступили ни в один из пяти вузов, но их баллы совпадают с незаполненным направлением в другом вузе, ректор этого вуза сможет принять их на контрактной основе.