Bog‘cha bolalari ommaviy zaharlandi, vazir holatni shaxsan nazoratga oldi
Joriy yil 24-sentyabr kuni Toshkent viloyatining Piskent va Bo‘ka tumanlaridagi bir necha maktabgacha ta’lim tashkiloti tarbiyalanuvchilari  ovqatdan zaharlangani haqida xabar tarqaldi.
Dastlabki tibbiy ko‘riklar xulosasi asosida bemor bolalarga “Oshqozon-ichak faoliyatining o‘tkir funksional buzilishi, ovqat toksikinfeksiyasi” tashxisi qo‘yilib, zaruriy muolajalar amalga oshirilgan hamda shu kunning o‘zida aksariyat bolalarning sog‘lig‘i yaxshilangani tufayli uylariga javob berib yuborilgan. Og‘ir ahvoldagi bemorlar aniqlanmagan.
Shundan so‘ng, holat bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi dastlabki rasmiy munosabatini bildirdi.
Ta’kidlanishicha, mazkur vaziyat darhol Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan nazoratga olinib, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan birgalikda o‘rganish ishlari boshlangan.
Dastlabki taxminlarga ko‘ra, bolalar sog‘lig‘idagi o‘zgarishlarga sifatsiz sut mahsulotlari sabab bo‘lgan. Maktabgacha ta’lim tashkilotlariga shu kuni  olib kelingan 3,2% li kefir mahsuloti  Oqqo‘rg‘on tumanidagi sexlarning birida ishlab chiqarilgani aniqlangan.
Tibbiy yordamga murojaat qilgan bemorlardan olingan tahlillar hamda iste’mol qilingan oziq-ovqatlar namunalari tegishli laboratoriyalarda tekshiruvdan o‘tkazilyapti.
25-sentyabr kuni vazir E’zoza Karimova boshchiligidagi mas’ullar Toshkent viloyatidagi holatni joyiga chiqib o‘rgandi.
Vazirlikning ma’lum qilishicha, vazir E’zoza Karimova, vazir o‘rinbosari Azizbek Turdiyev mazkur holatlarni shaxsan o‘rganish maqsadida Quyi Chirchiq, Oqqo‘rg‘on, Piskent va Bo‘ka tumanlaridagi maktabgacha ta’lim tashkilotlariga borgan.
Xususan, hududiy huquqni muhofaza qiluvchi organlar, mahalliy hokimlik mas’ullari bilan hamkorlikda bog‘chalarning ayni vaqtdagi holati, oshxonalardagi mavjud sharoitlar ko‘zdan kechirilgan.
Ayni paytda Quyi Chirchiq tumanida 12 nafar, Oqqo‘rg‘on tumanida 97 nafar bola shifokorlar nazoratida bo‘lib, bolalar salomatligi barqaror. Tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda ehtiyot chorasi sifatida Piskent va Bo‘ka tumanlaridagi MTT tarbiyalanuvchilari navbati bilan shifokorlar nazoratidan o‘tkazilmoqda.
Hozirgacha bolalar sog‘lig‘iga jiddiy xavf soladigan holatlar aniqlanmagan. Ayni vaqtda yuzaga kelgan holat huquq-tartibot organlari tomonidan nazoratga olingan va tergov jarayonlari boshlangan.

24 сентября текущего года распространилась информация о пищевом отравлении воспитанников нескольких дошкольных образовательных организаций в Пскентском и Букинском районах Ташкентской области.
На основании заключения первичного медицинского осмотра больным детям был поставлен диагноз "Острое функциональное расстройство желудочно-кишечного тракта, пищевая токсикоинфекция," проведено необходимое лечение, и в тот же день большинство детей были отправлены домой в связи с улучшением их здоровья. Пациентов в тяжелом состоянии не выявлено.
После этого Министерство дошкольного и школьного образования выступило с предварительным официальным заявлением по данной ситуации.
Отмечается, что данная ситуация была немедленно взята под контроль Министерством дошкольного и школьного образования, и начато расследование совместно с Комитетом санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья и правоохранительными органами.
По предварительным оценкам, причиной изменений в здоровье детей стали некачественные молочные продукты. Было установлено, что 3,2% кефир, доставленный в дошкольные образовательные учреждения в тот же день, был произведен в одном из цехов Аккурганского района.
Анализы, взятые у пациентов, обратившихся за медицинской помощью, и образцы потребляемой пищи проверяются в соответствующих лабораториях.
25 сентября ответственные лица во главе с министром Эъзозой Каримовой изучили ситуацию в Ташкентской области.
По сообщению министерства, министр Эъзоза Каримова и заместитель министра Азизбек Турдиев лично посетили дошкольные образовательные учреждения в Куйичирчикском, Аккурганском, Пскентском и Букинском районах для изучения этих ситуаций.
В частности, совместно с территориальными правоохранительными органами и местными органами власти были осмотрены текущее состояние детских садов и существующие условия в столовых.
В настоящее время под наблюдением врачей находятся 12 детей в Куйичирчикском районе и 97 детей в Аккурганском районе, здоровье детей стабильное. В сотрудничестве с соответствующими организациями, в качестве меры предосторожности, воспитанники ДОО в Пскентском и Букинском районах поочередно проходят медицинский осмотр.
До сих пор не выявлено случаев, представляющих серьезную угрозу для здоровья детей. В настоящее время ситуация находится под контролем правоохранительных органов, и начато расследование.