Men Andijon viloyatidan yozyapman. Bizning maktabda 2 ta butun “ma’naviyatchi” bor. Sherigim yangi shtat kelayotgani munosabati bilan ishdan bo‘shatildi.
Endi menga ham buyruq chiqarmish. Direktorimiz hamma “ma’naviyatchi” ishdan bo‘shatiladi, deb yuribdi. Shu to‘g‘rimi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabdan tashqari ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab umumiy o‘rta ta’lim maktablarida 1 shtat birligida maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinishi belgilangan.
Bunda 2025-yil 1-oktyabrdan umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimini har bir umumiy o‘rta ta’lim tashkilotiga 1 ta shtat birligida ajratish hisobiga bo‘shaydigan 3 400 ta shtat birliklari hisobiga maktab maslahatchisi lavozimi shtat birligi joriy qilinishi ko‘zda tutilgan.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida 2025-yil 30-sentyabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 368-sonli buyrug‘i ham imzolanib, unda 2025-yil 1-oktyabrdan boshlab maktab maslahatchisi lavozimi joriy etiladigan maktablar ro‘yxati, maktab maslahatchisi lavozimiga mutaxassislarni ishga qabul qilish bo‘yicha Ishchi guruh tarkibi hamda maslahatchilarning malaka tavsifi tasdiqlangan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib shuni aytish mumkinki, qoida bo‘yicha ta’lim muassasalaridagi faqatgina 1 shtat birligidan ortiq bo‘lgan direktor o‘rinbosarlari lavozimi qisqartiriladi.
Ya’ni, respublikadagi barcha maktablarda faqatgina 1 shtat birligida ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari faoliyat yuritadi. Shu sababli, ta’lim muassasalaridagi barcha direktor o‘rinbosarlarini ishdan bo‘shatish qonunchilikka zid.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish lozimki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mulozimining xalqtaliminfo.uz'ga bergan ma’lumotlarga ko‘ra, maktab maslahatchisi lavozimi 2025-yil 1-oktyabrdan emas, balki Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori imzolangach, 2025-yil dekabr oyiga qadar bosqichma-bosqich joriy etilishi ko‘zda tutilmoqda.
Shunday ekan, hozirgi vaqtda nafaqat barcha o‘rinbosarlarni, hatto qisqartirishga tushgan direktor o‘rinbosarlarini ham ishdan bo‘shatish noto‘g‘ri amaliyot hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, ayni vaqtda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan 2025-yil 30-sentyabr kuni imzolangan maktab maslahatchisi lavozimini joriy etish tartibi haqidagi 368-sonli buyruq “Ijro.gov.uz” - ijro intizomi idoralararo yagona elektron tizimidan o‘chirib yuborilgan.
Saytda e’lon qilingan materiallardan foydalanganda manba ko‘rsatilishi shart.
Nega maktab maslahatchisi lavozimiga talabalar qabul qilinyapti? “Kelajak” markazi izoh berdi
Maktab maslahatchisi lavozimiga oliy, bakalavr diplomiga ega bo‘lgan nomzodlar qabul qilinishi belgilangan bo‘lsa-da, talabalariga ham maktab maslahatchisi lavozimi uchun nomzod sifatida ariza yuborishga rozilik bergani haqida xabar bergandik.
Respublika “Kelajak” markazi bosh mutaxassisi Nodirbek Murodovning xabar berishicha, ayni vaqtda oliy ta’lim tashkilotlarining 4-bosqich (kunduzgi) hamda sirtqi ta’lim shaklida tahsil olayotgan 5-bosqich talabalari ham maktab maslahatchisi lavozimiga ishga qabul qilinmoqda.
Maktab maslahatchisi qanday tartibda lavozimga tayinlanadi?
2025-yil 9-sentyabrda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida har bir maktabda maslahatchi lavozimi joriy qilinishi tashabbusi ilgari surilgandi.

11:34 / 12.10.2025 12.59k
Я пишу из Андижанской области. В нашей школе 2 целых "духовников." Мой коллега был уволен в связи с приходом нового штата.
Теперь и мне прикажут. Наш директор говорит, что всех "духовников" уволят. Это правда?
Постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по поднятию системы внешкольного образования на новый уровень" предусмотрено введение с 1 октября 2025 года в общеобразовательных школах должности школьного консультанта в количестве 1 штатной единицы.
При этом с 1 октября 2025 года предусматривается введение должности советника школы за счет 3 400 штатных единиц, высвобождаемых за счет выделения должности заместителя директора по духовно-просветительской работе в организациях общего среднего образования по 1 штатной единице на каждую организацию общего среднего образования.
В целях обеспечения исполнения данного постановления 30 сентября 2025 года также был подписан приказ Министерства дошкольного и школьного образования No 368, в котором утверждены перечень школ, в которых с 1 октября 2025 года вводится должность школьного консультанта, состав Рабочей группы по приему на работу специалистов на должность школьного консультанта и квалификационная характеристика консультантов.
Исходя из вышеизложенного, можно сказать, что, как правило, должности заместителей директоров в образовательных учреждениях, численность которых превышает 1 штатную единицу, сокращаются.
То есть во всех школах республики только 1 штатная единица состоит из заместителя директора по духовно-просветительской работе. Поэтому увольнение всех заместителей директоров в образовательных учреждениях противоречит законодательству.
Следует также отметить, что, согласно информации, предоставленной xalqtaliminfo.uz чиновником Министерства дошкольного и школьного образования, должность школьного консультанта планируется ввести не с 1 октября 2025 года, а поэтапно до декабря 2025 года после подписания соответствующего постановления Кабинета Министров.
Поэтому в настоящее время увольнение не только всех заместителей, но даже заместителей директора, которые подвергаются сокращению, является неправильной практикой.
Напоминаем, что в настоящее время приказ No 368 о порядке введения должности школьного консультанта, подписанный Министерством дошкольного и школьного образования 30 сентября 2025 года, удален из Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины "Ijro.gov.uz."