14:22 / 15.10.2025 25.04k
Avvalroq, 14-oktyabr kuni matematika fanidan bo‘lib o‘tgan olimpiadada test savollari avvaldan tarqalib ketganligi haqida xabar bergandik.
Shundan so‘ng, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi holat bo‘yicha rasmiy bayonot berib, test savollari tarqalishiga sababchi shaxslar aniqlanayotganligi hamda ular amaldagi qonunchilik doirasida javobgarlikka tortilishini ma’lum qildi.
Agentlik matematika fanidan Asosiy olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi savollari Respublika bo‘ylab noqonuniy tarzda tarqatilganligini tasdiqlab, Matematika fanidan Asosiy olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi har bir sinf kesimida (9-10-11-sinf) qayta o‘tkazilishini ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, hududlardagi Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalarida tashkil etilgan shtablarda savollar chop etish jarayonida ayrim xodimlar zimmasidagi vazifaga mas’uliyatsizlik bilan yondashgan hamda jarayonda adolatni ta’minlamagani oqibatida materiallar tarqalib ketgan.
“Olimpiada savollari yoki javoblari pul evaziga taklif etilsa, jarayonlarga tanish-bilishchilik yoki noqonuniy ta’sir ko‘rsatish holatlari bo‘lsa, darhol Fan olimpiadalari Markazning  @Murojaat_FOM_bot yoki ushbu  (+998 71 207 05 24) telefon orqali xabar berishingizni so‘raymiz”, - deyiladi Agentlik bayonotida.
Hozirda bu holatga sababchi shaxslar aniqlanmoqda va ular amaldagi qonunchilik doirasida javobgarlikka tortiladi.

14:22 / 15.10.2025 24.12k
Ранее мы сообщали о распространении тестовых вопросов на олимпиаде по математике, состоявшейся 14 октября.
После этого Агентство специализированных образовательных учреждений выступило с официальным заявлением по данной ситуации, сообщив, что выявляются лица, ответственные за распространение тестовых вопросов, и они будут привлечены к ответственности в рамках действующего законодательства.
Агентство подтвердило, что вопросы районного (городского) этапа Основной олимпиады по математике были незаконно распространены по всей Республике, и объявило, что районный (городской) этап Основной олимпиады по математике будет проведен повторно в каждом классе (9-10-11 классы).
Выяснилось, что в ходе публикации вопросов в штабах, созданных в региональных управлениях дошкольного и школьного образования, некоторые сотрудники безответственно подходили к своим обязанностям и не обеспечивали справедливость в процессе, в результате чего материалы были распространены.
"Если вопросы или ответы олимпиады предлагаются за деньги, если есть случаи кумовства или незаконного влияния на процессы, просим вас немедленно сообщить в Центр предметных олимпиад по телефону @Murojaat_FOM_bot или по телефону (+998 71 207 05 24)," - говорится в заявлении Агентства.
В настоящее время выявляются лица, ответственные за эту ситуацию, и они будут привлечены к ответственности в рамках действующего законодательства.