Ayrim maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari boshqa binoga ko‘chiriladi
2025-yil 22-oktyabr kuni Vazirlar Mahkamasi tomonidan “Jadal kompleks rivojlantirish uchun tanlab olingan tuman (shahar)larda mahalliy boshqaruv organlarini optimal joylashtirish orqali ularning bino va inshootlari o‘rnida biznes loyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 668-son qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, respublika bo‘yicha tanlab olingan tuman va shahar hokimliklari uchun yangi ma’muriy binolar quriladi va mazkur tuman va shaharlardagi barcha mahalliy boshqaruv organlari bir joyga optimal joylashtiriladi.
Ya’ni, mahalliy hokimlik ham, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi ham (hududdagi boshqa idoralar ham) bitta binoga ko‘chiriladi.
Boshqa joyga ko‘chirilishi natijasida bo‘shab qolgan maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi binolari esa elektron onlayn savdo orqali sotuvga qo‘yiladi.
Qarorga ko‘ra quyidagi hududiy MMTBlar boshqa joyga ko‘chiriladi
• Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qo‘ng‘irot tumani va Chimboy tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Andijon viloyatining Asaka tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Buxoro viloyatining G‘ijduvon tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Jizzax viloyatining G‘allaorol tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Navoiy viloyatining Xatirchi tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Namangan viloyatining Chortoq tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Surxondaryo viloyatining Denov tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Sirdaryo viloyatining Sirdaryo tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Farg‘ona viloyatining Quva tumani hamda Marg‘ilon shahri maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi;
• Xorazm viloyatining Shovot hamda Hazorasp tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 1-apreldagi PQ-132-son qarori bilan yuqoridagi tuman va shaharlar tanlab olingan. Keyinchalik, boshqa tuman va shaharlarning mahalliy boshqaruv organlarini ham optimal joylashtirish choralari ko‘rilishi mumkin.

Some departments of preschool and school education will be moved to another building.
On October 24, 2025, the Cabinet of Ministers signed Resolution No. 668 "On Measures for the Implementation of Business Projects on the Replacement of Their Buildings and Structures by Optimally Placing Local Government Bodies in Districts (Cities) Selected for Accelerated Complex Development."
According to the decree, new administrative buildings will be constructed for selected district and city administrations across the republic, and all local government bodies in these districts and cities will be optimally located in one location.
That is, the local khokimiyat, the regional department of preschool and school education (and other departments in the region) will be transferred to the same building.
Premises of preschool and school education departments, vacated as a result of relocation, will be put up for sale through electronic online trading.
According to the Resolution, the following territorial NDCs will be relocated
- Department of Preschool and School Education of Kungrad District and Chimbay District of the Republic of Karakalpakstan;
- Department of Preschool and School Education of Asaka District, Andijan Region;
- Department of Preschool and School Education of Gijduvan District, Bukhara Region;
- Department of Preschool and School Education of Gallaaral District, Jizzakh Region;
- Department of Preschool and School Education of Khatyrchi District, Navoi Region;
- Department of Preschool and School Education of Chartak District, Namangan Region;
- Department of Preschool and School Education of Denau District, Surkhandarya Region;
- Department of Preschool and School Education of Syrdarya District, Syrdarya Region;
- Department of Preschool and School Education of Yangiyul District, Tashkent Region;
- Department of Preschool and School Education of Kuva District and the City of Margilan, Fergana Region;
- Department of Preschool and School Education of Shavat and Khazarasp Districts of Khorezm Region.
For reference: the above-mentioned districts and cities were selected by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2025 No. PP-132. In the future, measures may be taken for the optimal placement of local government bodies of other districts and cities.