2025-yil 23-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ‘‘Kasbiy ta’lim tizimida islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi’’ qarori imzolandi.
Qaror bilan maktabning 10-sinf o‘quvchilariga o‘qishini texnikumlarga ko‘chirishga ruxsat berildi. Shuningdek, kasbiy ta’lim tizimini 2030-yilga qadar isloh qilishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari ham belgilandi.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab yoshlarni kasb-hunarga yo‘naltirishning quyidagi tartibi joriy etiladi:
- “Atrofimizdagi kasblar” dasturi asosida maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 5 yoshdan boshlab bolalarda o‘yinlar orqali turli kasblar haqida ilk tasavvurlar shakllantiriladi;
- “Kasblar alifbosi” dasturi asosida umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 1 — 4-sinf o‘quvchilariga turli kasblar ahamiyati haqida tushunchalar beriladi va ularning dastlabki kasbiy qiziqishlari rivojlantiriladi;
- “Kasblar olami” dasturi asosida 5-6-sinf o‘quvchilarining kasbiy faoliyat va mehnat sohalariga qiziqishlari rivojlantiriladi va kelajakdagi kasbiy tanlovga tayyorgarlikning asosi yaratiladi;
- “Mening kelajakdagi kasbim” dasturi asosida maktab maslahatchilari tomonidan 7 — 9-sinf o‘quvchilarining kasbiy qiziqishlari, qobiliyatlari va iqtidorlari aniqlanib, ularni akademik ta’lim yoki kasb-hunarga yo‘naltirish ishlari tashkil etiladi;
- o‘quvchilarga videoroliklar namoyishi, korxonalarga ekskursiyaga olib borish va kasb egalari bilan uchrashuvlar tashkil etish orqali kasblar haqida to‘liqroq ma’lumotlar beriladi;
- maktab psixologlari bilan birgalikda 7-sinfdan boshlab o‘quvchilarning qiziqishlari, qobiliyatlari, shaxsiy xususiyatlari va temperamenti asosida kasbga qiziqishi aniqlanadi;
- o‘quvchilarning kasbga qiziqishiga oid ma’lumotlar asosida har bir o‘quvchi uchun shaxsiy kasbga yo‘naltirish tavsiyasi ishlab chiqiladi hamda bu masala o‘quvchilarning ota-onasi bilan muhokama qilinadi;
- 2028-yildan boshlab texnikumga yo‘naltirish 9-sinf yakuni bo‘yicha o‘tkaziladigan imtihon natijasiga ko‘ra amalga oshiriladi.
Har yili 30-iyunga qadar kasb-hunarga o‘qitish joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilariga maktabda o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat beriladi.
Endilikda 11-sinf bitiruvchilari maktab bergan sertifikat bilan ishlashi mumkin bo‘ladi
Maktab bitiruvchilariga o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori loyihasi e’lon qilindi.

Постановлением разрешен перевод учащихся 10-х классов школы в техникумы. Также определены основные целевые показатели реформирования системы профессионального образования до 2030 года.
С 2026/2027 учебного года внедряется следующий порядок профориентации молодежи:
- На основе программы "Профессии вокруг нас" в дошкольных образовательных организациях с 5 лет у детей формируются первые представления о различных профессиях через игры;
- На основе программы "Азбука профессий" учащимся 1-4 классов общеобразовательных организаций даются представления о значении различных профессий и развиваются их первоначальные профессиональные интересы;
- На основе программы "Мир профессий" развиваются интересы учащихся 5-6 классов к профессиональной деятельности и сферам труда и создается основа для подготовки к будущему профессиональному выбору;
- На основе программы "Моя будущая профессия" школьными консультантами определяются профессиональные интересы, способности и таланты учащихся 7 - 9 классов, организуется работа по их академическому обучению или профессиональной ориентации;
- учащимся предоставляется более полная информация о профессиях путем демонстрации видеороликов, организации экскурсий на предприятия и встреч с профессионалами;
- совместно со школьными психологами определяется интерес учащихся к профессии на основе их интересов, способностей, личностных особенностей и темперамента, начиная с 7 класса;
- на основе данных об интересе учащихся к профессии разрабатываются рекомендации по индивидуальной профориентации для каждого учащегося, и этот вопрос обсуждается с родителями учащихся;
- С 2028 года направление в техникум будет осуществляться по результатам экзамена, проводимого по итогам 9 класса.
Опубликован проект совместного постановления об утверждении Положения о порядке выдачи сертификата по выбранной профессии выпускникам школ.