2025-yil 23-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ‘‘Kasbiy ta’lim tizimida islohotlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi’’ qarori imzolandi.
Qaror bilan maktabning 10-sinf o‘quvchilariga o‘qishini texnikumlarga ko‘chirishga ruxsat berildi. Shuningdek, kasbiy ta’lim tizimini 2030-yilga qadar isloh qilishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari ham belgilandi.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab yoshlarni kasb-hunarga yo‘naltirishning quyidagi tartibi joriy etiladi:
- “Atrofimizdagi kasblar” dasturi asosida maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 5 yoshdan boshlab bolalarda o‘yinlar orqali turli kasblar haqida ilk tasavvurlar shakllantiriladi;
- “Kasblar alifbosi” dasturi asosida umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 1 — 4-sinf o‘quvchilariga turli kasblar ahamiyati haqida tushunchalar beriladi va ularning dastlabki kasbiy qiziqishlari rivojlantiriladi;
- “Kasblar olami” dasturi asosida 5-6-sinf o‘quvchilarining kasbiy faoliyat va mehnat sohalariga qiziqishlari rivojlantiriladi va kelajakdagi kasbiy tanlovga tayyorgarlikning asosi yaratiladi;
- “Mening kelajakdagi kasbim” dasturi asosida maktab maslahatchilari tomonidan 7 — 9-sinf o‘quvchilarining kasbiy qiziqishlari, qobiliyatlari va iqtidorlari aniqlanib, ularni akademik ta’lim yoki kasb-hunarga yo‘naltirish ishlari tashkil etiladi;
- o‘quvchilarga videoroliklar namoyishi, korxonalarga ekskursiyaga olib borish va kasb egalari bilan uchrashuvlar tashkil etish orqali kasblar haqida to‘liqroq ma’lumotlar beriladi;
- maktab psixologlari bilan birgalikda 7-sinfdan boshlab o‘quvchilarning qiziqishlari, qobiliyatlari, shaxsiy xususiyatlari va temperamenti asosida kasbga qiziqishi aniqlanadi;
- o‘quvchilarning kasbga qiziqishiga oid ma’lumotlar asosida har bir o‘quvchi uchun shaxsiy kasbga yo‘naltirish tavsiyasi ishlab chiqiladi hamda bu masala o‘quvchilarning ota-onasi bilan muhokama qilinadi;
- 2028-yildan boshlab texnikumga yo‘naltirish 9-sinf yakuni bo‘yicha o‘tkaziladigan imtihon natijasiga ko‘ra amalga oshiriladi.
Har yili 30-iyunga qadar kasb-hunarga o‘qitish joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bitiruvchilariga maktabda o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat beriladi.
Endilikda 11-sinf bitiruvchilari maktab bergan sertifikat bilan ishlashi mumkin bo‘ladi
Maktab bitiruvchilariga o‘rgangan kasb-hunari bo‘yicha sertifikat berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqidagi qo‘shma qarori loyihasi e’lon qilindi.

10th-grade students are allowed to transfer their studies to technical schools
On October 23, 2025, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures for Implementing Reforms in the Vocational Education System" was signed.
The decree allows 10th-grade students to transfer their studies to technical schools. The main target indicators for reforming the vocational education system by 2030 have also been defined.
Starting from the 2026/2027 academic year, the following procedure for vocational guidance of youth is being introduced:
- Based on the "Professions Around Us" program, from the age of 5 in preschool educational organizations, children form their first ideas about various professions through games;
- Based on the "Alphabet of Professions" program, students of grades 1-4 of general secondary education organizations are given an understanding of the importance of various professions and their initial professional interests are developed;
- Based on the "World of Professions" program, the interests of students in grades 5-6 in professional activity and labor spheres are developed, and the basis for preparation for future professional choices is created;
- Based on the "My Future Profession" program, school consultants will identify the professional interests, abilities, and talents of students in grades 7-9 and organize work on their academic education or career guidance;
- Students are provided with more complete information about professions by showing videos, taking excursions to enterprises, and organizing meetings with professionals;
- Together with school psychologists, starting from the 7th grade, students' interest in the profession is determined based on their interests, abilities, personal characteristics, and temperament;
- Based on information about students' interest in the profession, a recommendation for individual career guidance is developed for each student, which is discussed with the parents of the students;
- Starting from 2028, admission to the technical school will be carried out based on the results of an exam conducted at the end of the 9th grade.
Annually, by June 30, graduates of general secondary educational institutions where vocational training has been introduced are issued a certificate in the profession studied at school.
A draft joint resolution on the approval of the regulation on the procedure for issuing certificates to school graduates in the studied profession has been published.