21:06 / 07.11.2025 3.22k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun attestatsiya sinovlari qanday shaklda o‘tkazilishini yana bir bor eslatdi.
Ma’lumki, 2025-yil 25-oktyabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumta’lim maktablari jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fanlari o‘qituvchilari uchun attestatsiya sinovlarining birinchi bosqich jarayonlari o‘tkazilgandi.
Birinchi bosqichda — boshqa fanlardan farqli ravishda mutaxassislik fani (35 ta) va kasb standarti (5 ta) bo‘yicha beriladigan 40 ta test topshirig‘ining har biri 1 ball bilan baholangan. (jami 40 ball).
Ikkinchi bosqich (amaliy imtihon)da — musiqa madaniyati fani Madaniyat vazirligi hamda jismoniy tarbiya fani Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi belgilangan va 60 ballik tizim asosida baholanadi.
Jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fanlaridan oliy yoki birinchi malaka toifasiga ega hamda tegishli talablarga javob beradigan pedagoglar attestatsiya sinovlarining birinchi bosqich natijalari asosida “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ham ishtirok etishadi.
Bunda tanlovda ishtirok etmoqchi bo‘lgan musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fanlari pedagoglari yuqorida keltirib o‘tilgan 40 ta test savollariga qo‘shimcha ravishda pedagogik mahorat bo‘yicha 10 ta test savoliga javob berishdi (jami 50 ta savol).
“Yil o‘qituvchisi” tanlovi bo‘yicha beriladigan sinovlar (50 ta savol) quyidagi tartibda baholandi:
• mutaxassislik fanidan — 35 ta savol (har biri 3,1 balldan);
• pedagogik mahorat bo‘yicha — 10 ta savol (har biri 2,1 balldan);
• kasb standarti bo‘yicha — 5 ta savol (har biri 1,1 balldan).
E’tibor bering, musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fanlari o‘qituvchilarining malaka toifasi sinov natijalari faqat mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha baholandi (40 ta savol, har bir to‘g‘ri javob uchun 1 balldan, jami 40 ball). Pedagogik mahorat fanidan olingan ballar malaka toifasi sinovi natijalariga qo‘shilmadi.
Agar pedagog “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashishni istamasa, mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha 40 ta test topshirig‘ini bajaradi va bu attestatsiya jarayoni uchun yetarli hisoblanadi.
“Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etish istagida bo‘lgan hamda tegishli talablarga javob beradigan pedagoglar pedagogik mahorat bo‘yicha qo‘shimcha 10 ta savolga javob berdi (shuningdek, qo‘shimcha vaqt ham ajratilgan).

Physical education and music teachers undergo certification in a different order.
The Ministry of Preschool and School Education once again reminded about the form of certification tests for teachers of physical education and musical culture.
As is known, on October 25, 2025, the first stage of certification tests for teachers of physical education and musical culture subjects of general education schools of the system of the Ministry of Preschool and School Education was held.
In the first stage, unlike other subjects, each of the 40 test tasks given in the specialty subject (35) and the professional standard (5) was assessed with 1 point. (total 40 points).
In the second stage (practical exam), the subject "Musical Culture" is organized by the Ministry of Culture, and the subject "Physical Education" is organized by the Ministry of Sports and is assessed on a 60-point system.
Teachers who have a higher or first qualification category in physical education and musical culture and meet the relevant requirements will also participate in the "Teacher of the Year" competition based on the results of the first stage of certification tests.
In addition to the 40 test questions listed above, teachers of music culture and physical education who wanted to participate in the competition answered 10 test questions on pedagogical skills (a total of 50 questions).
The tests (50 questions) for the "Teacher of the Year" competition were evaluated in the following order:
- in the specialty subject - 35 questions (3.1 points each);
- on pedagogical skills - 10 questions (2.1 points each);
- according to the professional standard - 5 questions (1.1 points each).
Note that the results of testing the qualification category of teachers of music culture and physical education subjects were assessed only for the specialty subject and professional standard (40 questions, 1 point for each correct answer, a total of 40 points). Points from the subject "Pedagogical Excellence" were not included in the results of the qualification category test.
If the teacher does not wish to participate in the "Teacher of the Year" competition, they will complete 40 test tasks in the specialty subject and professional standard, which is sufficient for the certification process.
Teachers who wish to participate in the "Teacher of the Year" competition and meet the relevant requirements answered 10 additional questions on pedagogical skills (additional time is also allocated).