21:06 / 07.11.2025 3.22k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun attestatsiya sinovlari qanday shaklda o‘tkazilishini yana bir bor eslatdi.
Ma’lumki, 2025-yil 25-oktyabr kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumta’lim maktablari jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fanlari o‘qituvchilari uchun attestatsiya sinovlarining birinchi bosqich jarayonlari o‘tkazilgandi.
Birinchi bosqichda — boshqa fanlardan farqli ravishda mutaxassislik fani (35 ta) va kasb standarti (5 ta) bo‘yicha beriladigan 40 ta test topshirig‘ining har biri 1 ball bilan baholangan. (jami 40 ball).
Ikkinchi bosqich (amaliy imtihon)da — musiqa madaniyati fani Madaniyat vazirligi hamda jismoniy tarbiya fani Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi belgilangan va 60 ballik tizim asosida baholanadi.
Jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fanlaridan oliy yoki birinchi malaka toifasiga ega hamda tegishli talablarga javob beradigan pedagoglar attestatsiya sinovlarining birinchi bosqich natijalari asosida “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ham ishtirok etishadi.
Bunda tanlovda ishtirok etmoqchi bo‘lgan musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fanlari pedagoglari yuqorida keltirib o‘tilgan 40 ta test savollariga qo‘shimcha ravishda pedagogik mahorat bo‘yicha 10 ta test savoliga javob berishdi (jami 50 ta savol).
“Yil o‘qituvchisi” tanlovi bo‘yicha beriladigan sinovlar (50 ta savol) quyidagi tartibda baholandi:
• mutaxassislik fanidan — 35 ta savol (har biri 3,1 balldan);
• pedagogik mahorat bo‘yicha — 10 ta savol (har biri 2,1 balldan);
• kasb standarti bo‘yicha — 5 ta savol (har biri 1,1 balldan).
E’tibor bering, musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fanlari o‘qituvchilarining malaka toifasi sinov natijalari faqat mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha baholandi (40 ta savol, har bir to‘g‘ri javob uchun 1 balldan, jami 40 ball). Pedagogik mahorat fanidan olingan ballar malaka toifasi sinovi natijalariga qo‘shilmadi.
Agar pedagog “Yil o‘qituvchisi” tanlovida qatnashishni istamasa, mutaxassislik fani va kasb standarti bo‘yicha 40 ta test topshirig‘ini bajaradi va bu attestatsiya jarayoni uchun yetarli hisoblanadi.
“Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etish istagida bo‘lgan hamda tegishli talablarga javob beradigan pedagoglar pedagogik mahorat bo‘yicha qo‘shimcha 10 ta savolga javob berdi (shuningdek, qo‘shimcha vaqt ham ajratilgan).

Учителя физической культуры и музыки будут проходить аттестацию в ином порядке.
Министерство дошкольного и школьного образования вновь напомнило, в какой форме проводятся аттестационные испытания для учителей физической культуры и музыкальной культуры.
Как известно, 25 октября 2025 года состоялся первый этап аттестационных испытаний для учителей физической культуры и музыкальной культуры в общеобразовательных школах системы Министерства дошкольного и школьного образования.
На первом этапе, в отличие от других предметов, каждое из 40 тестовых заданий по предмету специальности (35) и профессиональному стандарту (5) оценивалось в 1 балл. (всего 40 баллов).
На втором этапе (практический экзамен) предмет "Музыкальная культура" организуется Министерством культуры, а предмет "Физическая культура" - Министерством спорта и оценивается по 60-балльной системе.
Педагоги, имеющие высшую или первую квалификационную категорию по предметам "Физическая культура и музыкальная культура" и соответствующие требования, также будут участвовать в конкурсе "Учитель года" по результатам первого этапа аттестационных испытаний.
Педагоги по музыкальной культуре и физическому воспитанию, желающие принять участие в конкурсе, в дополнение к вышеупомянутым 40 тестовым вопросам ответили на 10 тестовых вопросов по педагогическому мастерству (всего 50 вопросов).
Экзамены (50 вопросов) по конкурсу "Учитель года" оценивались в следующем порядке:
- по профильному предмету - 35 вопросов (по 3,1 балла каждый);
- по педагогическому мастерству - 10 вопросов (по 2,1 балла каждый);
- по профессиональному стандарту - 5 вопросов (по 1,1 балла каждый).
Обратите внимание, что результаты тестирования квалификационной категории учителей музыкальной культуры и физической культуры оценивались только по предмету специальности и профессиональному стандарту (40 вопросов, по 1 баллу за каждый правильный ответ, всего 40 баллов). Баллы, полученные по предмету "Педагогическое мастерство," не были добавлены к результатам теста квалификационной категории.
Если педагог не желает участвовать в конкурсе "Учитель года," он должен выполнить 40 тестовых заданий по предмету специальности и профессиональному стандарту, что считается достаточным для аттестационного процесса.
Педагоги, желающие принять участие в конкурсе "Учитель года" и отвечающие соответствующим требованиям, ответили на 10 дополнительных вопросов по педагогическому мастерству (также было выделено дополнительное время).