22:05 / 09.11.2025 20.11k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligining “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritish to‘g‘risidagi qo‘shma qarori imzolangani haqida avvalroq xabar bergandik.
Chunki, yangi tahrirdagi nizomda boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlash bo‘yicha alohida norma kiritildi.
Endilikda, boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchilarning boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga egaligi yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olganligi inobatga olinadi.
Ya’ni, boshlang‘ich sinflardagi mavjud dars soatlarini olish istagida bo‘lgan yuqori sinf o‘qituvchisi agar boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga ega bo‘lmasa yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olmagan bo‘lsa, boshlang‘ich sinflardan dars soati ololmaydi.

We previously reported on the signing of a joint resolution of the Ministry of Preschool and School Education, the Ministry of Economy and Finance, and the Ministry of Health on amendments and additions to the regulation "On the procedure for completing classes and forming tariff lists in general education institutions."
Because the new version of the regulation introduced a separate norm on the distribution of class hours for subjects taught in primary grades.
Now, when allocating teaching hours for subjects taught in primary grades, the presence of a primary education specialty or, accordingly, education in the methodology of teaching this subject in primary grades is taken into account.
That is, a high school teacher wishing to receive available teaching hours in primary grades cannot receive teaching hours from primary grades if they do not have a primary education specialty or, accordingly, have not received education in the methodology of teaching this subject in primary grades.