22:05 / 09.11.2025 20.11k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligining “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritish to‘g‘risidagi qo‘shma qarori imzolangani haqida avvalroq xabar bergandik.
Chunki, yangi tahrirdagi nizomda boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlash bo‘yicha alohida norma kiritildi.
Endilikda, boshlang‘ich sinflarda o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchilarning boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga egaligi yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olganligi inobatga olinadi.
Ya’ni, boshlang‘ich sinflardagi mavjud dars soatlarini olish istagida bo‘lgan yuqori sinf o‘qituvchisi agar boshlang‘ich ta’lim mutaxassisligiga ega bo‘lmasa yoki tegishincha ushbu fanni boshlang‘ich sinflarda o‘qitish metodikasi bo‘yicha ta’lim olmagan bo‘lsa, boshlang‘ich sinflardan dars soati ololmaydi.

22:05 / 09.11.2025 19.78k
Ранее мы сообщали, что Министерство дошкольного и школьного образования, Министерство экономики и финансов и Министерство здравоохранения подписали совместное постановление о внесении дополнения и изменения в Положение "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."
Потому что в новой редакции положения введена отдельная норма по распределению учебных часов по предметам, преподаваемым в начальных классах.
Теперь при распределении учебных часов по предметам, преподаваемым в начальных классах, учитывается наличие у учителей специальности начального образования или, соответственно, получение образования по методике преподавания данного предмета в начальных классах.
То есть учитель старших классов, желающий получить доступные часы уроков в начальных классах, не может получить часы уроков в начальных классах, если он не имеет специальности начального образования или, соответственно, не обучался методике преподавания этого предмета в начальных классах.