14:35 / 12.11.2025 12.02k
Kuzgi attestatsiya test sinovlarida ishtirok etib, 86 va undan yuqori ball olgan pedagoglarga 70 foizlik ustama qachondan boshlab to‘lanishi haqida xalqtaliminfo.uz'ga o‘qituvchilar tomonidan savol yo‘llamoqda. Ushbu murojaatlarni inobatga olgan holda quyidagilarni ma’lum qilamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda uning tizimidagi tashkilotlar faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–79-son Farmoni 3-bandi 10-xatboshida xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanishi belgilab berilgan.
Bunda 70 foizlik ustamaga erishgan pedagog xodimlar ro‘yxati “ERP” dasturiy majmuasida shakllantirilib, ularga maxsus ma’lumotnoma beriladi hamda “UzASBO-2” dasturiy majmuasiga integratsiya qilinib, ma’lumotnomaga ega xodimlarga qo‘shimcha ustama to‘lash boshlanadi.
Ma’lumki, kuzgi attestatsiya jarayonlari noyabr oyida yakunlanishi belgilangan bo‘lib, qoidaga ko‘ra malaka toifalarini generatsiya qilish hamda pedagoglarning shaxsiy kabinetlariga sertifikatlarni yuborish dekabr oyidan boshlanadi.
Demak, 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan, oliy hamda birinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan pedagoglarga sertifikat olingan kundan boshlab 70 foizlik ustamalar ularning oylik ish haqlariga qo‘shib hisoblash boshlanadi.

14:35 / 12.11.2025 12.01k
Учителя обращаются к xalqtaliminfo.uz с вопросом о том, когда учителям, принявшим участие в осенних аттестационных тестах и набравшим 86 баллов и выше, будет выплачиваться 70% надбавка. Принимая во внимание эти обращения, сообщаем следующее.
В абзаце 10 пункта 3 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 "О мерах по эффективной организации деятельности Министерства дошкольного и школьного образования и организаций в его системе" установлено, что педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, выплачивается доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
Согласно пункту 47 данного Положения, в месячный срок после завершения процесса аттестации соответствующим приказом (постановлением) министерства утверждается список педагогических кадров, которым по результатам аттестации присвоены высшая, первая и вторая квалификационные категории, и на основании этого списка педагогические кадры получают сертификаты в электронной форме с QR-кодом, которые генерируются онлайн через платформу.
Список педагогических работников, получивших надбавку в размере 70 процентов, формируется в программном комплексе "ERP," им выдается справка по образцу в приложении, она интегрируется в программный комплекс "UzASBO-2," и сотрудникам, имеющим справку, начинается выплата дополнительной надбавки.
Как известно, осенняя аттестация завершается в ноябре, а генерация квалификационных категорий и отправка сертификатов в личные кабинеты педагогов, как правило, начинается в декабре.
Таким образом, учителям, получившим квалификационный сертификат с результатом 86 баллов и имеющим высшую и первую квалификационные категории, начисляются надбавки в размере 70 процентов к их месячной заработной плате со дня получения сертификата.