12:02 / 01.12.2025 5.51k
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 22-fevraldagi 51-sonli buyrug‘i bilan umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining tegishli toifaga ega bo‘lmagan pedagog kadrlariga kasbiy sertifikat olish talabi qo‘yilgandi.
Kasbiy sertifikat — bu nazorat sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan jismoniy shaxsga pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini beradigan, cheklanmagan muddatga beriladigan QR-kod qo‘yilgan davlat namunasidagi hujjat hisoblanadi.
Avvalroq, kasbiy sertifikat olish talabi maktabga yangi ishga kirgan stajyor-o‘qituvchilarga nisbatan qo‘llanilgandi. Endilikda esa yangi ishga kirgan yoki attestatsiyadan o‘tolmagan psixologlar ham kasbiy sertifikat olishi kerak bo‘ladi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish kiritish,  shuningdek, ba’zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida”gi 740-son qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 12-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini kasbiy sertifikatlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti”ga o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra psixologlar bir yil muddatga ishga qabul qilinadilar, muddat yakunlangandan so‘ng, faqat kasbiy sertifikat olgan yoki navbatdan tashqari pedagog kadrlar attestatsiyasida ishtirok etib, kamida mutaxassis (oliy ma’lumotli o‘qituvchi) lavozimi saqlangan darajada ko‘rsatkichga ega bo‘lgan pedagoglar bilan belgilangan tartibda o‘qituvchi yoki mos ravishda psixolog sifatida mehnat shartnomasi tuziladi.
Bunda 2026-yildan boshlab psixolog lavozimiga birinchi marta ishga qabul qilingan psixologlar, 2027-yildan boshlab esa pedagoglar attestatsiyasidan o‘ta olmagan, lavozimiga muvofiq emas deb topilgan, psixologlar ham kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etiladi.
Kasbiy sertifikatlash sinovlari qay tartibda o‘tkaziladi?
Kasbiy sertifikat olish uchun nazorat sinovi qoida tariqasida, har yili mart — may oylarida o‘tkaziladi. Kasbiy sertifikatlash nazorat sinovi test shaklida, kompyuterda (onlayn platforma) orqali o‘tkaziladi.
Nazorat sinovi 50 ta topshiriqdan iborat bo‘ladi, har bir to‘g‘ri bajarilgan topshiriq 2 ball bilan baholanib, nazorat sinovi uchun jami 100 ball beriladi. Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi. 56 balldan kam ball yiqqan talabgor nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi.
Talabgor kasbiy sertifikat ololmasa nima bo‘ladi?
Birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan o‘ta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi o‘quv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.
Ish beruvchi esa mehnat shartnomasi bekor qilingan talabgor tugatgan oliy ta’lim tashkilotiga talabgorning kasbiy sertifikatlashdan o‘ta olmaganligi to‘g‘risida reklamatsiya (e’tiroznoma) yuboradi.
Kimlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi?
Magistr darajasiga ega mutaxassislar, fan nomzodi, falsafa doktori Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori Doctor of Science (DSc) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi.
Kimlar kasbiy sertifikatlashdan ma’lum muddatga ozod qilib turiladi?
• homilador ayollar, homiladorlik yoki tug‘ish ta’tilida bo‘lgan ayollar, ular ta’tilda bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan uch yoshgacha bolalari bor ayollar (farzandi uch yoshga to‘lgunga qadar);
• uzoq (uch oydan ortiq vaqt mobaynida) davolanayotgan pedagog kadrlar, ular davolanayotgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin olti oy davomida;
• uch oy va undan uzoq muddatga respublika hamda chet el davlatiga o‘qishga, qayta tayyorlash va malaka oshirish kursiga yuborilgan pedagog kadrlar, ular ishga chiqqanidan so‘ng olti oy davomida kasbiy sertifikatlashdan ma’lum muddatga ozod qilib turiladi.

Постановлением Кабинета Министров No 87 от 2 февраля 2024 года и приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 51 от 22 февраля 2024 года было установлено требование к педагогическим кадрам организаций общего среднего образования, не имеющим соответствующей категории, получить профессиональный сертификат.
Профессиональный сертификат - это документ государственного образца с QR-кодом, выдаваемый на неограниченный срок, дающий право физическому лицу, успешно прошедшему контрольное испытание, заниматься педагогической деятельностью.
Ранее требование о получении профессионального сертификата применялось к учителям-стажерам, вновь поступившим на работу в школу. Теперь психологи, которые только начали работать или не прошли аттестацию, также должны будут получить профессиональный сертификат.
Постановлением Кабинета Министров от 24 ноября 2025 года No 740 "О внесении изменений, а также признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Узбекистан" внесены изменения в "Административный регламент оказания государственных услуг по профессиональной сертификации педагогических кадров государственных организаций общего среднего образования," утвержденный постановлением Кабинета Министров от 12 февраля 2024 года No 87.
Стажеры-преподаватели и стажеры-воспитатели, а также психологи принимаются на работу сроком на один год, по окончании которого заключается трудовой договор в установленном порядке в качестве преподавателя или, соответственно, психолога-воспитателя только с педагогами, получившими профессиональный сертификат или участвовавшими во внеочередной аттестации педагогических кадров и имеющими показатели не ниже уровня, при котором сохраняется должность специалиста (преподавателя с высшим образованием).
При этом с 2026 года к профессиональным сертификационным испытаниям будут привлекаться психологи, впервые принятые на работу на должность психолога, а с 2027 года - психологи, не прошедшие аттестацию педагогов, признанные несоответствующими занимаемой должности.
В каком порядке проводятся испытания по профессиональной сертификации?
Контрольное испытание для получения профессионального сертификата проводится, как правило, ежегодно в марте - мае. Профессиональная сертификация проводится в форме контрольного тестирования на компьютере (онлайн-платформа).
Контрольный тест состоит из 50 заданий, каждое правильно выполненное задание оценивается в 2 балла, и за контрольный тест начисляется в общей сложности 100 баллов. Претендент, набравший 56 и более баллов по результатам контрольного тестирования, считается прошедшим контрольное тестирование. Претендент, набравший менее 56 баллов, считается не прошедшим контрольное испытание.
Что произойдет, если кандидат не получит профессиональный сертификат?
Для претендентов, участвовавших в контрольном испытании впервые и не прошедших его, внеочередное контрольное испытание организуется ежегодно до начала нового учебного года.
Трудовой договор, заключенный с претендентом, участвовавшим во внеочередном контрольном испытании и не набравшим достаточного балла, расторгается в порядке, установленном трудовым законодательством.
Работодатель направляет в высшую образовательную организацию, которую окончил соискатель, с которым прекращен трудовой договор, рекламацию (претензию) о неспособности соискателя пройти профессиональную сертификацию.
Кто не привлекается к профессиональной сертификации?
Специалисты со степенью магистра, педагогические кадры, имеющие степень кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc), а также ученые звания старшего научного сотрудника, доцента и профессора, присвоенные Высшей аттестационной комиссией, к профессиональной сертификации не привлекаются.
Кто освобождается от профессиональной сертификации на определенный срок?
- беременные женщины, женщины, находящиеся в отпуске по беременности или родам, в период нахождения их в отпуске и в течение одного года после выхода на работу;
- женщины, имеющие детей в возрасте до трех лет, занимающиеся педагогической деятельностью (до достижения ребенком возраста трех лет);
- педагогические кадры, находящиеся на длительном (более трех месяцев) лечении, в период их лечения и в течение шести месяцев после выхода на работу;
- педагогические кадры, направленные на учебу, курсы переподготовки и повышения квалификации в республику и за рубеж сроком на три месяца и более, освобождаются от профессиональной сертификации на определенный срок в течение шести месяцев после выхода на работу.