Vazir, jurnalist va deputatlar maktablarda dars o‘tmoqda
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “Kelajak soati” darslarini o‘tish uchun vazirlar, keng jamoatchilik vakillari, shu jumladan, mahalliy hokimiyat rahbarlari, viloyat, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi boshliqlari, jurnalist, bloger, hamda filologlarni faol jalb qilmoqda.
Ma’lumki, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab, bog‘cha, maktab, oliygoh, nodavlat ta’lim tashkilotlarida “Kelajak soati” darslari faoliyati yo‘lga qo‘yilgandi.
Ushbu darslar haftaning har dushanba kuni ta’lim tashkilotlarida interaktiv usulda o‘tilib, o‘qituvchilar ushbu darslarni o‘tishda milliytarbiya.uz platformasidan foydalanib kelyapti.
Bunda 50 dan ortiq ssenariylar asosida, 14 ta mavzuda darslar tashkil etilib, 100 dan ortiq yangi videokontent mahsulotlar ta’lim tashkilotlari uchun taqdim etildi.
O‘tgan vaqt mobaynida darslarni o‘tishga keng jamoatchilik vakillari, shu jumladan, vazirlik va idoralarning rahbarlari, mahalliy davlat hokimiyati rahbarlari, viloyat, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi boshliqlari, jurnalistlar, blogerlar, filologlar jalb etildi.
Masalan, ta’lim tashkilotlarida tashkil etilgan  “21-oktyabr O‘zbek tili bayrami” munosabati bilan darslarga senator Xusan Ermatov, Qonunchilik palatasi deputati Alisher Qodirov, Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja, O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Begzod Shukurov, mashhur blogerlar Shaxnoza Soatova, Muhrim Azamxo‘jayev, Eldar Asanov, Aziza Qurbonovalar tomonidan o‘quvchilarga dars o‘tildi.
Bundan tashqari, joriy yilning 1-dekabr kuni Yunusobod tumanidagi 9-son maktabda o‘tkazilgan “Mening huquqlarim” mavzusidagi darsda Adliya vaziri Akbar Toshqulov  ishtirok etdi va maktab o‘quvchilariga dars o‘tdi.
“Kelajak soati” darslariga turli soha vakillarining jalb qilinayotgani ta’lim jarayonining jamiyat bilan integratsiyalashayotganidan dalolat bermoqda.
Vazirlar, deputatlar, jurnalistlar va mutaxassislarning maktablarga kirib, o‘quvchilar bilan bevosita muloqot qilishi bolalarda motivatsiya, sog‘lom dunyoqarash va faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishga xizmat qiladi.
Albatta, bunday yangi loyihalar, ta’lim tizimi uchun kerak. Bu kabi yangiliklar takror va qolipga tushib qolgan metodlardan voz kechish bilan birga,  pedagoglarni o‘z ustilarida ishlashiga ham turtki beradi.

12:25 / 02.12.2025 5.05k
The Ministry of Preschool and School Education actively involves ministers, representatives of the general public, including heads of local authorities, heads of preschool and school education of regions, districts (cities), journalists, bloggers, and philologists to conduct "Kelajak soati" lessons.
As is known, starting from the 2025/2026 academic year, "Kelajak soati" classes have been launched in kindergartens, schools, universities, and non-state educational organizations.
These lessons are held every Monday in educational institutions in an interactive format, and teachers use the milliytarbiya.uz platform to conduct these lessons.
Based on more than 50 scenarios, lessons were organized on 14 topics, and more than 100 new video content products were presented for educational organizations.
During the past period, representatives of the general public, including heads of ministries and departments, heads of local government bodies, heads of preschool and school education of regions, districts (cities), journalists, bloggers, and philologists, were involved in conducting the classes.
For example, in connection with the "October 21st Uzbek Language Day" organized in educational institutions, classes were conducted by Senator Khusan Ermatov, Member of the Legislative Chamber Alisher Kadyrov, Rector of the University of Journalism and Mass Communications Sherzodkhon Kudratkhodja, Deputy Chairman of the Committee on Interethnic Relations and Compatriots Abroad of the Republic of Uzbekistan Begzod Shukurov, and well-known bloggers Shakhnoza Soatova, Mukhrim Azamkhodjaev, Eldar Asanov, Aziza Kurbanova.
In addition, on December 1 of this year, Minister of Justice Akbar Tashkulov took part in a lesson on the topic "My Rights" at School No. 9 of Yunusabad district and gave a lesson to schoolchildren.
The involvement of representatives of various fields in "Kelajak soati" lessons testifies to the integration of the educational process with society.
The visits of ministers, deputies, journalists, and specialists to schools and their direct interaction with students contribute to the formation of motivation, a healthy worldview, and an active civic position in children.
Of course, such new projects are necessary for the education system. Such innovations, along with the rejection of repetitive and stereotypical methods, also motivate teachers to work on themselves.