Vazir, jurnalist va deputatlar maktablarda dars o‘tmoqda
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi “Kelajak soati” darslarini o‘tish uchun vazirlar, keng jamoatchilik vakillari, shu jumladan, mahalliy hokimiyat rahbarlari, viloyat, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi boshliqlari, jurnalist, bloger, hamda filologlarni faol jalb qilmoqda.
Ma’lumki, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab, bog‘cha, maktab, oliygoh, nodavlat ta’lim tashkilotlarida “Kelajak soati” darslari faoliyati yo‘lga qo‘yilgandi.
Ushbu darslar haftaning har dushanba kuni ta’lim tashkilotlarida interaktiv usulda o‘tilib, o‘qituvchilar ushbu darslarni o‘tishda milliytarbiya.uz platformasidan foydalanib kelyapti.
Bunda 50 dan ortiq ssenariylar asosida, 14 ta mavzuda darslar tashkil etilib, 100 dan ortiq yangi videokontent mahsulotlar ta’lim tashkilotlari uchun taqdim etildi.
O‘tgan vaqt mobaynida darslarni o‘tishga keng jamoatchilik vakillari, shu jumladan, vazirlik va idoralarning rahbarlari, mahalliy davlat hokimiyati rahbarlari, viloyat, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi boshliqlari, jurnalistlar, blogerlar, filologlar jalb etildi.
Masalan, ta’lim tashkilotlarida tashkil etilgan  “21-oktyabr O‘zbek tili bayrami” munosabati bilan darslarga senator Xusan Ermatov, Qonunchilik palatasi deputati Alisher Qodirov, Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja, O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Begzod Shukurov, mashhur blogerlar Shaxnoza Soatova, Muhrim Azamxo‘jayev, Eldar Asanov, Aziza Qurbonovalar tomonidan o‘quvchilarga dars o‘tildi.
Bundan tashqari, joriy yilning 1-dekabr kuni Yunusobod tumanidagi 9-son maktabda o‘tkazilgan “Mening huquqlarim” mavzusidagi darsda Adliya vaziri Akbar Toshqulov  ishtirok etdi va maktab o‘quvchilariga dars o‘tdi.
“Kelajak soati” darslariga turli soha vakillarining jalb qilinayotgani ta’lim jarayonining jamiyat bilan integratsiyalashayotganidan dalolat bermoqda.
Vazirlar, deputatlar, jurnalistlar va mutaxassislarning maktablarga kirib, o‘quvchilar bilan bevosita muloqot qilishi bolalarda motivatsiya, sog‘lom dunyoqarash va faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishga xizmat qiladi.
Albatta, bunday yangi loyihalar, ta’lim tizimi uchun kerak. Bu kabi yangiliklar takror va qolipga tushib qolgan metodlardan voz kechish bilan birga,  pedagoglarni o‘z ustilarida ishlashiga ham turtki beradi.

Министерство дошкольного и школьного образования активно привлекает к проведению уроков "Час будущего" министров, представителей широкой общественности, в том числе руководителей местных органов власти, руководителей дошкольного и школьного образования областей, районов (городов), журналистов, блогеров и филологов.
Как известно, с 2025/2026 учебного года в детских садах, школах, вузах и негосударственных образовательных организациях были запущены уроки "Час будущего."
Эти уроки проводятся каждый понедельник в образовательных учреждениях интерактивным способом, и учителя используют платформу milliytarbiya.uz для проведения этих уроков.
На основе более 50 сценариев были организованы уроки по 14 темам, а для образовательных организаций было представлено более 100 новых видеоконтентных продуктов.
За прошедший период к проведению занятий были привлечены представители широкой общественности, в том числе руководители министерств и ведомств, руководители органов государственной власти на местах, начальники дошкольного и школьного образования областей, районов (городов), журналисты, блогеры, филологи.
Например, в связи с "Праздником узбекского языка 21 октября," организованным в образовательных учреждениях, уроки провели сенатор Хусан Эрматов, депутат Законодательной палаты Алишер Кадыров, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Шерзодхон Кудратходжа, заместитель председателя Комитета по межнациональным отношениям и соотечественникам за рубежом Республики Узбекистан Бегзод Шукуров, известные блогеры Шахноза Соатова, Мухрим Азамходжаев, Эльдар Асанов, Азиза Курбанова.
Кроме того, 1 декабря текущего года Министр юстиции Акбар Тошкулов принял участие в уроке на тему "Мои права," проведенном в школе No 9 Юнусабадского района, и провел урок для школьников.
Привлечение представителей различных сфер к занятиям "Час будущего" свидетельствует об интеграции образовательного процесса с обществом.
Посещение школ министрами, депутатами, журналистами и специалистами для непосредственного общения с учащимися способствует формированию у детей мотивации, здорового мировоззрения и активной гражданской позиции.
Конечно, такие новые проекты необходимы для системы образования. Такие нововведения, наряду с отказом от повторяющихся и шаблонных методов, также побуждают педагогов работать над собой.